Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարները մայիսի 13-ին կհանդիպեն Դուշանբեում 04/29/2022   15:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ վարչապետի ՌԴ պաշտոնական այցի արդյունքների կապակցությամբ, վերահաստատել կողմերի հանձնառությունը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին:
ԱԳ նախարարները քննարկել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունների իրականացման ընթացքը, անդրադարձ կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորմանը:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը համաձայնություն է հայտնել մայիսի 13-ին Դուշանբեում կայանալիք ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպում անցկացնելու ռուսական կողմի առաջարկին:

Главы МИД Армении, России и Азербайджана проведут встречу в Душанбе 04/29/2022 16:36 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня провел телефонный разговор с главой МИД России Сергеем Лавровым. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Собеседники выразили удовлетворение итогами официального визита премьер-министра Армении в Россию, подтвердили приверженность сторон положениям совместного заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина от 19 апреля.
Главы МИД Армении и РФ обсудили ход выполнения обязательств, взятых на себя трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. Мирзоян и Лавров коснулись также формирования комиссии по вопросам демаркации границы и пограничной безопасности между Арменией Азербайджаном.
Арарат Мирзоян подтвердил позицию Армении в отношении процессов, направленных на установление мира и стабильности в регионе, переговоров по всеобъемлющему мирному соглашению с Азербайджаном.
Мирзоян дал согласие на предложение российской стороны о проведении трехсторонней встречи министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана в рамках заседания Совета министров иностранных дел СНГ, которое состоится 13 мая в Душанбе.