ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդում ընդունվել է Հայաստանի կողմից առաջադրված «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը 04/01/2022   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 31-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 49-րդ նստաշրջանի ընթացքում կոնսենսուսով ընդունվեց Հայաստանի կողմից առաջադրված «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Բանաձևը, որ ավանդաբար ներկայացվում է Հայաստանի կողմից, գնահատելով ներկայիս վտանգներն ու մարտահրավերները, նախանշում է այն քայլերը, որոնք պետք է միասնականորեն իրականացվեն ՄԱԿ անդամ երկրների կողմից ցեղասպանության արհավիրքը կանխելու, դրա ճանաչման, արդարության վերականգման, փոխհատուցման, մեղավորներին պատժելու և հաշվետվողականություն ապահովելու ուղղությամբ:
Բանաձևը լայն աջակցություն է վայելում, ինչի վկայությունն է բոլոր հինգ տարածաշրջանային խմբերը ներկայացնող երկրների կողմից դրա համահեղինակումը:
Այս տարի Բանաձևն առաջ է քաշում այնպիսի խնդիրներ ինչպիսիք են հակամարտության ռիսկերի գնահատման և դրանք թույլ չտալուն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը, նոր տեխնոլոգիաների չարաշահումը, այդ թվում` սոցիալական հարթակների միջոցով ապատեղեկատվության տարածման վտանգները, վերահաստատում է Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի համընդհանուր վավերացումն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Բանաձևն առաջարկում է ՄԱԿ-ի շրջանակում կազմակերպել համաժողով, որը նվիրված կլինի Կոնվենցիայի 75-ամյակին: Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է նաև քննարկել սոցիալական հարթակների և դրանք որպես ատելության գործիք օգտագործելու անթույլատրելիությունը:

Предложенная Арменией резолюция “Предупреждение геноцида” принята на сессии Совета ООН по правам человека 04/01/2022   11:02  |  Лента новостей
Предложенная Арменией резолюция “Предупреждение геноцида” была принята 31 марта в ходе 49-й сессии Совета ООН по правам человека. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
"Резолюция, которую традиционно представляет Армения, оценивая нынешние опасности и вызовы, обозначает шаги, которые должны быть совместно предприняты государствами-членами ООН для предотвращения преступления геноцида, его признания, восстановления справедливости, компенсации, наказания и привлечения к ответственности виновных", - говорится в заявлении.
Отмечается, что резолюция пользуется широкой поддержкой, о чем свидетельствует то, что ее соавторами являются страны из всех пяти региональных групп.
В этом году в Резолюции затронуты такие вопросы, как оценка риска конфликтов и принятие мер по их предотвращению, злоупотребление новыми технологиями, в том числе опасность распространения дезинформации через социальные сети, и подтверждается необходимость обеспечения всеобщей ратификации Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
В резолюции также предлагается организовать в рамках ООН конференцию к 75-летию Конвенции, в ходе которой планируется также обсудить недопустимость использования соцсетей как инструмента ненависти.