Բռնի տեղահանված քաշաթաղցիների բողոքի ակցիայից հետո կառավարությունը փորձում է տեղից շարժվել. Նախարարությունը հանդիպման է հրավիրել 09/06/2022   12:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաշաթաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների՝ երեկ կառավարության շենքի դիմաց կազմակերպած ցույցը սայլը տեղից շարժել է։ Քաշաթաղի համայնքների ղեկավարներն ու «Վերադարձ դեպի Քաշաթաղ» ՀԿ նախագահն այսօր հրավիրվել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ իրենց խնդիրներն ու առաջարկները ներկայացնելու։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Քաշաթաղի շրջանի Ներքին Սուսի համայնքապետ Մխիթար Ներսիսյանը։
«Հիմա բանակցություններ են ընթանում նախարարությունում։ Թե ինչ արդյունք կլինի և կլինի՞ արդյոք, թե՞ ոչ, չեմ կարող ասել։ Մարդիկ վարձով են ապրում հիմնականում, աշխատանք դեռ չեն գտել։ Հուլիսից, իբր, մեկնարկած 40.0000-ականների ծրագրից, ըստ որի՝ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով տեղահանված կամ բնակտարածք կորցրած անձանց բնակարանային կարիքի ժամանակավոր բավարարման նպատակով 40 հազարական դրամ աջակցություն պետք է տրամադրվեր, դեռ ոչ մեկը չի օգտվել։ Խնդիրները բազմաթիվ են»,-նշեց Ներքին Սուսի համայնքապետը։
Կոնկրետ Ներքին Սուսից տեղահանված ընտանիքների մեծ մասը, ինչպես նշում է համայնքապետը, վարձով են ապրում, մշտական աշխատանք էլ չունեն։ 44-օրյա պատերազմից հետո գյուղ վերադարձած, այնուհետև տեղահանված 12 ընտանիքների մեծ մասը հաստատվել են Սյունիքի մարզում՝ հիմնականում Գորիս քաղաքում, հարակից գյուղերում, Տեղում։
Արցախում բնություն է հաստատել առայժմ երկու ընտանիք։
Հիշեցնենք, որ երեկ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անող քաշաթաղցիները պահանջում էին հանդիպում Նիկոլ Փաշինյանի և Արայիկ Հարությունյանի հետ։ Իրենց տներից զրկված ու առանց աշխատանքի մնացած քաշաթաղցիների հիմնական պահանջն իրենց տնով ապահովելն է։
Լուսանկարը՝ քաշաթաղցիների բողոքի ակցիայից
14:34 05/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև հաջորդ հինգշաբթի Հաղթանակ թաղամասի բնակիչներին ժամանակ է տրվել գույքագրել խնդիրները. փաթեթը պետք է ներկայացվի քաղաքապետին
14:08 05/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱմբողջ կյանքներս՝ առանց փաստաթուղթ ապրում ենք
14:03 05/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու՞ մեր հողերը չեն տալիս մեզ, գուցե՞ դա էլ են հանձնում
14:01 05/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեղավո՞ր ենք, որ Հայաստանում ենք ապրում,սխալվել ենք՝ ընտրել ենք
12:50 05/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍաղ ազգին խաբին. Լարված վիճակ քաղաքապետարանի մոտ. Բնակիչները պահանջում են, որ Երեւանի քաղաքապետը իջնի ու հանդիպի իրենց հետ
16:08 02/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹող տեսնեն՝ ինչ օր է ընկել պոմիդորը, չորս-հինգ օր է՝ ջուր չեն տալիս. Արտաշատցիները փակել են Երևան-Արտաշատ ճանապարհը
22:22 30/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրաքի նախագահը հայտարարել է, որ խորհրդարանական ընտրությունները կօգնեն դուրս գալ ճգնաժամից
19:28 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտեմբերի 25-ին հստակ տվյալներ է եղել՝ օրով, ժամով, թե որտեղ է սկսվելու պատերազմը, այդքանն իմանալով հանդերձ՝ ինքը հանգիստ գնացել ու քնել է. զոհված զինծառայողի ծնող
17:49 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀրատապ. երեք մարզում անցակետեր են տեղադրվել, որոնց վերահսկողությունն անցել է օտար ուժերին (տեսանյութ)

Лед тронулся: Минсоц пригласил на встречу вынужденных переселенцев из Кашатага после вчерашней акции протеста 09/06/2022   13:11  |  Лента новостей
Прошедшая накануне перед зданием правительства РА акция протеста насильственно перемещенных лиц из Кашатага заставила лед тронуться. Главы общин Кашатагского района Арцаха и председатель общественной организации “Возращение в Кашатаг” сегодня были приглашены в министерство труда и социальных вопросов для того, чтобы они представили свои проблемы и предложения. Об этом в беседе с “ФактИнфо” сообщил глава общины Неркин Сус Катагского района Мхитар Нерсисян.
“В настоящее время в министерстве ведутся переговоры. Каким будем результат и будет ли он вообще, я сказать не могу. Многие снимают жилье, а работу пока не нашли. Никто пока не воспользовался якобы стартовавшей с июля программой, согласно которой перемещенным вследствие 44-дневной войны или лицам, потерявшим свое жилье, должны были выделить по 40 тыс. драмов на временное удовлетворение жилищных потребностей. Проблем накопилось несметное множество”, - отметил глава общины Неркин Сус.
Как указал он, большинство семей, перемещенных из Неркин Суса, арендуют жилье, но при этом не имеют постоянной работы. Большинство вернувшихся в село после 44-дневной войны и впоследствии перемещенных семей, которых 12, поселились в Сюникской области, в основном - в городе Горисе, в прилегающих селах, общине Тех.
В Арцахе пока обосновались две семьи.
Напомним, что кашатагцы, проводившие вчера перед зданием правительства акцию, требуют встречи с Николом Пашиняном и Араиком Арутюняном. Основным требованием кашатагцев, лишившихся своих домов и работы, является обеспечение их жильем.