Բրյուսելում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով 04/07/2022   01:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։
«Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների, ինչպես նաև դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման արդյունքներով ձեռք է բերել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված համաձայնության համաձայն` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որը օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով:
Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը Արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են մեկնարկել երկու երկրների միջև խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները», - հայտնում են ՀՀ կառավարությունից
22:22 06/04/2022  |  ՔաղաքականՆիկոլը ինքնասպան չէ՛. նա ՌԴ-ի դեմ պատերազմի չի գնա ու Բրյուսելում չի ստորագրի այդ փաստաթուղթը. Կիվիրյան (տեսանյութ)
21:12 06/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելում սկսվել է Փաշինյան-Միշել-Ալիեւ եռակողմ հանդիպումը
18:54 06/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Շառլ Միշելին ներկայացրել է Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը, հումանիտար խնդիրները
15:10 06/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանափոխության անհրաժեշտությունը.ի՞նչ են մտածում քաղաքացիները (տեսանյութ)

Стало известно, о чем договорились Пашинян, Алиев и Мишель по итогам встречи в Брюсселе 04/07/2022 09:14 | Лента новостей
В Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Как сообщает пресс-служба главы правительства Армении, Никол Пашинян коснулся сложившейся вследствие недавних действий азербайджанских подразделений ситуации в Арцахе и гуманитарных проблем.
Были обсуждены вопросы реализации договоренностей, достигнутых в рамках трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября 2021 года, а также в ходе трехсторонней встречи в Брюсселе 14 декабря.
По итогам встречи достигнута договоренность о формировании до конца апреля в соответствии с достигнутой в Сочи 26 ноября 2021 года договоренности двусторонней комиссии по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, которая также будет уполномочена заниматься вопросами обеспечения безопасности и стабильности вдоль границы.
Премьер-министр Армении и президент Азербайджана поручили министрам иностранных дел начать подготовку к мирным переговорам между двумя странами.