Փաշինյանն արդարացվեց «Մարտի 1»-ի գործով․Վճռաբեկը բեկանեց Փաշինյանի դատավճիռը 04/08/2022   11:49  |  Դատական ռեպորտաժներ
Նիկոլ Փաշինյանն արդարացվեց «Մարտի 1»-ի գործով։ «Փաստինֆո»-ի թղթկակցի հաղորրդմամբ՝ Վճռաբեկ դատարանը՝ դատավոր Համլետ Ասատրյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հրապարակեց որոշում, որով բեկանվեց Փաշինյանի վերաբերյալ 2010 թվականին կայացված դատավճիռը՝ 2008թ մարտի 1-ի անկարգությունների գոևծով: Վճռաբեկը ճանաչեց և հռչակեց Փաշինյանի անմեղությունը իրեն առաջադրված մեղադրանքում, իսկ վարույթը՝ կարճեց՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը մեղավոր էր ճանաչվել «Մարտի 1»-ի անկարգությունների գործով։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական մարտիրոսյանի նախագահությամբ, 2010թ հունվարի 19-ին Փաշինյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով` «Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը» և դատապարտել 7 տարի ազատազրկման: Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ մեղադրվում էր քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով` «Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը», սակայն այս մասով նա արդարացվել է:
Նիկոլ Փաշինյանին արդարացնելու պահանջով Վճռաբեկ դատարան դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ հիմքում դնելով ՄԻԵԴ որոշումը՝ «Փաշինյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը։
2022թ ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Փաշինյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը՝ 2008թ փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրություններին հաջորդած բողոքի շարժմանը մասնակցելու համար դիմումատուի դատապարտման վերաբերյալ, որով արձանագրվել է, որ խախտվել է Փաշինյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության, հավաքների ազատության իրավունքը և նրա իրավունքները հարգելու պետության պարտականությունը։ Փաշինյանը դրամական փոխհատուցման պահանջ չի ներկայացրել։ Հատկանշական է, որ ՄԻԵԴ-ը նման որոշում կայացրել է Փաշինյանի՝ արդեն վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելու պայմաններում, հետևաբար, վերջինս ՀՀ կառավարության անունից առարկություններ չի ներկայացրել ՝ թողնելով, որ ՄԻԵԴ-ը միայն Փաշինյանի միակողմանի փաստարկների հիման վրա որոշում կայացնի։ Հենց այս պատճառով է, որ մասնագիտական հանրության շրջանում ՄԻԵԴ վճիռը մեկնաբանվել է որպես «Նիկոլ Փաշինյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի» գործով կայացված վճիռ։
Չունենալով ՀՀ կառավարության առարկությունները՝ ՄԻԵԴ-ը միայն դիմումատու Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած փաստարկների հիման վրա որոշել է, թե խախտվել է նրա իրավունքները, ինչն էլ որպես հիմք ընդունելով ՀՀ գլխավոր դատախազը Վճռաբեկ դատարան է դիմել։
10:10 08/04/2022  |  ՄամուլԿառավարության ծրագիր, ընտրություններ. ինչ սպասել ԱԺ նստաշրջանում. «Ժողովուրդ»
10:07 08/04/2022  |  ՄամուլԳնդակը կրկին Ռուսաստանի դաշտում է. ՌԴ-ում որեւէ փաստաթուղթ կստորագրվի՞. «Հրապարակ»
22:45 07/04/2022  |  ՔաղաքականՄեր գիտակցության մեջ փորձում են ներդնել թշնամական քարոզի այն «միտքը», թե Հայաստանում կան իբր ադրբեջանական տարածքներ․ Ոսկանյան
22:29 07/04/2022  |  ՔաղաքականՀայաստանի վարչապետի ձեռքով ռազմական հանցագործ Ալիևի հանցագործությունների արյունը մաքրվեց. Նաիրա Զոհրաբյան
21:12 07/04/2022  |  Քաղաքական«Փաշինյանի և իր ռեժիմի հեռանկարները շատ մշուշոտ են, ազգադավ իշխանության օրերը հաշվված են. Դավիթ Ջամալյան
20:30 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Որ Ադրբեջանի զորքերն առաջ գան, ոնց Փառուխում, չզարմանաք»․ Դանիելյան
16:16 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը դեմ է 44 օրյա պատերազմը ուսումնասիրող հանձնաժողովի ստեղծմանը, ինչն առաջարկել է «Հայաստան» խմբակցությունը
15:50 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման շուրջ Հայաստանը և Ադրբեջանը տարընթերցումներ ունեն.պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքը
15:45 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախյան երկու պատերազմներից հետո անհայտ կորած 985 մարդ ունենք. 208 հոգի 44-օրյա պատերազմից է, 777 հոգին՝ արցախյան առաջին պատերազմից.Փաշինյան

Кассационный суд Армении оправдал Пашиняна по делу “1 марта” 04/08/2022   12:20  |  Судебный репортаж
Никол Пашинян оправдан по делу “1 марта”. Как сообщает корреспондент “ФактИнфо”, Кассационный суд Армении под председательством судьи Гамлета Асатряна немногим ранее огласил решение, которым отменил вынесенный в 2010 году приговор в отношении Пашиняна по делу о беспорядках 1 марта 2008 года. Кассационный суд признал его невиновность в инкриминированном ему деянии и прекратил производство по делу за отсутствием состава преступления.
Напомним, Никол Пашинян был признан виновным по делу о беспорядках 1 марта. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Мнацакана Мартиросяна 19 января 2010 года признал Пашиняна виновным по части 1 статьи 225(организация массовых беспорядков) УК РА и приговорил его к 7 годам лишения свободы. Никол Пашинян также обвинялся по части 1 статьи 316(применение насилия в отношении представителя власти) УК РА, однако был оправдан по этой части.
С требованием об оправдании Никола Пашиняна в Кассационный суд обратился генеральный прокурор Армении Артур Давтян, взяв за основание решение ЕСПЧ по делу “Пашинян против Армении”.
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) в этом году огласил решение касательно осуждения заявителя за участие  в протестном движении, последовавшем за  прошедшими 19 февраля 2008 года президентскими выборами. ЕСПЧ констатировал, что права Пашиняна на свободу и личную неприкосновенность, свободу собраний, а также обязанность государства на уважение его прав были нарушены. Пашинян не предъявил требования о денежной компенсации. Примечательно, что ЕСПЧ вынес подобное решение, когда  Пашинян уже занимал пост премьер-министра Армении. Следовательно, от имени правительства РА  возражения представлены не были, позволив  ЕСПЧ вынести решение на основании только однобоких доводов Пашиняна. Именно по этой причине постановление ЕСПЧ было истолковано экспертным сообществом как решение по делу “Никол Пашинян против Никола Пашиняна”.
Не располагая возражениями правительства РА, ЕСПЧ только на основании представленных заявителем Николом Пашиняном доводов постановил, что  права последнего были нарушены. Приняв это за основание, генпрокурор РА обратился в Кассационный суд.