44 օր Արցախում ժողովրդին գենոցիդի ենթարկեցին, ոչ մեկը ձայն չհանեց, իսկ Ռուսաստանի դեմ դեռ պատերազմը չսկսած սանկցիաներ կիրառեցին. Արցախցի 04/07/2022   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
44 օր Արցախում ժողովրդին գենոցիդի ենթարկեցին, ոչ մեկը ձայն չհանեց։ Ամեն ինչ էլ արեցին՝ մարդ էլ մորթեցին, մարդ էլ սպանեցին, մարդ էլ կախեցին, բայց անտարբեր էին բոլոր միջազգային կառույցները։ Այսօր Կառավարության շենքի դիմաց տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախից տեղահանված բնակիչներից մեկը։
«Ակնկալիքներ արդեն ճիշտն ասած չունենք, արդեն տեսնում եք ինչ է կատարվում Արցախում և Հայաստանի հանրապետությունում։ Միջազգային հանրությունից էլ արձագանք չկա։ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ մի հատ չտեսանք միջազգաին որևէ մի կառույցից ոնց պետք է մի հատ արձագանքեին։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմը չսկսած Ռուսաստանին միջազգային բոլոր կառույցները գցեցին սանկցիաների տակ։ Բայց 44 օր Արցախում ժողովրդին գենոցիդի ենթարկեցին, ոչ մեկը ձայն չհանեց»,-ասում է նա։
Արցախից տեղահանվածներն իրականացրել են ստորագրահավաք, որին արդեն միացել է 2500-3000 մարդ։ Նրանք որոշել են ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց նստացույց անել և  նամակ հանձնել գրասենյակին։
Նշենք, որ Արցախից տեղահանված բնակիչների պահանջներից մեկն է՝ իրենց փախստականի իրավական կարգավիճակ տալ։
«Մեկ անգամ ևս փորձելու ենք դիմել ՄԱԿ-ին՝ Արցախի կարգավիճակի հստակեցման և արցախցիների անորոշ վիճակի հարցով։ ՀՀ-ն այսօր՝ կարծես թե, ձեռքերը թափ է տվել Արցախից։ Իսկ ի՞նչ է լինելու Արցախի ու այնտեղ ապրող ժողովրդի ճակատագիրը, դրա մասին ոչ ոք չի խոսում»,-նշեց արցախցին։

На протяжении 44 дней народ Арцаха подвергался геноциду со стороны Азербайджана, но никто не пикнул: арцахец обвинил мир в двойных стандартах 04/07/2022   13:29  |  Лента новостей
На протяжении 44 дней народ Арцаха подвергался геноциду со стороны Азербайджана, но никто не пикнул. Об этом заявил один вынужденных переселенцев из Арцаха, принимающий участие в акции перед зданием правительства РА.
“Они творили все, что хотели: людей и резали, и убивали, и вешали, но все международные структуры остались безучастными”, - сказал он.
Участник акции заявил, что они уже не лелеют каких-либо надежд. “Мы уже видим, что творится в Арцахе и в Армении. Нет реакции и от международного сообщества. В ходе 44-дневной войны мы так и не дождались должной реакции от международного сообщества. Не успела русско-украинская война начаться, как все международные структуры ввели санкции против России. Но никто не пикнул, когда на протяжении 44 дней народ Арцаха подвергался геноциду”, - заявил он.
Вынужденные переселенцы из Арцаха провели сбор подписей, к которому присоединились 2500-3000 человек. Они решеили организовать сидячий пикет перед офисом ООН и вручить письмо.
Отметим, что одним из требований вынужденных переселенцев из Арцаха является  предоставление им статуса беженца.
“Мы вновь попытаемся обратиться в ООН по вопросу об  уточнении статуса Арцаха и неопределенного положения арцахцев...”, - отметил участник акции.