Ադրբեջանը նկրտումներ ունի ՀՀ տարածքների նկատմամբ, բայց մենք պետք է առաջ գնանք և լուծենք դեմարկացիայի հարցը.Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ) 09/08/2022   16:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիվոստոկում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ, սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքների մասին խոսելիս, չի հերքել, որ Ադրբեջանը տարածքային նկրտումներ ունի Հայաստանի հանդեպ:
«Սպառնալիք կա հետևյալի մեջ՝ երբ Ադրբեջանն օգտագործում է «Արևելյան Զանգեզուր» արտահայությունը, նկատի է առնվում, որ գոյություն ունի նաև «Արևմտյան Զանգեզուր», այս ամեն տակ թաքնված նկրտումներ կան, թեև միջազգային հանրության մոտ Ադրբեջանն ասում է, թե տարածքային պահանջներ չունի Հայաստանից»,-պարզաբանեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ տարբեր կարծիքներ կան, թե սահմանագծում և սահմանազատում ո՞ր թվականի քարտեզների հիման վրա պետք է արվի, բայց այն պետք է տեղի ունենա իրավական ուժ ունեցող փաստաթղթերի հիման վրա.
«Քարտեզն ընդամենը նկար է, ցանկացած մեկը կարող է նկարել քարտեզ, բայց կարևոր է՝ թե այն ի՛նչ իրավական հենք ունի: Ադրբեջանական տիրույթում շատ են հայտնվում ձևակերպումներ, թե այս թվի քարտեզը ցույց է տալիս, որ «Զանգեզուրն» ապօրինի տրվել է Հայաստանին, սա դեստրուկտիվ մոտեցում է և բացահայտում է այն ներքին սպառնալիքները և նկրտումները, որն Ադրբեջանն ունի, բայց մենք պետք է առաջ գնանք և լուծենք դեմարկացիայի հարցը»,-ասաց Փաշինյանը:

“Делимитация должна проводиться на основании документов, обладающих юридической силой”: Пашинян уличил Баку в территориальных притязаниях 09/08/2022   17:07  |  Лента новостей
Никол Пашинян на встрече с армянской общиной во Владивостоке, говоря о работе по делимитации и демаркации, не опроверг наличие у Азербайджана территориальных притязаний к Армении.
“Угроза таится в следующем: когда Азербайджан употребляет выражение "Восточный Зангезур", то  имеется в виду, что существует и "Западный Зангезур"; под всем этим кроются скрытые притязания, хотя Азербайджан заявляет международному сообществу, что не имеет территориальных претензий к Армении”, - пояснил Пашинян.
По его словам, существуют разные мнения по поводу того, карты какого года должны стать основой для проведения демаркации и демаркации, но делать это нужно на основании документов, обладающих юридической силой.
“Любая карта – это всего лишь картинка. Каждый может нарисовать карту, но важно, какой она юридической основой обладает. В азербайджанском сегменте часто появляются формулировки, согласно которым карта того или иного года указывает на то, что “Зангезур” был незаконно передан Армении. Это деструктивный подход, который разоблачает внутренние угрозы и притязания, которые есть у Азербайджана. И тем не менее, что мы должны сделать? Мы должны двигаться вперед и решить вопрос демаркации”, - сказал Пашинян.