Արցախի նախագահի գլխավորությամբ Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստն է անցկացվել 04/08/2022   16:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ ապրիլի 8-ին Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստն է անցկացվել:Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են Հանրապետությունում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը, տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներն ու դրանց հնարավոր ազդեցությունն Արցախի վրա:
Շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, նախ, զեկուցմամբ հանդես է եկել պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանն՝ ընդգծելով, որ որոշակի լարվածության ֆոնին վերջին օրերին օպերատիվ-մարտավարական իրավիճակը հարաբերական կայուն է:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ շարունակվում են ակտիվ ջանքերի ներդրումը Արցախում խաղաղության ու կայունության պահպանման ուղղությամբ, և այդ առումով միտումները բավականին դրական են:
«Իհարկե, ռուսական կողմի հետ շարունակում ենք ջանքերը Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղից և Քարագլխի բարձունքից ադրբեջանական զորքերին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ: Կուզեի միաժամանակ փաստել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը քանիցս վերահաստատել է իր հանձնառությունը երաշխավորելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը խաղաղապահ զորակազմի ու ռազմաքաղաքական այլ մեխանիզմների միջոցով: 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ փաստաթղթի դրույթները շարունակում են գործել, և այդ տրամաբանության հիման վրա մեր հայրենիքում շարունակելու ենք մեր խաղաղ կյանքի կառուցումը՝ միևնույն ժամանակ մշտապես բարելավելով մեր անվտանգության ապահովման սեփական մեխանիզմների արդյունավետությունը»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է նաև, որ հաշվի առնելով նոր իրողությունները և մարտահրավերները լայն տարածաշրջանում՝ Կառավարության ուշադրության կենտրոնում է լինելու երկրի պաշտպանության և քաղաքացիական պաշտպանության ուղղությամբ տարբեր ծրագրերի իրականացումը:
Նիստում քննարկվել է նաև խորհրդարանական ուժերի ներգրավմամբ Ազգային ժողովում հասարակական-քաղաքական բաց հարթակ ստեղծելու անհրաժեշտությունը, որի նպատակն է հանրային տարբեր շրջանակների հետ պարբերաբար հաղորդակցության ու քննարկումների կազմակերպումը՝ երկրում ստեղծված ռազմաքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Հարթակին առաջիկայում կարող են միանալ բոլոր ցանկացողները՝ դիմելով ԱԺ աշխատակազմին:
Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստում քննարկված մի շարք հարցերի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի կողմից տրվել են կոնկրետ հանձնարարականներ:
10:43 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀերոսներ ծնած ու դաստիարակած մայրեր, դուք լավագույնին եք արժանի. Արայիկ Հարությունյան
14:22 03/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է ԼՂՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ
18:00 29/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ագրեսիան պայմանավորված է արտաքին քաղաքական գործընթացներով. Արցախի նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել ՊՆ-ում
10:56 29/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇարունակում են գործադրվել բոլոր ջանքերը ադրբեջանական զորքերին ելման դիրքեր վերադարձնելու համար. Արայիկ Հարությունյան
18:58 28/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը չի բացառում, որ կդիմի դատարան՝ Քարագլխի վերաբերյալ oragir.news-ի կեղծ հրապարակումը հերքելու պահանջով
18:25 28/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանն ընդունել է Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միության մի շարք անդամների

Президент Арцаха провел заседание Совбеза 04/08/2022 16:42 | Лента новостей
8 апреля состоялось очередное заседание Совета безопасности под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна. Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, в ходе заседания были обсуждены военно-политическая ситуация в республике, последние события в регионе и их возможное влияние на Арцах.
Министр обороны Камо Варданян выступил с докладом о ситуации на линии соприкосновения, подчеркнув, что оперативно-тактическая обстановка в последние дни была относительно стабильной на фоне определенной напряженности.
Глава государства отметил, что предпринимаются активные усилия для поддержания мира и стабильности в Арцахе, и в этом плане имеются достаточно позитивные тенденции.
«Мы продолжаем наши усилия с российской стороной по возвращению азербайджанских войск из села Парух и высоты Караглух Аскеранского района на исходные позиции. В то же время хотел бы отметить, что Российская Федерация неоднократно подтверждала свою приверженность гарантированию безопасности народа Арцаха посредством миротворческих сил и других военно-политических механизмов. Положения трехстороннего документа, подписанного 9 ноября 2020 года, продолжают действовать, и на основании этой логики мы продолжим строительство мирной жизни на нашей Родине, при этом постоянно повышая эффективность собственных механизмов обеспечения безопасности", - сказал президент Арутюнян.
Араик Арутюнян подчеркнул, что с учетом новых реалий и вызовов в регионе Правительство продолжит реализацию различных программ как в сфере обороны страны, так и гражданской обороны.
На заседании обсуждалась также необходимость создания в Национальном собрании республики открытой общественно-политической платформы с участием парламентских сил, целью которой является организация регулярных контактов и дискуссий с различными общественными кругами по военно-политическим событиям, происходящим в стране. В ближайшее время к этой инициативе могут присоединиться все желающие посредством обращения в Аппарат парламента.
Президент республики дал конкретные поручения по ряду вопросов, обсуждавшихся на очередном заседании Совета безопасности.