ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկա ձևավորելու պայմանագրի նախագծի որոշ դրույթներ պետք է կարգավորվեն.Փաշինյան(տեսանյութ) 10/21/2022   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում կարևորել է ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի շուտափույթ ձևավորումը:
«Էներգետիկ ոլորտում Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր ճյուղային շուկաների ձևավորմանը դառնում է ոչ միայն ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի դրույթների կատարման խնդիր, այլև տնտեսական ինտեգրման ներուժի իրացման և արդյունաբերության ոլորտի լիարժեք զարգացման ռեսուրսային հարթակի անհրաժեշտ պայման»-ասել է Փաշինյանը:
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստ է կառուցողական երկխոսության՝ գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային պայմանագրի նախագծի որոշ դրույթների կարգավորման շուրջ, որի իրականացումը թույլ կտա անդամ պետություններին ամբողջ ծավալով օգտվել գազի ընդհանուր շուկայի առավելություններից.
«Հակառակ դեպքում ԵԱՏՄ անդամ երկրները մինչև երկկողմ համաձայնագրերի ավարտը չեն կարողանա օգտագործել գազի ընդհանուր շուկայի ներուժը։ Սա շատ զգայուն թեմա է, և մեզ բոլորիս անհրաժեշտ է հասկանալ գնային հորիզոնի շրջանակը առնվազն միջնաժամկետ հեռանկարում»,- նշել է Փաշինյանը։

Армения готова к диалогу по урегулированию отдельных положений проекта договора о формировании общего рынка газа в ЕАЭС 10/21/2022 13:40 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о важности скорейшего формирования общего рынка газа.
"Что касается формирования общих отраслевых рынков ЕАЭС в энергетической сфере, то это становится не просто задачей по выполнению положений договора о ЕАЭС, а необходимым условием для реализации потенциала экономической интеграции ресурсной платформы для полноценного развития промышленного сектора", - заявил премьер-министр Армении, выступая на заседании Евразийского межправительственного совета в Ереване.
По его словам, в этом контексте Армения готова к конструктивному диалогу на основе взаимопонимания и учета интересов всех государств-членов Союза по урегулированию отдельных положений проекта международного договора о формировании общего рынка газа, имплементация которого позволит государствам-членам пользоваться преимуществами общего рынка газа в полном объеме.
"В противном случае страны-члены ЕАЭС до окончания действия двусторонних договоров не смогут использовать потенциал общего рынка газа. Это очень чувствительная тема и нам всем нужно понимание в вопросе ценового горизонта, как минимум, на среднесрочную перспективу", - сказал Пашинян.