Ես իմ ողջ կյանքում ոչնչից ու ոչ ոքից չեմ խուսափել. Ա.Հովսեփյանը հայտարարեց, որ անցած 3 տարիներին բազմաթիվ նախազգուշացումներ է ստացել (տեսանյութ) 05/05/2022   16:11  |  Դատական ռեպորտաժներ
Ոչնչից ու ոչ ոքից երբևէ չեմ խուսափել, դուք դա լավ գիտեք։ Այս մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում հայտարարեց ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, այսօր քննարկվում է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցի հարցը։ Մասնավորապես, մեղադրող դատախազները պահանջում են անփոփոխ թողնել Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։ Մեղադրողը գտնում է, որ Հովսեփյանը կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը՝ նկատի ունենալով մեղսագրվող արարքի ծանրությունը, ինչպես նաև Հովսեփյանի՝ նախկինում զբաղեցրած պաշտոնները։
Մինչ պաշտպանները կներկայացնեին հակափաստարկները՝ Աղվան Հովսեփյանը հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ խնդրելով, որ այսուհետ իր կողմից հնչած որևէ դատողություն չընկալեն որպես վիրավորանք՝ ոչ դատախազները, ոչ դատարանը, որովհետև 45 տարի ծառայել է դատաիրավական համակարգում և վստահեցնում է, որ երբեք որևէ բան չի արել, ինչը կարող է վիրավորել դատախազության յուրաքանչյուր աշխատողի կամ դատավորի։ Հովսեփյանը դատախազներին դիմեց «սիրելիներ, հարգելի» դիմելաձևով, ինչի առնչությամբ պարզաբանեց, որ ինքը այդպես է դիմում ոչ թե նրա համար, որ սիրաշահում է իրենց կամքը, այլ որովհետև քննիչներին ու դատախազներին համարել է իր ընտանիքի անդամ, իսկ ինքը շատ է սիրում իր ընտանիքը։ Հովսեփյանը դիմեց նրանց՝ նշելով, որ վերջիններս անշեղորեն կատարեն իրենց վրա օրենքով դրված պարտականությունները, լինեն անաչառ, անկողմնակալ, կատարեն այն գործառույթները, որոնք իրենց վրա դրված են օրենքով, պարտավորեցնում են։
«Պետք է հասկանաք, որ դուք ոչ թե պետական մեղադրողներ եք, այլ՝ հանրային մեղադրողներ, որոնք պաշտպանում են հանրային շահը, այսինքն՝ պարտավոր եք դատաքննության ընթացքում, ինչպես նախաքննության ընթացքում իրականացնելու ձեր լիազորությունները՝ ի հայտ բերելու և՛ արդարացնող, և՛ մեղադրող հանգամանքները, դրանով իսկ դուք կլինեք անաչառ»,-նշեց Հովսեփյանը՝ հավելելով, որ դա զուտ բարոյախրատական տեքստեր չեն, սա ասում է, որ ևս մեկ անգամ ինքն իրեն համոզի, որ վերջիններս անաչառ վերաբերմունք են դրսևորում։ Հովսեփյանը նշեց՝ իր նկատմամբ լինել անաչառ, իրեն դիտել որպես անմեղ մեղադրյալ, իսկ հետագայում արդեն իր մեղքի վերաբերյալ գնահատական կտա դատարանը՝ մեղադրանքի կողմի ներկայացրած ապացույցներով։ Աղվան Հովսեփյանը տեղեկացրեց, շուրջ երեք տարի, բազում անգամներ հրավիրվել է ՀՔԾ, տարբեր գործերով հարցաքննվել, մշտապես ներկայացել է 5-10 րոպե շուտ, տարբեր գործերով հարցաքննել են, փորձել են տարբեր բաներ գտնել, իր նկատմամբ իրականացվել է հետապնդում, ապօրինի կալանքներ են դրվել իր գույքերի նկատմամբ, իր հարազատների գույքի նկատմամբ, ո՞ւր էր դատախազությունը, ուր էր դատախազական հսկողությունը։
