Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց պաշտոնական ելույթներով շարունակում են ատելություն գեներացել Հայաստանի և Արցախի բնակչության նկատմամբ.Արման Թաթոյանը զեկույց է ներկայացրել ՄԱԿ-ի կոմիտեին 07/20/2022   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 15-ին ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին ուղարկել եմ այլընտրանքային զեկույց ադրբեջանական հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության վերաբերյալ և ներկայացրել առաջարկներ, այդ թվում` կոնկրետ հարցերով քննություն իրականացելու վերաբերյալ:Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը.
«ՄԱԿ-ի կոմիտեին ներկայացրած զեկույցն ապացուցում է, որ իրականում, տարիներով է վարվել հայատյացության և թշնամանքի քարոզի քաղաքականություն էթնիկ ու կրոնական հիմնական հենասյուներով` խորքային անհանդուրժողականությամբ:
Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց պաշտոնական ելույթներով գեներացրել և շարունակում են գեներացնել ատելություն ողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի և Արցախի բնակչության նկատմամբ, հնչեցնում են սպառնալիքներ և վիրավորական ու թշնամանք բորբոքող արտահայտություններ:
Նրանց խոսքերն լայնորեն օգտագործվում են ադրբեջանական տարբեր պաշտոնյաների, հանրային գործիչների կողմից ու արժանանում են հանրային գովասանքի՝ թիրախում ունենալով նաև հայ երեխաների և կանանց:
Այս քաղաքականությունն է այն աղբյուրը, որ սնուցել ու խրախուսել է Հայաստանի ու Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների վայրագություններն ու խոշտանգումները, խաղաղ բնակչության էթնիկ զտումներն արցախյան 2020թ. 44-օրյա, 2016թ. ապրիլյան պատերազմների ընթացքում` այդ պատերազմից առաջ ու հետո տարբեր զինված հարձակումներով ու հանցավոր արարքներով:
Զեկույցում տեղ են գտել նաև 44-օրյա պատերազմից հետո այս քաղաքականության նոր դրսևորումները, բերվել են օրինակներ: Օրինակ` սպանված հայ զինվորների և շղթայված գերիների պուրակը Բաքվում, Ադրբեջանի կողմից հրապարակված «Ադրբեջան 2020» փոստային նամականիշները, որոնք ցուցադրում են, թե ինչպես է գործիքով քիմիական ախտահանման ենթարկվում Արցախը հայերից՝ բացահայտորեն այն ներկայացնելով որպես «կեղտ» և այլն:
Անգամ կրթական համակարգում է դրված հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունը:
Զեկույցում տեղ են գտել Մարդու իրավունքների կարգավիճակով իմ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների զեկույցներով հաստատված օբյեկտիվ և հավաստի ապացույցներն ու գնահատականները:
Դրանք մշտապես ներկայացվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցներին, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների ղեկավարներին և բարձրաստիճան պատվիրակություններին:
ՄԱԿ-ի կոմիտեին առաջարկել եմ`
1. Հետաքննել և բացահայտել Ադրբեջանի իշխանությունների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մշակութային և այլ հասարակական գործիչների տարածած ռասայական ատելությունն ու թշնամանքը հայերի դեմ, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
2. Քննել էթնիկ ու կրոնական ատելության հիմքով ադրբեջանական հանցանքները, որոնք ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները կատարել են 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների, 2016թ. ապրիլյան պատերազմի և ադրբեջանական մյուս զինված հարձակումների ժամանակ:
3. Դատապարտել և միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի հայատյաց և ռասայական խտրականության դեմ արդյունավետ կանխարգելման ուղղությամբ, այդ թվում՝ վերադարձնելով Ադրբեջանում ապօրինի պահվող բոլոր հայ գերիներին»:

Власти Азербайджана продолжают генерировать ненависть к армянам: экс-омбудсмен Армении направил в ООН доклад с доказательствами 07/20/2022   14:23  |  Лента новостей
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян 15 июля направил в Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации альтернативный доклад по азербайджанской политике армянофобии и вражды и представил предложения, в том числе о проведении расследования по конкретным вопросам. Об этом Татоян сообщил на своей странице в Facebook.
Как отметил он, доклад, представленный комитету ООН, доказывает, что в действительности политика разжигания ненависти и вражды к армянам, опирающаяся на этническую и религиозную столпы с глубоко укоренившейся нетерпимостью, проводилась годами.
Он указал, что власти Азербайджана своими официальными выступлениями генерировали и продолжают генерировать ненависть ко всему армянскому народу, населению Армении и Арцаха, озвучивают угрозы, прибегают к оскорбительным и разжигающим вражду высказываниям.
Как отметил Татоян, их слова, которые массово используются различными азербайджанскими официальными лицами и общественными деятелями и удостаиваются похвалы в обществе, нацелены также на армянских детей и женщин.
“Эта политика является источником, который питал и поощрял учиненные азербайджанскими солдатами зверства и пытки в отношении гражданского населения Армении и Арцаха, этнические чистки гражданского населения во время 44-дневной войны 2020 года и Апрельской войны 2016 года в Арцахе, с различными вооруженными атаками и преступными действиями до и после этой войны’, - написал Татоян.
Экс-омбудсмен сообщил, что в доклад также включены новые проявления этой политики после 44-дневной войны, приведены примеры. Например, “парк трофеев” в Баку с убитыми армянскими солдатами и закованными в цепи пленными, выпущенные Азербайджаном почтовые марки “Азербайджан 2020”, на которых видно, как Арцах подвергается химической зачистке от армян, открыто представленных как грязь и т.д.
Даже в систему образования заложена политика ненависти и вражды к армянам.
Татоян сообщил, что доклад содержит объективные и достоверные доказательства и оценки, подтвержденные его докладами в статусе омбудсмена и докладами Защитника прав человека Арцаха, которые всегда представлялись международным структурам, обладающим мандатом на защиту прав человека, главам аккредитованных в Армении диппредставительств и высокопоставленным делегациям.
Татоян предложил комитету ООН:
1. Расследовать и выявить расовую ненависть и вражду, разжигаемую в отношении армян азербайджанскими властями, высокопоставленными чиновниками, культурными и другими общественными деятелями, а также привлечь виновных к ответственности.
2. Расследовать азербайджанские преступные деяния, совершенные азербайджанскими ВС на почве национальной и религиозной ненависти в сентябре-ноябре 2020 года, во время Апрельской войны 2016 года и других азербайджанских вооруженных атак.
3. Осудить и принять меры по эффективному предотвращению армянофобии и расовой дискриминации в Азербайджане, в том числе по возвращению всех армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане.