Դատախազը չի ներկայացել իր իսկ անգործության դեմ բողոքի քննությանը. Աղվան Հովսեփյանին ակնհայտ ապօրինի կալանավորելու համար քրգործ հարուցելու գործով նիստը հետաձգվեց 04/22/2022   13:48  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին ակնհայտ ապօրինի կալանավորելու համար դատավորներ Դավիթ Արղամանյանի և Արմեն Դանիելյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու պահանջով հարցի քննությունը հետաձգվել է։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Աղվան Հովսեփյանի փաստաբանական թիմը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել Աղվան Հովսեփյանին ակնհայտ ապօրինի կալանքի տակ պահելու հատկանիշներով, սակայն դատախազությունից գրությամբ պատասխան են ստացել առ այն, որ «հաղորդում անունով դիմումը» նույնիսկ հանցագործության մասին տեղեկություններ չի պարունակում։ Այլ խոսքով՝ իրավապահները պատշաճ կարգով հաղորդմանն ընթացք չեն տվել, նույնիսկ նյութերի նախապատրաստում տեղի չի ունեցել, որոշում չի կայացվել՝ քրեական գործ հարուցելու կամ մերժելու մասին։ Փաստաբանները դատական կարգով վիճարկում են դատախազության կողմից հաղորդումը պատշաճ կարգով չքննարկելը, դատախազության անգործությունը։
Բողոքի քննությունը նախատեսված էր այսօր, սակայն Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Արմեն Շիրոյանի նախագահությամբ, մեկնարկած նիստը րոպեներ անց հետաձգվել է։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ դատական նիստին չի ներկայացել դատախազը, ինչի պայմաններում դատական նիստը չէր կարող շարունակվել։ Բողոքաբեր կողմը դատական նիստում չի ներկայացրել բողոքը։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակվել է հունիսին։
22:08 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանին առնչվող գործով դատախազի ցուցումն այդպես էլ անկատար է մնացել., արհամարհվել. Քննիչը հրաժարվել է հարցաքննել դատախազի մատնանշած անձանց
17:44 07/04/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱղվան Հովսեփյանի գործով կրկին նախաքննության ավարտ է հայտարարվել. Մեղադրանքը փոխվել է. Նախաքննական մարմինը ընդունել է.Հովսեփյանի գործողություններում խարդախության հանցակազմ չկա

В Ереване отложили слушания по вопросу о возбуждении дела против судей за незаконный арест Агвана Овсепяна 04/22/2022   14:22  |  Судебный репортаж
Рассмотрение обращения с требованием о возбуждении уголовного дела против судьи Давида Аргаманяна и Армена Даниеляна за незаконный арест бывшего генерального прокурора РА, экс-председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна отложено.
Команда адвокатов экс-главы СК Армении подала  генпрокурору РА заявление о преступлении, попросив инициировать уголовное преследование в отношении судей Давида Аргаманяна и Армена Даниеляна за заведомо незаконное содержание Овсепяна под стражей. Однако из прокуратуры пришел письменный ответ, согласно которому “заявление под названием сообщение” не содержит даже сведений о преступлении. Иными словами, правоохранители не дали в надлежащем порядке заявлению ход, даже не велась подготовка материалов, не принималось решение о возбуждении или об отказе в возбуждении уголовного дела. Адвокаты в судебном порядке оспорили отказ прокуратуры рассмотреть надлежащим образом сообщение, бездействие надзорного ведомства.
Рассмотрение жалобы было намечено на сегодня, однако начавшиеся в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армена Широяна слушания спустя несколько минут были отложены. Как передает корреспондент “ФактИнфо”, на судебное заседание не явился прокурор, а в этих условиях слушания продолжаться не могут. Сторона заявителя на судебном заседании жалобы не представила.