Ազատության հրապարակ․ օր 4-րդ․ նստացույց, հացադուլ, բողոքի ակցիաներ․ շարժմանը միացող երիտասարդների թիվն ավելանում է 04/20/2022   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդեն 4-րդ օրն է՝ Ազատության հրապարակը դարձել է հանուն Հայաստանի և Արցախի մեկնարկած շարժման կենտրոնը։
Ապրիլի 17-ից «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հայտարարեց, որ իր աշխատասենյակը տեղափոխվում է Ազատության հրապարակ, հաջորդ օրը պայքարին միացած 44-օրյայի մասնակցիներ Նվեր Կիրակոսյանն ու Արթուր Ավագյանը հացադուլ հայտարարեցին, նստացույցյին միացավ «Սև հովազ» ջոկատը։
Երեկ՝ ապրիլի 19-ից էլ «5165»-ը հայտարարեց կուսակցության գործունեության ժամանակավոր դադարեցման և շարժմանը միանալու մասին: Նույն օրը նստացույցին միացան նաև շարժման ավագ սերնդի ներկայացուցիչները՝ ազատամարտիկ Աշոտ Սևյանի գլխավորությամբ։
«Քաղաքացիների հոսքը շատ մեծ է։ Առավոտյան մայրերը, երեխաներին դպրոց, մանկապարտեզ տանելուց հետո, անցնում են հրապարակով, ողջունում մեր նախաձեռնությունը և իրենց աջակցությունը հայտնում։ Նկատելի է, որ հետզհետե ավելանում է նաև շարժմանը միացող երիտասարդնեի թիվը։ Այսինքն՝ տպավորությունը, թե մարդկանց չի հետաքրքրում երկրի վիճակը, սխալ է։ Մարդիկ հասկանում են, որ կորցնելով ազգային ինքնությունը, պետության ինքնիշխանությունը, չեն կարող ապրել իրեն ցերազած հայրենիքում»,- այսօր այս մասին ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը և կրկին հիշեցրեց, որ իրենց պայքարը հենց դրա համար է՝ ունենալ հզոր Հայաստան, հզոր Արցախ, չգնալ թշնամու կողմից պարտադրվող զիջողական քաղաքականության և կանգնեցնել այս իշխանությունների ազգակործան գործունեությունը։
Վանեցյանն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Ազատության հրապարակ անցած երեք օրերի ընթացքում եկել են մեծ թվով մարդիկ, ովքեր երբևէ քաղաքականությամբ չեն հետաքրքրվել, ինչն էլ իր հերթին վկայում է թե այն մասին, որ մարդիկ մտահոգ են ստեղծված վիճակով, և որ՝ մեկնարկած շարժումը ապակուսակցական, համազգային պայքար է։
«Ես նստած եմ ՀՀ և Արցախի դրոշների տակ․ չկա այստեղ կուսակցական դրոշ, ես չեմ ասում եկեք միացեք ինձ, ուղղակի, եկեք և միացեք պայքարին՝ հանուն Հայաստանի, հանուն Արցախի։ Ազատության հրապարակում յուրաքանչյուր անձ, մարդկանց խումբ, որը կգա և նույն օրակարգով կանի իր անհնազանդության ակցիան, ես մենակ կողջունեմ և ուրած կլինեմ։ Ես չեմ ասում, թոր գան միանան ինձ։ Թող գան իրենց ակցիան անեն, միայն թե գան, լցնեն Ազատության հրապարակը, մարզերում իրենց քաղաքների, գյուղերի հրապարակները լցնեն։ Արցախից տեղահանված մեր քաղաքացիները թող բարձրաձայնեն, որ իրենց համար միևնույնը չէ երկրի ճակատագիրը»,-նշեց Վանեցյանը։
Վանեցյանը վստահեցնում է՝ շարժումը որևէ մեկի կողմից չի ուղղորդվում, այն բացառապես իրենց նախաձեռնությունն է, որի նպատակը Հայաստանն ու Արցախը փրկելն է։ Նա նաև հավաստիացրեց՝ շարժումը հաջողելու է, միայն թե յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է գիտակցի, որ ինքը մեծապես կարող է նպաստել այդ հաջողությանը՝ իր բողոքի գործողությամբ միանալով ընդհանուր պայքարին։
18:45 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաձայն չենք կապիտուլյանտի որոշումների հետ.արցախցիները ևս միացել են Ազատության հրապարակում ծավալված պայքարին
18:17 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉարեքթարը չհանձնած Աշոտ Սեւյանը մարտական ընկերների հետ նստացույց է հայտարարել
18:10 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնմիջապես ձերբակալել Նիկոլ Փաշինյանին.Արագած Ախոյանը՝ իրավապահներին
