Արցախի Հանրապետության բնակիչները ֆիզիկապես չեն կարող գոյատևել Ադրբեջանի պրոտեկտորատի տակ. Արցախի ՀԿ-ների հայտարարությունը 08/29/2022   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) բռնի տեղահանված քաղաքացիների հասարակական կազմակերպությունները ողջունում են ԵԱՀկ Մինսկի խմբի աշխատանքի վերսկսումը։
«Մենք՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի զինված ուժերի կողմից մեր բնակության վայրերի օկուպացիայի հետևանքով բռնի տեղահանված և Հայաստանի Հանրապետությունում ու Արցախի Հանրապետության այլ շրջաններում ապաստան գտած բնակիչներս, ողջունում ենք ամերիկացի նոր համանախագահ Ֆիլիպ Ռիկերի նշանակումը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքի վերսկսումը։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ահաբեկչական վարձկանների կիրառմամբ Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ագրեսիայի արդյունքում մենք՝ Արցախի Հանրապետության բնակիչներս (նաև նախկին ԼՂԻՄ-ի բնակիչներս) կորցրեցինք մեր տները, ունեցվածքը, պատմական և հոգեւոր արժեքները, և մեր հարազատների շիրիմներին այցելելու հնարավորությունը։
Հուսով ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կշարունակի իր աշխատանքը՝ հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության բնակիչների կարծիքը, այն է՝ մեր օրինական ինքնորոշման իրավունքը, որը արտահայտվել է մեր կողմից 1988 թվականին և հաստատվել այդ իրավունքի իրականացման համար մեր 32 տարվա պայքարով։
Ռասայական խտրականության քաղաքականությունը, հայատյացությունը և Ադրբեջանի ներկայիս քաղաքականությունը՝ ուղղված Արցախի Հանրապետության տարածքի հայերից էթնիկ զտմանը, խաղաղ բնակչության դաժան սպանությունները, խաղաղ բնակչության դեմ զենքի արգելված տեսակների կիրառումը և Լաչինի մարդասիրական միջանցքի գրավման և Բերձոր քաղաքի, Ահավնո և Ներքին Սուս գյուղերի բնակիչների բռնի տեղահանման հետ կապված վերջին իրադարձությունները վկայում են այն մասին, որ Արցախի Հանրապետության բնակիչները ֆիզիկապես չեն կարող գոյատևել Ադրբեջանի պրոտեկտորատի տակ։
Նույնի մասին է զգուշացնում նաև Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը, որը երկրորդ նախազգուշացումն է ուղարկել Ադրբեջանին (lemkininstitute.com)՝ դատապարտելով ատելության խոսքը, սպառնալիքներն ու վայրագությունները, որոնք քարոզվում են Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայերի և հայկական ինքնության դեմ։
Մենք հույսով սպասում ենք Արցախի Հանրապետության հիմնախնդրի արդարացի երկարաժամկետ լուծում՝ միջազգային կոնվենցիաների հիման վրա նրա բնակիչների իրավունքների պաշտպանության շրջանակներում։
«Վերադարձ դեպի Դիզակ» ՀԿ
«Հանուն Հադրութի» ՀԿ
«Հադրութի օկուպացիա» ՀԿ
«Վերադարձ Քաշաթաղ» ՀԿ
«Վերադարձ Քարվաճառ» ՀԿ
«Կռունկ» ՀԿ
«Շուշիի բռնի տեղահանվածների» ՀԿ»
21:22 28/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՕգոստոսի 31-ից հետո Հայաստանի հետ կապը կիրականացվի նոր միջանցքով` Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով. ԱՀ ՆԳ ոստիկանություն
12:51 28/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բերձորի միջանցքը» երկկողմանի բաց է և անվտանգ. ԱՀ ՆԳՆ
19:33 26/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎիտալի Բալասանյանի դեմ իրականացվում է կազմակերպված արշավ. Արցախի անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը
19:19 26/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային դիվանագետների այցն Արցախի օկուպացված տարածքներ պետք է համապատասխան արձագանք ստանա, դա օրենքի խախտում է.Մետաքսե Հակոբյան
13:30 26/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ խմբակցությունները սեպտեմբերի 2-ին քայլերթ եւ հանրահավաք կանցկացնեն
21:21 25/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտում տեղի ունեցած հրդեհի ու պայթյունի դեպքով կան ձերբակալվածներ
21:12 25/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱվելի ծանր ժամանակներ ենք հաղթահարել. կհաղթահարենք նաև այս սև օրերը՝ ի հեճուկս մեր թշնամիների. Գուրգեն Մելիքյան. (տեսանյութ)
20:36 25/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎիվա-ՄՏՍ-ն անընդունելի է համարում նմանօրինակ կեղծ ու մտացածին լուրերի տարածումը

Жители Республики Арцах не могут физически существовать под протекторатом Азербайджана 08/29/2022   16:54  |  Карабахский конфликт
Политика рассовой дискриминации, арменофобии и нынешняя политика Азербайджана, направленная на этническую чистку территории Республики Арцах от армян, зверские убийства мирного населения, использование против мирного населения запрещенных видов оружия массового поражения и последние события, связанные с оккупацией Лачинского гуманитарного коридора и насильственного выселения жителей Бердзора и сел Ахавно и Неркин Сус свидетельствуют о том, что жители Республики Арцах не могут физически существовать под протекторатом Азербайджана.Об этом заявили общественные организации насильственно перемещенных граждан Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики )
"Мы, жители районов Республики Арцах , насильственно перемещенные в Республику Армения и другие районы Республики Арцах в результате оккупации наших мест проживания со стороны ВС Азербайджана и Турции, приветствуем назначение нового американского сопредседателя Филиппа Рикера и возобновление работы Минской группы ОБСЕ.
В результате агрессии, развязанной Турцией, Россией и Азербайджаном с применением наемников-террористов 27 сентября 2020 года, мы, жители Республики Арцах (и как жители бывшей НКАО) лишились  своих домов, имущества, исторических и духовных ценностей, возможности посещать могилы родных.
Мы надеемся, что возродившаяся Минская группа ОБСЕ продолжит свою работу с учетом мнения жителей  Республики Арцах, а именно – наше законное право на самоопределение, высказанное нами в 1988 году и подтвержденное нашей 32 летней борьбой за осуществление этого права. Политика рассовой дискриминации, арменофобии и нынешняя политика Азербайджана, направленная на этническую чистку территории Республики Арцах от армян, зверские убийства мирного населения, использование против мирного населения запрещенных видов оружия массового поражения и последние события, связанные с оккупацией Лачинского гуманитарного коридора и насильственного выселения жителей Бердзора и сел Ахавно и Неркин Сус свидетельствуют о том, что жители Республики Арцах не могут физически существовать под протекторатом Азербайджана.
Об этом же предупреждает Институт Лемкина по предотвращению геноцида, который  отправил Азербайджану второе предупреждение (lemkininstitute.com), осуждающее ненавистнические высказывания, угрозы и зверства, пропагандируемые на государственном уровне в Азербайджане в отношении армян и армянской идентичности.
Мы надеемся на справедливое долгосрочное решение проблемы Республики Арцах в рамках защиты прав его жителей на основе международных конвенций".
ОО «Возвращение в Дизак»
ОО «Во имя Гадрута»
ОО «Деоккупация Гадрута»
ОО «Возвращение в Кашатаг»
ОО «Возвращение в Карвачар»
ОО «Депортированные жители Шуши»
ОО «Крунк»
17:18 12/08/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020В ночь на 12 августа подразделения ВС Азербайджана на западном участке Арцаха попытались пересечь линию соприкосновения армяно-азербайджанских сил