Ադրբեջանը փորձում է ուժի կիրառման սպառնալիքով հասնել իր առավելապաշտական պահանջներին և նկրտումներին.Արարատ Միրզոյանը՝ ՄՃԽ նախագահին 09/22/2022   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 21-ին, Նյու Յորքում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Կոմֆորտ Էրոյի հետ:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված վերջին ագրեսիային։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը փորձում է ուժի կիրառմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով հասնել իր առավելապաշտական պահանջներին և նկրտումներին, ինչը տորպեդահարում է տարածաշրջանի կայունությունը և անվտանգությունը։ Ընդգծվել է միջազգային կազմակերպությունների կողմից անաչառ և հասցեական արձագանքի կարևորությունը։

Азербайджан пытается добиться своих максималистских требований путем применения силы - Мирзоян 09/22/2022   12:38  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и президент Международной кризисной группы Комфорт Эро 21 сентября провели встречу в Нью-Йорке. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил позицию армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, нагорно-карабахского конфликта.
Министр Мирзоян представил вниманию собеседника также недавнюю агрессию, развязанную вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Армении. Глава МИД РА отметил, что Азербайджан пытается добиться своих максималистских требований и устремлений путем применения силы и угрозы применения силы, что торпедирует стабильность и безопасность в регионе. Была подчеркнута важность беспристрастного и адресного реагирования со стороны международных организаций.