17:36 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի նկարով խոզը շրջում է Երևանի կենտրոնում
16:56 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի հետ խաղաղ ապրել հնարավոր է միայն մի պայմանով, եթե այդ պետական գոյացությունը դադարի գոյություն ունենալուց.քննարկում՝ Ազատության հրապարակում
16:27 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը շատ է ստել, նա խաբել է իր ընտրողներին.Թագուհի Թովմասյան
13:52 19/04/2022  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանի «դուխով» գլխարկը հայտնվել է գետնին, հիշեցնում է մուրացկանի պարկ, որով խաղաղություն են մուրում (տեսանյութ)

День четвертый: Ванецян обозначил цели протестного движения и призвал всех примкнуть к общенациональной борьбе 04/20/2022   11:41  |  Лента новостей
Уже четвертый день, как Площадь Свободы стала центром движения во имя Армении и Арцаха. Артур Ванецян 17 апреля начал бессрочную акцию и заявил, что  переносит свой кабинет на Площадь Свободы. На следующий день к его акции примкнули участники 44-дневной войны в Арцахе Нвер Киракосян и Артур Авагян. Они объявили голодовку. К сидячему пикету присоединился и отряд “Черная пантера”.
С 19 апреля партия “5165” заявила, что временно прекращает свою деятельность и присоединяется к требованию отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении, движению по спасению Арцаха и выводу Армении из кризиса. В тот день к акции примкнул также представители старшего поколения во главе с азатамартиком Ашотом Севяном.
“Поток прибывающих граждан довольно внушительный. С утра матери отводят своих детей в школу и на обратном пути проходят через площадь, приветствуют нашу инициативу и выражают свою поддержку. Заметно, что постепенно растет число молодых людей, примыкающих к движению. Сложившееся впечатление, что людей не интересует ситуация в стране, ошибочно. Люди понимают, что, утратив национальную идентичность и суверенитет государства, не смогут жить в стране своей мечты”, - заявил лидер партии “Отечество”, глава парламентской фракции “Честь имею” Артур Ванецян. Он вновь напомнил, что их борьба нацелена на то, чтобы нарастить мощь Армении и Арцаха, оградить от политики уступок врагу и остановить пагубную для нации деятельность действующей власти.
Ванецян обратил внимание на тот факт, что на Площади Свободы побывали люди, которые ранее не интересовались политикой, что в свою очередь свидетельствует как о том, что люди обеспокоены положением дел в  стране, так о том, что начатая борьба является непартийной и общенациональной.
“Надо мной флаги Армении и Арцаха, здесь нет партийного флага. Я не призываю присоединяться ко мне. Просто приходите и примкните к борьбе за Армению и Арцах. Я буду лишь приветствовать каждого, кто придет на площадь и проведет свою акцию неповиновения по той же повестке. Пусть проводят свою акцию, только пусть  приходят и заполняют площади по всей стране. Наши граждане, переселившиеся из Арцаха, пусть поднимут свой голос...”, - отметил Ванецян.
Политик заверил, что за движением никто не стоит, что исключительно их инициатива, цель которой спасти Армению и Арцах. Он также заверил, что движение увенчается успехом; только вот каждый гражданин, развернувший протестную деятельность, должен осознать, что он во многом может способствовать этому успеху, примкнув к общей борьбе.