Արցախից բռնի տեղահանվածները պահանջում են կա՛մ իրենց տները վերադարձնել, կա՛մ փոխհատուցում տրամադրել 07/28/2022   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից բռնի տեղահանված մի խումբ քաղաքացիներ Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի դիմաց բողոքի ակցիա են անում։ Նրանց պահանջն իրենց հայրենի օջախները վերադարձնելն է։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պնդում են՝ Հադրութը, Շուշին  մեծ ցանկության և ջանքեր գործադրելու դեպքում կարող են վերադարձնել այնպես՝ ինչպես տվել են։
«Մենք մեր կամքով չենք այստեղ։ Մեզ Հադրութից՝ մեր տներից հանել են։ Այնտեղ երեք տուն եմ թողել, իսկ հիմա փողոցներն ընկած՝ չգիտեմ վաղն ինչ է լինելու։ Տան վարձերն օր օրի բարձրացնում են, չգիտենք՝ երբ կգան, դուրս կհանեն տնից։ Քանի ամիս է՝ ոչ մի փոխհատուցում չեն տվել, տան վարձի փոխհատուցման մասին էլ չեմ ասում։ Թող մեր Հադրութը վերադարձնեն, գնանք մեր տներում ապրենք։ Հադրութն էլ են տվել՝ ինչպես Շուշին։ Ո՞վ չգիտի դա։ Եթե չեն վերադարձնում մեզ մեր տները, ապա թող փոխհատուցում տան, որ տուն կարողանանք ձեռք բերել»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հադրութից տեղահանված մի կին, ով ամուսնուն կորցրել է արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ։
Բռնի տեղահանված հադրութեցին ասում է՝ ոչ մի այլ օգնություն չի ուզում կառավարությունից, միայն գլխին տանիք ունենա, իսկ ապրելու հոգսը՝ թեկուզ հիվանդություններին ու պատկառելի տարիքին, մի կերպ կհոգա, պետք եղած դեպքում՝ փողոց էլ կավլի, որ երեխաներին կերարկրի։ Արցախի բռնազավթված բնակավայրերում տուն, ունեցվածք ու աշխատանք թողնելուց հետո միակ բանը, որ պահանջում են տեղահանվածները, տունն է՝ տանիքը։

Вынужденные переселенцы из Гадрута проводят акцию протеста у здания правительства Армении 07/28/2022 12:03 | Лента новостей
Группа насильно перемещенных граждан из Арцаха проводит акцию протеста перед зданием правительства Армении. Они требуют возвращения в родные очаги. Участники акции протеста утверждают, что при большом желании и максимальных усилиях Гадрут и Шуши можно вернуть так же, как их отдали.
“Мы оказались тут не по своей воле. Нас выселили из наших домов в Гадруте. Мы оставили там свои дома и, оказавшись на улице, не знаем, что с нами будет завтра. Цены на арендуемое жилье поднимают каждый день. Нас могут в любой момент выселить из дома. Уже несколько месяцев никакой компенсации нам не выдают. Я уже не говорю о компенсации за жилье. Пусть вернут нам наш Гадрут, и мы поедем, будем жить в своих домах. Гадрут тоже сдали, как и Шуши. Кто этого не знает? Если нам не возвращают наши дома, пусть выплатят компенсацию, чтобы мы могли приобрести жилье”, - заявила участница акции, которая потеряла мужа во время Первой Арцахской войны.
Вынужденная переселенка из Гадрута заявила, что никакой другой помощи не требует от правительства, кроме крыши над головой.