Ադրբեջանական կողմի լրացուցիչ միջոցները Վարդենիսի ուղղությունից դուրս բերելու դեպքում, հայկական կողմը ևս դուրս կբերի իր լրացուցիչ միջոցները.ՊՆ 10/17/2022   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարդենիսի ուղղությամբ հրետանային միջոցների առկայությունը անմիջականորեն կապված է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից լրացուցիչ ուժերի և միջոցների տեղաշարժով ու բացազատման հետ, որն առաջացրել է որոշակի լարվածություն: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ՊՆ-ն։
Հայկական կողմի քայլերը, որ իրականացվել են տվյալ գոտում ադրբեջանական հրետանային և զենիթային լրացուցիչ միջոցների տեղակայումից հետո, կրում են բացառապես պաշտպանական բնույթ:
Հայկական կողմի գործողությունները իրադրությունը լարելու նպատակ չունեն, և ադրբեջանական կողմի՝ հիշատակված միջոցները տվյալ ուղղությունից դուրս բերելու դեպքում, հայկական կողմը ևս դուրս կբերի իր լրացուցիչ միջոցները: Հայկական կողմը պատրաստ է տվյալ հարցի շուրջ բանակցել:
Նշենք, որ ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը արձագանքել է Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությանը, որում նշվում էր, որ հայկական կողմից սահմանին կուտակում կա։

Размещение артиллерии на варденисском участке связано с переброской Азербайджаном допсил и средств - Минобороны Армении 10/17/2022   17:01  |  Лента новостей
Наличие артиллерийских установок в направлении Вардениса напрямую связано с переброской и развертыванием дополнительных сил и средств ВС Азербайджана, что вызвало определенную напряженность, говорится в заявлении министерства обороны Армении.
"Действия армянской стороны, предпринятые после размещения в данной зоне дополнительных азербайджанских артиллерийских и зенитных средств, носят исключительно оборонительный характер. Действия армянской стороны не нацелены на обострение ситуации. В случае вывода азербайджанской стороной указанных средств с данного направления, армянская сторона также выведет свои дополнительные средства", - заявили в МО РА.
В ведомстве отметили, что армянская сторона готова вести переговоры по данному вопросу.
Отметим, что пресс-секретарь министерства обороны Армении отреагировал на сообщение МО Азербайджана о наращивании сил армянской стороной на границе.