Արցախյան դիվանագիտությունը, առանց չափազանցության, կարողացավ հայ ժողովրդին փրկել սարսափելի ու, գուցե, անդառնալի կորուստներից. Դավիթ Բաբայան 03/31/2022   12:31  |  Մեկնաբանություն
Հայկական դիվանագիտությունը, հատկապես նրա արցախյան հատվածը, իսկապես հիմնարար ձեռքբերումներ ունի: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջին գրել է Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Արդյունավետ #արտաքին #քաղաքականություն վարելու առանցքային բաղադրիչները, իհարկե, արհեստավարժությունն ու հայրենասիրությունն են։ Արհեստավարժությունն ու հայրենասիրությունը կերտվում են համապատասխան դաստիարակությամբ եւ կրթությամբ։ Դա շարունակական, անվերջանալի գործընթաց է: Այս համատեքստում առանձնահատուկ նշանակություն ունի #դիվանագիտության պատմության ուսումնասիրությունը՝ ներառյալ հայրենական, առանցքային իրադարձությունների եւ դերակատարների իմացությունը, նրանցով ու նրանց ձեռքբերումներով հպարտանալն է։ Այստեղ #հայկական դիվանագիտությունը, հատկապես նրա արցախյան հատվածը, իսկապես հիմնարար ձեռքբերումներ ունի։
Ձեռքբերումների համար հատկապես կարեւոր էր 13-րդ դարը, որն, իսկապես, ճակատագրական ժամանակաշրջան էր։ Սկսվեցին մոնղոլական նվաճումները՝ արմատապես փոխելով աշխարհի #աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտը եւ մարդկության պատմությունը։
#Մոնղոլական նվաճումները ավերեցին բազմաթիվ երկրներ, սպանեցին միլիոնավոր մարդիկ։ Նրանց արշավանքներից եւ այստեղ տեղի ունեցող ռազմաքաղաքական մարտերից առավել տուժած շրջաններից էին #Կովկասը, #Միջին եւ #Մերձավոր Արեւելքը։
Այս դժվարին պայմաններում արցախյան դիվանագիտությունը, առանց չափազանցության, կարողացավ հայ ժողովրդին փրկել սարսափելի ու, գուցե, անդառնալի կորուստներից։ Դա հնարավոր եղավ իրականացնել է հայ ժողովրդի, պետականության եւ դիվանագիտության մեծագույն ներկայացուցիչներից մեկի՝ Խաչենի եւ Առանի իշխան Արցախի թագավոր Հասան-Ջալալի գլխավորությամբ։ Նրա բազմաշերտ քաղաքականության, #Մոնղոլիա/յի մայրաքաղաք Կարակորում այցելությունների, մոնղոլական մեծ խանի հետ հանդիպումների ու բանակցությունների շնորհիվ մոնղոլական արշավանքներից փրկվեց ոչ միայն Արցախը, այլեւ ողջ Արեւելյան Հայաստանը եւ Արեւմտյան #Հայաստան/ի մի մասը։ Ավելին, մոնղոլները սկսեցին օգնել հայերին այլ թշնամիների դեմ պայքարում։
Կիլիկիան եւ Արեւմտյան Հայաստանի մյուս հատվածները մոնղոլական արշավանքներից փրկվել է #Կիլիկյա/ն Հայկական Թագավորության թագավոր Հեթում Ա-ն, ով Արցախի իշխանական տոհմի ներկայացուցիչ էր։ Նա նույնպես եղել Մոնղոլական կայսրության մայրաքաղաքում, բանակցել մոնղոլների մեծ խանի հետ։ Ի դեպ, այս հարցում նրան օգնել է հենց Հասան-Ջալալը։
Այս ականավոր դիվանագետների եւ պետական այրերի շնորհիվ #Արցախ/ն ու Հայաստանը գոյություն ունեն մինչ օրս։
Հիշենք այս մեծ մարդկանց. Մենք սովորելու եւ հպարտանալու շատ բան ունենք»,- գրել է Բաբայանը:
12:01 24/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը դիմանում է և դիմակայելու է անկախ ամեն ինչից.Դավիթ Բաբայան
21:43 04/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԳ նախարար Բաբայանը Ֆրենք Փալոունի հետ քննարկել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հարցեր
14:47 28/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների սադրանքներով փորձում են խարխլել հայ-ռուսական հարաբերությունները, խաղաղապահների հանդեպ թերահավատություն ձևավորել ․ Դավիթ Բաբայան
12:06 16/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկրի մեծ մասը բռնագրավված է, մենք պարտավոր ենք ունենալ այսպիսի օրենք. Դավիթ Բաբայան
