Բերձորի և Աղավնոյի բնակիչների տարհանման աշխատանքները սկսվել են.Արցախի ՄԻՊ-ը մանրամասներ է հայտնում 08/08/2022   17:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում վերջին օրերին իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Նրա հաղորդմամբ՝ սահմանին լարվածությունը տարբեր ուղղություններով պահպանվում է, բայց իրավիճակը, ընդհանուր առմամբ, հանգիստ է.
«Նոր երթուղու և ընդհանուր իրավիճակը կայունացնելու հարցում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ռուս խաղաղապահների և ադրբեջանցիների միջև, դրանով է պայմանավորված, որ երեկ ու այսօր իրավիճակն Արցախում համեմատաբար կայուն է»,-ասաց Գեղամ Ստեփանյանը:
Ինչպես հայտնի է՝ Բերձորի եւ Աղավնոյի բնակիչներին մինչեւ օգոստոսի 25-ը տրվել է ժամանակ բնակավայրերից դուրս գալու համար:
Գեղամ Ստեփանյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ Բերձորի և Աղավնոյի բնակիչների տարհանման աշխատանքները սկսվել են:
Իսկ թե՝ որտե՞ղ են վերաբնակեցվելու տեղահանված բնակիչները, Արցախի ՄԻՊ-ը մանրամասնեց.
«Աղավնոյի և Բերձորի բնակչությունը տեղահանվածների կարգավիճակ ունի դեռևս 2020թ-ի նոյեմբերի 9-ից հետո, իրենք օգտվելու են բոլոր այն ծրագրերից, որոնք գործարկված են տեղահանվածների համար: Ինչպես ԱՀ ՏԿԵ նախարարն է հաղորդել՝ ով ցանկություն կհայտնի վերաբնակվել Արցախում, կապրի Արցախում, ով ցանկություն կհայտնի տեղափոխվել ՀՀ-ն, կտեղափոխվի այնտեղ»,-ասաց Գեղամ Ստեփանյանը:

"Работа по эвакуации жителей Бердзора и Ахавно начата": омбудсмен Арцаха сообщил подробности 08/08/2022   18:07  |  Лента новостей
Обстановка в Арцахе в последние дни относительно спокойная, сообщил в беседе с "ФактИнфо" Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян.
По его словам, напряженность на разных направлениях на границе сохраняется, но в целом спокойно.
“Между российскими миротворцами и азербайджанцами были достигнуты договоренности относительно нового маршрута и стабилизации общей обстановки. Этим обусловлено, что вчера и сегодня в Арцахе сравнительно стабильно”, - сказал Гегам Степанян.
Как известно, жителям Бердзора и Ахавно дали время покинуть свои дома до 25 августа.
Гегам Степанян в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что работа по эвакуации жителей Бердзора и Ахавно начата.
Омбудсмен Арцах также уточнил, где будут размещены перемещенные жители.
“Жители Ахавно и Бердзора имеет статус перемещенных лиц еще с 9 ноября 2020 года. Они смогут воспользоваться всеми программами, запущенными для перемещенных лиц. Как сообщил министр территориального управления и инфраструктур, те, кто изъявит желание поселиться в Арцахе, будет жить в Арцахе. Те, кто пожелает переехать в Армению, переедет туда”, - заявил Гегам Степанян.