Միրզոյանն ու Սամանթա Փաուերն ընդգծել են միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական դատապարտման դերը 09/21/2022   21:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված հայ-ամերիկյան հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ապրում՝ երկկողմ օրակարգը հարստացնելով նոր բովանդակությամբ:  Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի կառավարության նվիրվածությունը ժողովրդավարությանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և պատրաստակամությունը՝ շարունակելու բարեփոխումների օրակարգը։
Նախարար Միրզոյանն ու Սամանթա Փաուերն անդրադարձել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, մտքեր փոխանակել համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ: Կարևորվել են Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգի և Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված համատեղ աշխատանքը և այս ուղղություններով փոխգործակցության առավել ընդլայնումը և զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին ագրեսիան և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Ադրբեջանի առավելապաշտական և ագրեսիվ վարքագծին հակազդելու համատեքստում ընդգծվել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական դատապարտման դերը և ապագայում հավանական ագրեսիաները կանխարգելելու նպատակով գործուն քայլերի իրականացման կարևորությունը: Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը։
18:40 17/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի դեմ Հայաստանի նոր դիմումն արդեն ներկայացվել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան

Арарат Мирзоян представил Саманте Пауэр последнюю агрессию Азербайджана против Армении 09/21/2022 22:27 | Лента новостей
21 сентября в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с директором Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники с удовлетворением отметили, что армяно-американские отношения, основанные на общих демократических ценностях, последовательно развиваются, обогащая двустороннюю повестку новым содержанием. Министр Мирзоян подтвердил приверженность правительства Армении демократии и защите прав человека и готовность продолжать программу реформ.
Министр Мирзоян и Саманта Пауэр коснулись программ, реализуемых АМР США в Армении, обменялись мнениями о перспективах реализации новых совместных программ. Была отмечена важность проводимой совместной работы по программе реформ правительства Армении и развитию институционального потенциала в Армении, а также дальнейшему расширению и развитию сотрудничества в этих направлениях.
В ходе встречи министр иностранных дел представил последнюю агрессию, развязанную Азербайджаном против территориальной целостности Республики Армения, и сложившуюся в ее результате ситуацию.
В контексте противодействия максималистскому и агрессивному поведению Азербайджана была подчеркнута роль адресного осуждения азербайджанской агрессии со стороны международного сообщества и важность принятия действенных мер по предотвращению возможных агрессий в будущем. Арарат Мирзоян также подчеркнул, что Республика Армения будет защищать свой суверенитет и территориальную целостность.