Կառավարությունը 14 մլն դրամ է խոստացել տեղահանվածներին՝ սահմանամերձ բնակավայրերում բնակարան ձեռք բերելու դեպքում 09/06/2022   17:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից բռնի տեղահանված այն քաղաքացիները, որոնք կցանկանան վերաբնակվել սահմանամերձ բնակավայրերում, հիփոթեքով բնակարան ձեռք բերելու համար կստանան հանրագումարային մինչև 14 մլն դրամի աջակցություն՝ մայր գումարի և դրա նկատմամբ հաշվեգրվող տոկոսագումարի գծով։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց Ներքին Սուսի գյուղապետ Մխիթար Ներսիսյանը, մի խումբ քաշաթաղցիների հետ այսօր կայացած հանդիպմանն այդ մասին ասել է սոցապ փոխնախարար Դավիթ Խաչատրյանը։
«Փոխնախարի հետ հանդիպմանը հինգ հոգի են եղել։ Մեր բոլորիս անունից առաջարկներ են ներկայացվել, որ որոշման մեջ առկա որոշ սահմանփակումներ հանեն կամ գոնե մեղմացնեն, բայց դեռ այդ մասով հստակություն չկա, չգիտենք էլ՝ կընդունվեն այդ առաաջրկները, թե ոչ։ Համենայնդեպս, փոխնախարարը վստահեցրեց, որ դրանք կփոխանցի նախարարին»,-նշեց Ներսիսյանը։
Հիշեցնենք, որ Քաշաթաղից բռնի տեղահանված բազմաթիվ քաղաքացիներ երեկ ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են արել՝ հանդիպում պահանջելով ՀՀ վարչապետի և Արցախի նախագահի հետ։ Տեղահանվածների հիմնական պահանջն իրենց բնակարանով ապահովելը կամ աջակցության այնպիսի ծրագրի մշակումն է, որը հնարավորություն կտա իրենց՝ բնակարան ձեռք բերել։ Տեղահանված քաշաթաղցիների պահանջները լսելու համար այսօր Քաշաթաղի շրջանի մի քանի համայնքների ղեկավարներ ու «Վերադարձ դեպի Քաշաթաղ» ՀԿ-ի նախագահը հրավիրվել էին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն։
12:27 06/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲռնի տեղահանված քաշաթաղցիների բողոքի ակցիայից հետո կառավարությունը փորձում է տեղից շարժվել. Նախարարությունը հանդիպման է հրավիրել
17:54 10/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔաշաթաղից տարհանվում են հուշարձանները
16:44 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔաշաթաղի շրջանի Ներքին Սուսի բնակիչները տեղյակ չեն՝ ինչ է սպասվում գյուղին, բայց որ ամեն ինչ կորած չէ, դա հաստատ է․ գյուղապետ
11:38 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունը սոցիալական ծրագրերը խայտառակ ձևով է իրականացնում․ «Վերադարձ դեպի Քաշաթաղ» ՀԿ նախագահ
13:53 02/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդիկ խաբեությամբ են կորցրել իրենց տները. քաշաթաղցի
14:20 09/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախբանկին ոչինչ չի հետաքրքրում, դատարանով պահանջում է վարկը վճարել. Ներկայանամ դատարան ի՞նչ պիտի մեզնից վերցնեք, ոչ տուն ունեմ, ոչ գրանցում. Քաշաթաղցի

Правительство пообещало вынужденным переселенцам из Арцаха 14 млн драмов в случае покупки жилья в приграничных районах 09/06/2022   17:39  |  Лента новостей
Насильственно перемещенные из Арцаха граждане, которые изъявят желание поселиться в приграничных населенных пунктах, для покупки дома в ипотеку получат помощь в размере до 14 млн драмов по основной сумме и начисленным процентам. Как сообщил в беседе с “ФактИнфо” глава села Неркин Сус Мхитар Нерсисян, об этом в ходе состоявшейся сегодня с группой кашатагцев встречи заявил заместитель министра труда и социальных вопросов РА Давид Хачатрян.
“На встрече с заместителем министра присутствовали пять человек. От нашего имени они представили предложения относительно снятия или хотя бы смягчения ряда ограничений, нашедших отражение в решении, но пока конкретики по этому вопросу нет. Мы даже не знаем, будут ли приняты эти предложения или нет. По крайней мере, заместитель министра заверил, что передаст их главе ведомства”, - отметил Нерсисян.
Напомним, насильственно перемещенные из Кашатага граждане провели вчера перед зданием правительства акцию, в ходе которой требовали встречи с премьером Армении Николом Пашиняном и президентом Арцаха Араиком Арутюняном. Основным требованием кашатагцев, лишившихся своих домов и работы, является обеспечение их жильем или разработка такой программы поддержки, которая предоставит им возможность приобрести дом. Чтобы выслушать требования перемещенных лиц, главы нескольких общин Кашатагского района Арцаха и председатель общественной организации “Возращение в Кашатаг” сегодня были приглашены в министерство труда и социальных вопросов.