ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության անդամներին 10/17/2022   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության անդամներին։
Հանդիպման ընթացքում առաքելության անդամները ներկայացրել են մինչ այս Հայաստանում տեղի ունեցած հանդիպումների ու այցելությունների արդյունքները։
Կողմերը քննարկել են հոկտեմբերի 6֊ի պրահյան հայտարարության համաձայն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկյանքով տեղակայվելիք ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության լիազորությունների, տեղակայման վայրերի և այլ մանրամասները։
ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության նպատակն է լինելու նպաստել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության վերականգնմանը, վստահության կառուցմանը և սահմանային անվտանգության ու սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքներին։
Կարևորելով ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը՝ նախարար Միրզոյանը կարծիք է հայտնել, որ դրա դիտարկումները և վերլուծությունները կարևոր դեր կկատարեն նաև իրավիճակի վերաբերյալ ԵՄ անդամ երկրներին օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրելու գործում։
13:09 17/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆորվեգիայի ԱԳ նախարարը կայցելի Հայաստան
18:33 15/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն այսօր ընդունել է ՀՀ արտգործնախարարը
16:45 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումները Հայաստանում կամ Թուրքիայում անցկացնելու վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել. ՀՀ ԱԳՆ

Глава МИД Армении обсудил с представителями Евросоюза полномочия и дислокацию миссии ЕС 10/17/2022   17:41  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня принял членов миссии ЕС по технической оценке. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Члены миссии представили результаты встреч и визитов, уже проведенных в Армении.
Стороны обсудили полномочия, дислокации и другие детали миссии наблюдателей ЕС, которая будет развернута вдоль границы Армении и Азербайджана в соответствии с пражским заявлением от 6 октября.
Цель миссии наблюдателей ЕС будет заключаться в содействии восстановлению безопасности и стабильности в регионе, построению доверия и работе комиссий по вопросам делимитации и безопасности границ.
Отметив важность развертывания миссии наблюдателей ЕС, Мирзоян выразил мнение, что ее наблюдения и анализы сыграют важную роль также в деле предоставления объективной информации о ситуации странам-членам ЕС.