«ՀԱՊԿ մեխանիզմներն ի վիճակի են զսպել ագրեսորին».Կայացել է ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստը 09/13/2022   16:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 13-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական և լիազոր ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստը, որին մասնակցում էին ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը և ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը։
Նիստի ժամանակ ՀՀ ներկայացուցիչը ՀԱՊԿ ՄԽ անդամներին է ներկայացրել տեղեկատվություն այն մասին, որ սեպտեմբերի 13-ին՝ կեսգիշերից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքը և հրադադարի ռեժիմը, սադրիչ և ագրեսիվ գործողություններ են իրականացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ որոշ ուղղություններում դիրքային առաջխաղացման փորձեր իրականացնելով։ ՀՀ զինված ուժերը բերվել են բարձր մակարդակի ռազմական պատրաստության և անցել իրենց վստահված հատվածների պաշտպանությանը։ Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունները համարվում են ՀԱՊԿ անդամ պետություն հանդիսացող Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության կոպիտ խախտում, իսկ իրավիճակը կարող է հանգեցնել լայնամասշտաբ զինված հակամարտության:
Վիկտոր Բիյագովը նշել է, որ Հայաստանը, դիմելով ՀԱՊԿ-ում իր դաշնակիցներին, ակնկալում է նրանցից գործուն հավաքական քայլեր Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ապահովման համար՝ ՀԱՊԿ կանոնադրության շրջանակներում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմներն ի վիճակի են զսպել ագրեսորին։
13:49 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը կարգավորելու համար աշխատանքներ են տարվում գործարկելու ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմները
13:03 03/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ միացյալ շտաբում տեղի է ունեցել ռազմագիտական համաժողով
12:47 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ում անհանգստացած են ԼՂ-ում տեղի ունեցած զինված բախումների և մարդկային զոհերի առնչությամբ
18:18 24/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է համակարգչային միջադեպերի արձագանքման հարցերով ՀԱՊԿ խորհրդատվական համակարգող կենտրոնի խորհրդի XIII նիստը
14:11 20/06/2022  |  Միջազգային լրահոսՀԱՊԿ զինվորականների մասնակցությունն Ուկրաինայում ընթացող օպերացիային չի քննարկվում․ Պեսկով
15:32 10/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը եղել և շարունակում է հանձնառու լինել ՀԱՊԿ շրջանակներում ակտիվ և նախաձեռնող փոխգործակցությանը.Արարատ Միրզոյան
14:42 10/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարներին

Армения ожидает от союзников ОДКБ действенных коллективных мер для обуздания агрессии Азербайджана 09/13/2022   16:18  |  Лента новостей
13 сентября по инициативе армянской стороны под председательством Постоянного и Полномочного Представителя Республики Армения в ОДКБ Виктора Биягова состоялось экстренное заседание Постоянного совета ОДКБ, в котором участвовали заместитель Генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков и начальник Объединённого штаба ОДКБ, генерал-полковник Анатолий Сидоров. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе заседания представитель Армении проинформировал членов Постоянного совета о том, что после полуночи 13 сентября вооруженные силы Азербайджана, грубо нарушив международное право и режим прекращения огня, совершили провокационные и агрессивные действия в отношении суверенной территории Республики Армения по некоторым направлениям границы, предприняв попытки по позиционному продвижению. Вооруженные Силы Республики Армения были доведены до высокого уровня боевой готовности и приступили к защите участков своей ответственности. Действия ВС Азербайджана являются грубейшим нарушением территориальной целостности и суверенитета Республики Армения – государства-члена ОДКБ, а сама складывающаяся ситуация способна перерасти в крупный вооруженный конфликт.
Виктор Биягов заявил, что Армения, обратившись к своим союзникам по ОДКБ, ожидает от них действенных коллективных мер в интересах обеспечения безопасности, территориальной целостности и суверенитета Республики Армения в рамках Устава ОДКБ. Он  выразил уверенность, что механизмы ОДКБ способны обуздать агрессора.