Այս փուլում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի քննարկվում. Նախագահ Հարությունյանը մասնակցել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի նիստին 09/15/2022   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքի իր էջում կատարած գրառմամբ տեղեկացրել է, որ այսօր գտնվում է Երևանում Արցախի հարցով ՀՀ իշխանությունների հետ քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։
«Հայտնում եմ, որ այդ նպատակով մասնակցել եմ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստին Ինչպես արդեն տեղյակ եք, այսօր գտնվում եմ Երևանում՝ Արցախի հարցով ՀՀ իշխանությունների հետ քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։ Հայտնում եմ, որ այդ նպատակով մասնակցել եմ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստին։
Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս արձանագրել, որ այս փուլում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի քննարկվում։
ՀՀ մեր գործընկերներին ուղղված իմ խոսքում բառացիորեն փոխանցել եմ բոլորիս մտահոգությունները՝ ընդգծելով, որ ոչ մի փաստաթուղթ չի կարող ստորադասել մեր ժողովրդի ազատ և ինքնիշխան ապրելու իրավունքն ու ձգտումները։
ՀՀ իշխանությունները վերահաստատել են, որ առանց Արցախի իշխանությունների հետ քննարկելու և մեր ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու:
ԱՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը ևս, գտնվելով Երևանում, շարունակելու է քաղաքական խորհրդակցությունները ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի, ԱԺ նախագահի և քաղաքական դաշտի այլ դերակատարների հետ»,-նշված է ԱՀ նախագահի գրառման մեջ:

Никакой документ в связи со статусом Арцаха на данном этапе не обсуждается – Араик Арутюнян 09/15/2022   15:42  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сообщил, что находится в Ереване с целью проведения политических консультаций с властями Армении по вопросу Арцаха.
"Сообщаю, что с этой целью я принял участие в заседании Совета безопасности Армении. После состоявшихся обсуждений хочу еще раз отметить, что никакой документ в связи со статусом Арцаха на данном этапе не обсуждается", - написал президент Арцаха Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.
Арутюнян сообщил, что в своей речи к коллегам из Армении он дословно передал опасения всех граждан, подчеркнув, что ни один документ не может умалить право и стремление народа на свободную и суверенную жизнь.
"Власти Армении подтвердили, что без обсуждений с властями Арцаха и без учета мнения нашего народа не будет подписан никакой документ, связанный с Арцахом. Делегация Национального собрания Арцаха, которая тоже находится в Ереване, продолжит политические консультации с министром иностранных дел Армении, спикером Национального собрания и другими акторами политического поля", - отметил Араик Арутюнян.