Հովսեփյանը նշեց, որ ինքը 8 ամիս գտնվել է կալանքի տակ, լռել է, ոչինչ չի ասել ի պաշտպանություն իրեն, քանի որ ասողին լսող է պետք, իսկ լսելը միայն ականջներով չէ, լսել է նաև վերլուծելը, գիտակցելը, ի վերջո, իրավաբանի լսելը նշանակում է անցկացնել իր իրավագիտակցության մեջ, իսկ այս պարագայում ու՞մ համար խոսեր, երբ հասկանում ես, որ դիմացինդ ոչ միայն չի ուզում ընկալել քեզ, այլ՝ հակառակը, յուրաքանչյուր խոսք մշակվում է, կտցահարելով փորձում են ինչ-որ ապացույցներ ստեղծել։ Աղվան Հովսեփյանը հայտնեց, որ այս երեք տարվա ընթացքում ուղերձներ է ստացել համապատասխան մարմիններից, նախազգուշացումներ, որ, եթե հանկարծ փորձի բացակայել երկրից՝ իր որդիներն անմիջապես կկալանավորվեն։ Նրա խոսքով՝ երբեք չի պատրաստվել մեկնել երկրից, իր հայրենիքից բացակայել, երբեք մտադրություն էլ չի ունեցել, հիմա էլ չունի, ավելին, իշխանափոխությունից հետո Մոսկվայում իրեն առաջարկել են մնալ այնտեղ, ինքը՝ հրաժարվել է, հիմա էլ է նշում՝ հայկական բանտը նախընտրում է Մոսկվայում երեք սենյականոց հարմարավետ բնակարանից՝ փախուստի մեջ։ Նա ընդգծեց՝ երբեք ոչ ոքից ու ոչնչից չի խուսափել, դա լավ գիտեն։
«Ակնհայտ է, որ կան մարդիկ, որոնք ուզում են տեսնել իրեն կալանքի տակ, որ իրենց սրտները հովանա, դա սկսվել է դեռևս 2019թ, կան մարդիկ, որոնք ուղղակի տենչում էին Աղվան Հովսեփյանին անազատության մեջ տեսնել։ Փառք Աստծո, սրտները հովացավ»,- հայտարարել է Հովսեփյանը՝ նշելով, որ իր նկատմամբ հետապնդումերն ակտիվացել են 2021 թվականի ընտրություններից հետո։ Եւ ուշադրություն հրավիրեց նաև այն հանգամանքի վրա, որ բոլոր ցուցմունքները, որոնք դիտում են որպես ապացույց, ձեռք է բերվել ընտրություններից հետո՝ երեք տարի գործը քննելուց հետո։ Աղվան Հովսեփյանը պատմեց, որ իր ձերբակալության ժամանակ քննիչն իրեն ասել է՝ պետք է պաշտպանի երկու անձի շահ, ինչը նշանակում է, որ քննիչն իրեն դրել է տուժողների լիազոր ներկայացուցչի կարգավիճակում։
Հովսեփյանը խոսեց նաև իր և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավար Սասուն Խաչատրյանի հետ հարաբերությունների մասին՝ պատմելով, որ Խաչատրյանին աշխատանքի չի ընդունել Քննչական կոմիտեում, քանի որ վերջինս, լինելով դատախազ, բազմաթիվ զեկուցագրեր էր ներկայացնում՝ քննիչներին պատասխանատվության ենթարկելու համար, որոնք մերժվել են հանձնաժողովի կողմից, հետևաբար, Խաչատրյանը չէր կարող աշխատանքի անցնել ՔԿ-ում։
Հովսեփյանը դատախազներին հորդորեց՝ հրաժարվել մեղադրանքից, հակառակ դեպքում, կստացվի, որ վերջիններս անաչառ չեն։

Воскресенье 12 / 10 / 2023
Я за всю свою жизнь не уклонялся ни от чего и ни от кого - Агван Овсепян 05/05/2022   16:31  |  Судебный репортаж
Я за всю свою жизнь не уклонялся ни от чего и ни от кого, заявил бывший генеральный прокурор Армении, экс-председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян на заседании суда.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна рассматривает вопрос о мере пресечения в отношении  бывшего генерального прокурора Армении, экс-председателя СК РА Агвана Овсепяна. В частности, поддерживающие в суде обвинение прокуроры требуют оставить Овсепяну меру пресечения в виде заключения под стражу без изменений. Обвинение считает, что Овсепян может препятствовать расследованию дела, имея в виду тяжесть инкриминируемого деяния, а также должности, которые ранее занимал Овсепян.
