Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր 09/09/2022   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին: Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Глава МИД Армении и сопредседатель МГ ОБСЕ от США обсудили вопросы региональной безопасности 09/09/2022   15:43  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял  нового сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США, старшего советника на переговорах по Кавказу Филипа Рикера. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствовав гостя, Арарат Мирзоян пожелал ему успехов на этом ответственном посту.
Собеседники обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности, обменялись мнениями относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
"В ходе встречи обсуждался широкий круг вопросов, касающихся нагорно-карабахской проблемы. Была отмечена роль США в качестве страны-сопредседателя МГ ОБСЕ в мирном урегулировании конфликта. Глава МИД Армении подчеркнул также важность использования потенциала и опыта института МГ ОБСЕ в контексте всеобъемлющего и долговременного урегулирования нагорно-карабахского конфликта", - говорится в сообщении.
Мирзоян также коснулся гуманитарных проблем, возникших в результате 44-дневной войны, отметив в данном контексте необходимость немедленного возвращения армянских пленных и других удерживаемых лиц, а также сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под азербайджанских контроль.