17:39 12/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարը հանդիպել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահի հետ
15:35 12/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը երբևիցե չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, ի՞նչ պետք է անի աշխարհը մեզ, կոտորելու՞ են, իհարկե՝ ոչ. Բաբայան
14:51 12/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկախ տարբեր տիպի սադրանքներից, Ադրբեջանի կողմից կիրառվող բռնաճնշումներից, մենք մեր ճանապարհից շեղվողը չենք. Բաբայան

Поистине судьбоносным был XIII век: глава МИД Арцаха напомнил о фундаментальных достижениях армянской дипломатии 03/31/2022   13:40  |  Комментарий
Ключевыми компонентами ведения эффективной внешней политики, естественно, предстают профессионализм и патриотизм, написал на своей странице в Facebook министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян.  В записи также говорится:
"Профессионализм и патриотизм выковываются соответствующим воспитанием и образованием. Это непрерывный, никогда не прекращающийся процесс. В данном контексте особую важность представляет изучение истории дипломатии, в том числе и отечественной, знание ключевых событий и действующих лиц, гордость за них и их достижения. Здесь у армянской дипломатии, особенно у арцахского ее сегмента, имеются действительно фундаментальные достижения.
Особенно важным на достижения, поистине судьбоносным, был XIII век. Тогда начались монгольские завоевания, в корне изменившие геополитический ландшафт мира и историю человечества.
Монгольские завоевания разрушили много стран, погибли миллионы людей. Среди регионов, наиболее пострадавших от их нашествий и разыгрывающихся здесь военно-политических баталий, был Кавказ, Ближний и Средний Восток. В этих тяжелейших условиях арцахской дипломатии, без преувеличения, удалось спасти армянский народ от страшных и, возможно, невосполнимых потерь. Это удалось сделать под руководством одного из величайших представителей армянского народа, государственности и дипломатии Гасан-Джалала - великого ишхана Хачена и областей Арцаха. Благодаря его многоэшелонированной политике, визитам в столицу Монголии Каракорум, встреч и переговоров в великим монгольским ханом, не только Арцах, но и вся Восточная Армения и часть Западной Армении избежала монгольских нашествий. Более того, монголы начали помогать армянам в борьбе с другими врагами.
Киликийскую и другие сегменты Западной Армении от монгольских нашествий спас царь Киликийского Армянского Царства Хетум I, который был представителем арцахского княжеского рода. Он тоже посетил столицу Монгольской империи, вел переговоры с великим ханом монголов. Кстати, именно Гасан-Джалал помог ему в этом деле.
Благодаря этим выдающимся дипломатам и государственным деятелям до сегодняшнего дня сохранился Арцах и Армения.
Будем помнить этих великих людей. Нам есть чему учиться и кем гордиться".
19:19 09/04/2021  |  Карабахский конфликтДавид Бабаян: Азербайджан в очередной раз показывает свое истинное лицо
20:30 07/04/2021  |  Карабахский конфликтДавид Бабаян: Гораздо опаснее для нас заявления, в которых Шуши и Карвачар считаются азербайджанскими, а признание Геноцида армян - бессмысленным