Перед тем, как адвокаты перешли бы к приведению контрдоводов, Агван Овсепян выступил с заявлением, попросив, чтобы ни прокуроры, ни суд  впредь не воспринимали высказанные им какие-либо суждения как оскорбление, поскольку он 45 лет служил в судебно-правовой системе, и заверил, что никогда не делал ничего такого, что могло бы оскорбить кого-либо из сотрудников прокуратуры или судью. “Уважаемые и дорогие”,- обратился Овсепян к прокурорам. Он пояснил, что он так к ним обращается не для того, чтобы задобрить их, а потому что считал следователей и прокуроров членами своей семьи, а он свою семью очень любит. Овсепян также обратился к ним, отметив, что рассчитывает, что последние исполнят возложенные на них законом обязанности, будут беспристрастными, непредвзятыми.
“Вы должны понять, что вы не государственные обвинители, а общественные обвинители, которые защищают общественный интерес, то есть вы обязаны в ходе судебного разбирательства, а также  во время предварительного следствия исполнять свои полномочия: выявлять и оправдывающие обстоятельства, и обстоятельства обвинения, тем самым вы проявите беспристрастность”, - отметил Овсепян. Экс-генпрокурор РА добавил, что это не просто нравоучения и что он это говорит, чтобы еще раз убедить себя в непредвзятом отношении последних.
Овсепян призвал быть беспристрастными и рассматривать его как невиновного обвиняемого, а  оценку касательно его вины впоследствии даст суд на основании доказательств, предъявленных стороной обвинения. Агван Овсепян сообщил, что уже почти три года его неоднократно вызывали в Специальную следственную службу(ССС), допрашивали по разным делам, он всегда приходил на 5-10 минут раньше обозначенного времени, пытались найти что-либо, инициировать преследование в отношении него, незаконно наложили арест на его имущество и имущество его родных. “Где была прокуратура, куда делся прокурорский надзор?”- указал он.
Овсепян также заявил, что  на протяжении 8 месяцев он находится под стражей, что он молчал, ничего не говорил в свою защиту, потому что слушать было некому, а слушают не только ушами. Слушать, как указал экс-генпрокурор, значит также анализировать, осознавать. “А для кого в этом случае говорить, если осознаешь, что твой визави не только не хочет тебя понять, а напротив, цепляясь за каждое твое слово, пытается состряпать какие-то доказательства”, - отметил он.
Агван Овсепян сообщил, что за эти три года он получал от соответствующих органов месседжи и предупреждения по поводу того, что если он вдруг попытается выехать из страны, то его сыновья  тотчас же будут арестованы.
По его словам, он никогда и не думал уезжать из страны, покидать свою родину, даже намерений таких не вынашивал и не вынашивает. Более того, как указал он, после смены власти в Москве ему предложили остаться, однако он отказался. Овсепян и сейчас отмечает, что предпочитает армянскую тюрьму  комфортабельной трехкомнатной квартире в Москве в бегах. Он подчеркнул, что никогда ни от чего и ни от кого не уклонялся, и это хорошо знают.
“Очевидно, что есть люди, которые хотят видеть меня под арестом. Это началось еще с 2019 года. Есть люди, которые просто жаждут увидеть Агвана Овсепяна в неволе. Слава Богу, потешили себя”, - сказал Овсепян, отметив, что попытки преследования его активизировались после выборов, прошедших в 2021 году.
Он привлек внимание также к тому обстоятельству, что все показания, которые рассматривают как доказательство, были добыты после выборов, после  трех лет расследования дела.
Овсепян также коснулся отношений с руководителем Антикоррупционного комитета Сасуном Хачатряном. Он рассказал, что не принял Хачатряна на работу в Следственный комитет, так как в бытность свою прокурором последний представлял множество докладных для привлечения следователей к ответственности, которые были отклонены комиссией. Следовательно, как указал он, Хачатрян не мог перейти на работу в СК.
Овсепян призвал прокуроров отказаться от обвинения, в противном случае получится, что последние не беспристрастны.