Հանվում է քովիդով պայմանավորված սահմանափակումները․ Հայաստան մուտք գործելու համար ՊՇՌ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ չի պահանջվելու 04/28/2022 12:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 1-ից օդային և ցամաքային ճանապարհով Հայաստան մուտք գործելու համար ՊՇՌ թեստ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ չի պահանջվելու։ Այսօր Կառավարության նիստին հաստատվեց համապատասխան որոշումը։ ՊՇՌ թեստի և պատվաստման սերտիֆիկատի պահանջը հանվել է նաև մի շարք այլ վայրերում․ ՊՆ զինված ուժերում՝ արձակուրդից վերադառնալու դեպքում, տեսակցությունների ժամանակ,քրեակատարողական հիմնարկներում՝ տեսակցությունների ժամանակ։
Աշխատավայրում ևս մայիսի 1-ից չի պահանջվելու շաբաթը մեկ ներկայացնել ՊՇՌ թեստ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ։
Մանկապարտեզներում, դպրոցներում և այլ վայրերում միջոցառումների ժաանակ 1,5 մետր հեռավորության սահմանափակումը ևս հանվել է։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ սահմանփակումների հանան համար հիմք են հանդիսացել հիվանդացության և մահվան դեպքերի զգալի նվազումը։
«Վերջին 14 օրվա ընթացքում արձանագրվել է հիվանդության 144 դեպք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 32 տոկոսով։ Վերջին ամսվա ընթացքում զգալի նվազել են նաև մահվան դեպքերը․ 14 օրերի ընթացքում ընդամենը 1 մահ է գրանցվել»,-նշեց նախարարը։
Նախարարը նշեց, որ ամբողջական՝ երկու դեղչափով, պատվաստվել է ՀՀ բնակչության 44,1 տոկոսը, առաջին դեղաչափ ստացել է բնակչության 50 տոկոսը, իսկ 50 հազար քաղաքացի ստացել է նաև բուստեր դեղաչափ։
«Անկախ սահմանափակումների թուլացումից, աշխատելու ենք բոլոր հնարավոր միջոցներով խթանել պատվաստումները։ Դրանք շարունակելու են հասանելի լինել պոլիկլինիկաներում, շարժական կետերում, տնային այցերով»,- հավելեց Ավանեսյանը։

Армения отменила ПЦР-тесты на ковид при въезде в страну 04/28/2022   12:56  |  Коронавирус
Власти Армении отменили требование о предъявлении отрицательного ПЦР-теста на коронавирус или сертификата о вакцинации при въезде в страну воздушным и сухопутным путем. Соответствующее решение было утверждено в четверг на заседании правительства. Решение  вступает в силу с 1 мая.
Как сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, с 1 мая также будет отменено  требование о предъявлении ПЦР-теста на коронавирус или сертификата о вакцинации на работе раз в неделю. Снято также ограничение на соблюдение расстояния в 1,5 метра в ходе мероприятий в детских садах, школах и других местах. По славам министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян, поводом к отмене ограничений  послужило снижение числа заражений и случаев смерти от коронавируса.
"В течение последних 14 дней было зафиксировано всего 144 случая заражения, что по сравнению с предыдущими 14 днями меньше на 32%", - сказала она.
Анаит Аванесян отметила, что за последний месяц наблюдается также резкое снижение числа скончавшихся от коронавируса людей: в течение последних 14 дней был зарегистрирован всего 1 подобный случай.
Она также сообщила, что полный курс вакцинации в Армении прошли 44,1% населения. Первую дозу получили 50%, еще 50 тыс. граждан привились бустерной дозой.