Միակ բանը, որը կարող է մեզ օգնել, միջազգային հարթակներում Ադրբեջանին մեկուսացնելն է․ նախկին գերու եղբայր 07/25/2022   15:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Մելս Ամբարդարյանի եղբայրը՝ Տիգրանը շարունակում է խորհրդատվությամբ օգնել այն ծնողներին, որոնց զավակները դեռևս գերության մեջ են, բայց վերջինիս՝ ՀՀ իշխանություններից պարզաբանումներ ստանալու և պահանջներ ներկայացնելու հնարավորությունները, բնականաբար, զգալի սահմանափակվել են։
«Պետք է իրավաբանական մեծ գործընթաց սկսվի ՀԿ-ների ներգրավմամբ, որպեսզի ճնշում գործադրվի Ադրբեջանի վրա և կարողանանք Եվրադատարանում արդյունքի հասնել։ Իմ կարծիքով ՝ ներկա դրությամբ միակ բանը, որը կարող է մեզ օգնել, միջազգային հարթակներում Ադրբեջանին մեկուսացնելն է։ Դրան հասնելու համար, նախ և առաջ, անհրաժեշտ է ընդհանրացնել փաստահավաք խմբերի աշխատանքը»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է Տիգրան Ամբարդարյանը։
Այդ ուղղությամբ Տիգրանը ևս աշխատում է․ «Ճշմարտության և արդարության կենտրոն» ՀԿ-ի անդամ ամերիկահայ իրավաբանների հետ փաստահավաք աշխատանքով է զբաղված։
«Անցած տարվանից լուրջ աշխատանքներ ենք տանում այդ ուղղությամբ։ Կետ առ կետ ներկայացնում ենք 2020թ․ նոյեմբերի 9-ից հետո Ադրբեջանի կատարած հանցագործությունները հայ ռազմագերիների նկատմամբ։ Իհարկե, այդ համատեքստում համագործակցում ենք նաև ՀՀ իրավապահ մարմինների հետ»,-ասում է նա։
Տիգրանի համոզմամբ՝ միայն այդպես՝ համագործակցաբար, բոլորի ներուժն ու բոլոր հնարավորությունները համադրելով հնարավոր կլինի արդյունքի հասնել և օր առաջ վերադարձնել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը փաստաթուղթ էր հրապարակել, որի համաձայն Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության վարած քաղաքականության պատճառով ԵՄ-ի համար այլեւս չկա ռազմագերիների հարց։

Брат бывшего пленного: "Единственное, что может нам помочь, - это изоляция Азербайджана на международных площадках" 07/25/2022   16:10  |  Лента новостей
Тигран Амбардарян, брат вернувшегося из азербайджанского плена Мелса Амбардаряна, продолжает помогать родителям, чьи дети все еще находятся в плену, но возможности последнего получать разъяснения от властей РА и доносить до них требования были существенно ограничены.
“Следует инициировать большой юридический процесс с привлечением общественных организаций, дабы оказать давление на Азербайджан и добиться результатов в Европейском суде. На мой взгляд, на данный момент единственное, что может нам помочь, - это изоляция Азербайджана на международных площадках. Чтобы этого добиться, прежде всего необходимо обобщить работу групп по сбору фактов”, - заявил Тигран Амбардарян в беседе с “ФактИнфо”.
Тигран сам работает в этом направлении: он вместе с американскими юристами армянского происхождения из общественной организации “Центр правды и справедливости” ведет работу по сбору фактов.
"С прошлого года мы проводим серьезную работу в этом направлении. По пунктам представляем преступления, совершенные Азербайджаном в отношении армянских пленных после 9 ноября 2020 года. Конечно, в данном контексте мы сотрудничаем с правоохранительными органами РА", - рассказывает он.
По убеждению Тиграна, только сообща, консолидировав усилия и потенциал каждого, можно добиться результата и скорейшего возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
Напомним, накануне заместитель председателя Республиканской партии Армении(РПА) Армен Ашотян опубликовал документ, согласно которому из-за проводимой правительством Никола Пашиняна политики, для ЕС больше нет вопроса военнопленных.