Ադրբեջանի զորքերը Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններից դուրս բերելու մասին պահանջը մերժվել է․Բայրամով 07/07/2022   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր հայտարարել է, որ մինչ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման համատեղ սահմանային հանձնաժողովի ստեղծումը Հայաստանը պահանջել է, որ ադրբեջանական զորքերը դուրս բերվեն սահմանամերձ շրջաններից, սակայն Ադրբեջանը մերժել է.
«Սահմանների սահմանազատումը բարդ և երկարատև գործընթաց է։Ես մի կետ նշեմ՝ մինչ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման համատեղ սահմանային հանձնաժողովի ստեղծումը, Հայաստանը պահանջում էր զորքերը դուրս բերել սահմանային շրջաններից, բայց Ադրբեջանը դրսևորեց սկզբունքային դիրքորոշում, և զորքերը մնացին իրենց տեղում»,- ասել է Բայրամովը։
Ադրբեջանի արտգործնախարարը նաև նշել է, որ սահմանազատման հանձնաժողովի հաջորդ նիստի օրը դեռևս հայտնի չէ։

Байрамов заявил, что Баку отверг требование Еревана об отводе азербайджанских войск с приграничных районов Армении 07/07/2022 15:06 | Лента новостей
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что перед формированием совместной пограничной комиссии по делимитации азербайджано-армянской границы Армения потребовала отвода войск с приграничных территорий, но Баку отказался.
“Делимитация границ - это сложный и длительный процесс…Перед формированием совместной пограничной комиссии по делимитации азербайджано-армянской границы Армения потребовала отвода войск с приграничных территорий. Но Азербайджан продемонстрировал принципиальную позицию, и войска остались на своем месте», - сказал Байрамов.
Глава МИД Азербайджана также отметил, что дата проведения следующего заседания комиссии по делимитации пока не известна.