Ընդդիմությունն ամռան 1,5 ամիսը օգտագործել է Քոբուլեթիում կամ Ուռեկիում հանգստանալու, այլ ոչ թե «Դիմադրության» շարժմանը նոր շունչ տալու համար.քաղտեխնոլոգ 09/05/2022   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դիմադրության» շարժման վերջին հանրահավաքից տպավորություն էր, որ ամռանը ոչ թե դադար էին վերցրել՝ կազմակերպչական աշխատանքների համար,այլ ուղղակի ընդդիմությունը ամռան 1.5 ամիսը սպառել է՝ առանց որևէ օգուտի: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում է արել քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը:
Նկատենք, որ սեպտեմբերի 2-ին հրավիրված համապետական հանրահավաքի ժամանակ շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ սկսելու են խորհրդակցություններ ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերի, փորձագետների, վերլուծաբանների ու տարբեր մասնագետների հետ:
Քաղտեխնոլոգն արձանագրում է՝ ընդդիմադիրներն իրենց հանդիպումները հասարակական և քաղաքական գործիչների հետ պետք է անեին ամռանը, որպեսզի աշնանը նոր թափով սկսեին շարժումը, նոր տեսք տային շարժմանը.
«Ինչպես տեսնում ենք, ամռան 1.5 ամիսը օգտագործվել է Քոբուլեթիում կամ Ուրեկիում հանգստանալու, այլ ոչ թե «Դիմադրության» շարժմանը նոր շունչ տալուն ուղղված ծրագրերի վրա աշխատելու համար, դրա համար էլ սեպտեմբերին նոր հանդիպումներ են ունենում փորձագետների հետ, սա նշանակում է որ հոկտեմբեր, նոյեմբերի դեռ քննարկումներ կլինեն և դրանից հետո նոր փոփոխություններ կփորձեն անել։ Ուղղակի կարող ենք ասել, որ սա լուրջ մոտեցում չէ, այսպես Հայաստանում իշխանափոխություն չես կարող անել»,-ասաց Բադալյանը:
Նրա խոսքով՝ ընդդիմության վերջին հանրահավաքից ակնայտ էր, որ որևէ կազմակերպչական աշխատանք չի տարվել: Ավելին՝ տպավորություն է, որ ընդդիմությունը ժամանակ է ձգում մինչև 2026թ-ի նոր ընտրություններ կամ էլ մտածում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում կստորագրի խաղաղության պայմանագիրը, դրանից հետո կարող է Արևմուտքը կամ Ռուսաստանը նրան իշխանությունից հեռացնի.
«Նորից նույն մարդիկ են ելույթ ունենում, նորից նույն ղեկավարն է համակարգում շարժումը, մարդ, որը գարնանը տապալեց այդ գործընթացը, հիմա նորից ինքն է որպես շարժման լիդեր հանդես գալիս՝ խոսքը Իշխան Սաղաթելյանի մասին է: Սա արդեն հասարակության կողմից չի ընկալվում, մտածում են՝ ինքը մի անգամ տապալել է շարժումը , հիմա գնանք, ի՞նչ անենք, միևնույնն է, նորից տապալվելու է: Այսինքն, ինքը պետք է գնար ու նոր մարդիկ գային, «Դիմադրության» շարժումը պետք է նոր ինստիտուցիոնալ տեսք ստանար, սոցիալական նոր խմբի հետ աշխատեր, բայց բացաձակ ոչինչ չի անում, հունիսին տապալված հանրահավաքային գործընթացը նորից է շարունակում, իսկ սա թույլ է տալիս ենթադրելու, որ սա ընդամենը ժամանակ ձգելու գործընթաց է, մտածում են՝ մեկ էլ տեսար, խաղաղության պայմանագրից հետո ինչ-որ փոփոխություններ տեղի ունեցան, եթե չեղավ մինչև 2026թ-ը կձգեն »,-ասաց նա:
Մեր դիտարկմանը՝ գու՞ցե ընդդիմությունն ինքը չի ցանկանում աշխարհաքաղաքական նման լարված իրավիճակում գալ իշխանության և պատասխանատվություն ստանձնել առաջիկայում սպասվող գործընթացների համար, Արմեն Բադալյանն ասաց.
«Չեմ կարող նման բան ասել, ես գնահատում եմ աշխատանքը, իսկ աշխատանք չկա»:
Մեր մյուս դիտարկմանը, որ ընդդիմության ներսում նկատելի պառակտվածություն կա, և գուցե սա է պատճառը, որ որևէ հաջողության չեն հասնում, քաղտեխնոլոգը նշեց՝ ընդդիմության ներսում պառակտում նկատելի չէ, իսկ ձախողման միակ պատճառն այն է, որ ընդդիմությունն աշխատանք չի տանում.
«Պառակտվածություն չկա, քանի որ ընդդիմադիր շատ գործիչներ էլ չկան Հայաստանում, քաղաքական դաշտը դատարկ է: Քննադատությունը և պառակտումը տարբեր բաներ են, պառակտում կլինի, երբ որևէ մեկը հայտարարի, որ դուրս է գալիս «Դիմադրության» շարժումից, իսկ առանձին գործիչներ իրավունք ունեն իրենց դիրքորոշումը ներկայացնել այս կամ այն հարցի վերաերյալ, քննադատությունը միշտ ավելի շատ օգուտ է տալիս շարժմանը, քան քծնանքով ծափահարելը»,-ասաց Արմեն Բադալյանը:
20:21 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ100 հազար մարդ եկավ փողոց, և՞, արդյո՞ք ընդդիմությունն ուզում է իշխանության գալ. Արմեն Բադալյան (տեսանյութ)
11:16 17/07/2022  |  ՔաղաքականՆերքաղաքական գործընթացները թևակոխել են տուն -տունիկի փուլ. ընդդիմությունն այդպես էլ չդարձավ ինստիտուցիոնալ կառույց. Քաղտեխնոլոգ (տեսանյութ)
19:43 30/06/2022  |  ՔաղաքականԻշխանությունն ընդդիմությունից վրեժ է լուծում. ծաղրում և արհամարհում են. քաղտեխնոլոգ
20:12 25/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը փորձում է չեզոքացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ Արցախի հարցը տեղափոխել բացառապես ռուս-ադրբեջանական ձևաչափ, Հայաստանն այլևս սուբյեկտ չէ.քաղտեխնոլոգ
23:23 16/06/2022  |  ՔաղաքականԻշխանափոխության միակ ճանապարհը. Հարված՝ Փաշինյանի թույլ տեղին. Բադալյան (տեսանյութ)
18:51 10/06/2022  |  ՔաղաքականԷլ նահանջի տեղ չկա. Եթե ընդդիմությունը կայծակի արագությամբ փոփոխություններ չանի իր գործողություններում, ապա ձախողելու է.քաղտեխնոլոգ
10:26 29/05/2022  |  ՔաղաքականԻշխանության կողմից ընդգծված ծաղրանք և արհամարհանք կա ընդդիմության նկատմամբ, բնական է, որ չէին ընդունելու ընդդիմության՝ ԱԺ նիստ անելու առաջարկը.Արմեն Բադալյան
13:13 28/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունն այսօր ունի կայուն զանգված՝ մոտավոր 20 հազար մարդ, որոնք պատրաստ են որոշակի կտրուկ գործողությունների. Քաղտեխնոլոգ (տեսանյութ)

“Оппозиция потратила полтора месяца на отдых в Кобулети”: политтехнолог поделился впечатлением от последнего митинга движения “Сопротивление” 09/05/2022 15:52 | Лента новостей
От последнего митинга движения “Сопротивление” сложилось впечатление, что летом они взяли паузу не для проведения организационной работы, а оппозиция просто провела эти полтора месяца без всякой пользы. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” высказал политтехнолог Армен Бадалян.
Отметим, координатор движения Ишхан Сагателян на прошедшем 2 сентября митинге заявил о начале консультаций со всеми политическими силами Армении, экспертами, аналитиками и разными специалистами. Политтехнолог считает, что оппозиционеры должны были проводить свои встречи с общественными и политическими деятелями еще летом, чтобы развернуть движение осенью с новым размахом и придать ему новую форму.
“Как вы видите, эти полтора летних месяца ушли на отдых в Кобулети или Уреки, а не на проработку программ, нацеленных на придание нового импульса движению “Сопротивление”. Поэтому они только в сентябре проводят встречи с экспертами. Это означает, что дискуссии пройдут только в октябре, ноябре, и лишь после этого они попытаются внести новые изменения. Можно сказать, что это не серьезный подход. Добиться смены власти в Армении подобным образом не удастся”, - заявил Бадалян.
По его словам, по последнему митингу оппозиции стало очевидно, что какая-либо организационная работа не проводилась. Более того, как указал он, складывалось впечатление, что оппозиция тянет время до выборов 2026 года или же думает, что Никол Пашинян в ближайшее время подпишет мирный договор, после чего Запад или Россия, возможно, отстранят его от власти.
“Снова те же люди выступают, снова тот же лидер координирует движение, все тот же человек, который весной провалил этот процесс. Теперь снова он выступает в качестве лидера движения; речь идет об Ишхане Сагателяне. Общество уже это никак не воспринимает, оно считает, что он уже однажды провалил движение, какой резон снова идти туда и что-либо делать, все равно он вновь потерпит фиаско. Он должен был уйти, и на смену должны были прийти новые люди”, - считает эксперт.
По его словам, движение “Сопротивление” должно было принять новую институциональную форму, вести работу с новой социальной группой, но абсолютно ничего не предпринимает, провалившаяся в июне митинговый процесс по-прежнему продолжается, что позволяет предположить, что это всего лишь способ тянуть время.
На замечание по поводу вероятности нежелания самой оппозиции прийти к власти в сложившейся геополитической напряженной ситуации и взять на себя ответственность за предстоящие процессы, Армен Бадалян отметил:”Я не могу утверждать подобное, я оцениваю работу, а работы нет”.
По мнению политтехнолога, причина провала оппозиции заключается в том, что она не проводит работу.
“Раскола нет, поскольку в Армении не так много оппозиционных деятелей, политическая арена пустует. Критика и раскол – это разные вещи. Раскол произойдет, если кто-либо объявит о выходе из движения “Сопротивление”, а отдельные деятели вправе высказывать свою позицию относительно того или иного вопроса. Критика приносит больше пользы движению, нежели подобострастные овации”, - сказал Армен Бадалян.