ԼՂ հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բռնության քաղաքականության նպատակն էթնիկ զտումների իրականացումն է. ՅՈՒԵՆՍԿՕ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ 04/05/2022   16:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 4-ին ՅՈՒԵՆՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի լիագումար նիստի ժամանակ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը հանդես եկավ ելույթով։Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Իր ելույթում դեսպանն անդրադարձ կատարեց Ադրբեջանի կողմից այս օրերին իրականացվող սադրիչ գործողություններին, որոնք խախտում են Արցախի հայության կենսական իրավունքները, այդ թվում՝ կրթության իրավունքը։ Նշվեց, որ մի քանի շաբաթ շարունակ խափանված պահելով Լեռնային Ղարաբաղը մատակարարող գազատարի աշխատանքը՝ ձմեռային ցուրտ եղանակային պայմաններում Արցախի խաղաղ բնակչությունը մատնվել էր իրական հումանիտար աղետի։
Դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը մտահոգություն հայտնեց մարտի 24-ին և 25-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական քաղաքացիական ենթակառուցվածքները ռմբակոծելու և Լեռնային Ղարաբաղի Փարուխ գյուղ ներթափանցելու դեպքերի առնչությամբ՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը միջոցներ ձեռնարկել՝ Հարավային Կովկասում իրավիճակի վատթարացումը կանխելու համար։
Ընդգծվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բռնության և ահաբեկման քաղաքականության հիմնական նպատակն էթնիկ զտումների իրականացումն է, որն ուղեկցվում է հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ ավերածությունների և վանդալիզմի գործողությունների իրականացմամբ ու հայկական մշակութային ժառանգությունը յուրացնելու փորձերով։
Նշվեց, որ մեկ տարուց ավելի է, ինչ Ադրբեջանի կողմից արգելափակվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետական առաքելութան իրականացումը Լեռնային Ղարաբաղում՝ տեղում ականատես լինելու հայկական մշակութային ժառանգության դեմ իրականացված ավերածություններին և վանդալիզմի այլ գործողություններին։
Դեսպանի կողմից վերահաստատվեց ստեղծված իրավիճակում արագ գործելու անհրաժեշտությունը՝ կոչ ուղղելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին շարունակել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ փորձագիտական անկախ առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ։

Постпред Армении при ЮНЕСКО назвал основную цель проводимой Баку политики насилия и террора в отношении армян Арцаха 04/05/2022   17:03  |  Лента новостей
Постоянный представитель Республики Армения при ЮНЕСКО посол Кристиан Тер-Степанян  выступил на состоявшемся 4 апреля пленарном заседании исполнительного совета ЮНЕСКО. Об этом сообщает МИД Армении.
В своем выступлении посол коснулся совершаемых в эти дни Азербайджаном провокационных действий, которые нарушают жизненно важные права армян Арцах, в том числе право на образование.
Как было отмечено, Азербайджан на протяжении нескольких недель в условиях холода не давал устранить неисправность работы газопровода, снабжающего Нагорный Карабах голубым топливом, в результате чего мирное население Арцаха оказалось на грани реальной гуманитарной катастрофы.
Посол Кристиан Тер-Степанян выразил обеспокоенность предпринятым азербайджанскими ВС 24 и 24 марта обстрелом армянской гражданской инфраструктуры и вторжение в село Парух Нагорного Карабаха, призвав международное сообщество принять меры по предотвращению ухудшения ситуации на Южном Кавказе.
Подчеркнуто, что основной целью проводимой Азербайджаном политики насилия и террора в отношении армянского населения Нагорного Карабаха является совершение этнической чистки, которая сопровождается актами разрушения, вандализма в отношении армянских культурных ценностей и попытками присвоения армянского культурного наследия.
Было отмечено, что уже более года Азербайджан блокирует осуществление экспертной миссии ЮНЕСКО в Нагорном Карабахе для ознакомления на месте со случаями уничтожения армянского культурного наследия и другими актами вандализма.
Посол подтвердил необходимость действовать быстро в сложившейся ситуации, призвав генерального директора ЮНЕСКО продолжить свои усилия по отправке независимой экспертной миссии в Нагорный Карабах и прилегающие районы.