Արարատ Միրզոյանի ու Բայրամովի միջեւ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ 04/13/2022   16:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արարատ Միրզոյանի ու Բայրամովի միջեւ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Արարատ Միրզոյանը։
«Քննարկել ենք այն, ինչ վերջին մեկ տարվա ընթացքում քննարկվել և արձանագրվել է նաև Բրյուսելում երկրների ղեկավարների հանդիպման արդյունքներով, այն է՝ սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման մեխանիզմները, ինչպես նաև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքվելիք ենթադրյալ կարգավորման այդ պայմանագրին ուղղված բանակցությունների մեկնարկի շուրջ երկու կողմերի պատկերացումները»,- նշեց Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով ԱԺ իշխանական պատգամավոր Սոնա Ղազարյանի հարցին։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, Միրզոյանը նշեց, որ պատկերացումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերաբերյալ մնում են ուժի մեջ, ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում են համանախագահությա ձևաչափում, կոնֆերասի որոշումը ոչ ոք չի չեղարկել, այն ուժի մեջ է։
15:32 11/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը ԵԱՀԿ ՄԽ Ֆրանսիայի համանախագահին է ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը

Мирзоян заявил, что телефонный разговор с Байрамовым состоялся по инициативе азербайджанской стороны 04/13/2022   16:59  |  Лента новостей
Телефонный разговор между министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и главой Азербайджана Джейхуна Байрамова состоялся по инициативе азербайджанской стороны. Об этом сообщил сам Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в парламенте.
“Мы обсудили то, что обсуждалось за последний год и было зафиксировано по итогам встречи лидеров двух стран в Брюсселе, а именно: механизмы создания комиссии по вопросам делимитации границы и пограничной безопасности, а также представления двух сторон вокруг начала переговоров, направленных на этот договор о возможном урегулировании”, - отметил Арарат Мирзоян.
Что касается сопредседательства Минской группы ОБСЕ, Мирзоян отметил, что представления армянской стороны относительно этого остаются в силе. “Мы видим урегулирование нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседательства, решение конференции никто не отменял, оно в силе”, - заявил Мирзоян.