Ադրբեջանցիների սադրանքներով փորձում են խարխլել հայ-ռուսական հարաբերությունները, խաղաղապահների հանդեպ թերահավատություն ձևավորել ․ Դավիթ Բաբայան 02/28/2022   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օրերս Արցախի Ասկերանի շրջանի սահմանամերձ դարձած Խրամորթ գյուղի բնակչությանն ուղղված հոգեբանական գրոհները Ադրբեջանի կողմից վաղուց տարվող հայատյացության հերթական դրսևորումն է։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման գնահատական հնչեցրեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ նման քայլերով Ադրբեջանը փորձում է խաղաղապահ առաքելության հանդեպ թերահավատություն ձևավորել։
«Խաղաղապահները պատժող ուժ չեն՝ առավել ևս, որ այդ սադրանքներն ադրբեջանցիներն իրականացնում են մի տեղից, որտեղ չկան խաղաղապահներ։ Այսինքն՝ իրենց տեղակայման դիրքերից բարձրախոսներով «կոչեր» են հնչեցնում․ այդտեղ խաղաղապահը ոչինչ իրավասու չէ անել։ Եվ դրա նպատակներից մեկն էլ ռուսների հետ մեր հարաբերությունները խարխլելն է։ Փորձում են անել այնպես, որ մարդիկ մտածեն, թե բա ինչու են խաղաղապահները թույլ տալիս։ Ու, ցավոք, որոշ դեպքերում դա նրանց հաջողվում է»,-մանրամասնեց Բաբայանը։
Ադրբեջանցիների կողմից արցախցիների հանդեպ նման հոգեբանական գրոհների իրականացման համար ընտրված ժամանակահատվածը, ըստ Դավիթ Բաբայանի, պայմանավորված է երկու հիմնական հանգամանքով․
«Հնարավոր է, որ դա, այսպես կոչված, «Խոջալուի ցեղասպանության» հետ կապված լինի։ Խոջալուի ողբերգությունն իրականացրել է հենց Ադրբեջանը, ու այդ մասին Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովն անձամբ է ասել։
Բնական է, որ արցախցներին հոգեբանական գրոհի ենթարկելու Ադրբեջանի քայլերն ինչ-որ չափով պայմանավորած են նաև Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններով։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը հակառուսական դիրքորոշում ունի, ուստի և հիմա նման սադրանքների է դիմում»։
Բաբայանն ընդգծեց, որ ադրբեջանցիների կողմից սադրանքների միշտ պետք է պատրաստ լինել։ Իսկ թե ինչ ընթացք կունենան դրանք, ըստ Բաբայանի, կախված է աշխարհաքաղաքական զարգացումներից։ Այդ առումով մեծ փոփոխություններ, Բաբայանի կանխատեսմամբ, չեն լինի։
«Ադրբեջանը, բնական է՝ կցանկանա, որ Ռուսաստանը մասնատվեր, որպեսզի իրենց պանթյուրքիստական երազանքներն իրագործեն, բայց չեմ կարծում, թե նրանք այդ հնարավորությունը կստանան»-նշեց Բաբայանը։
Արցախի արտգործնախարարը վստահեցրեց՝ Ադրբեջանի այդ սադրանքներին արցախցիները չեն ենթարկվելու, իսկ գարնանացանին ընդառաջ էլ, խաղաղապահների հետ մեկտեղ, գտնելու են տարբերակներ, որպեսզի գյուղացիները կարողանան գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնել։
«Գարնանացանի աշխատանքների հետ կապված ամենօրյա աշխատանք պետք է տարվի, մեկ ընդհանուր բանաձև չկա։ Ադրբեջանցիներն անընդհատ դիմելու են սադրանքների։ Մենք, ուղղակի, պետք է դա թույլ չտանք՝ չմոռանալով, թե ում հետ գործ ունենք։ Դրա համար հատուկ մոտեցումներ են լինելու»,-նշեց Դավիթ Բաբայանը։
12:06 16/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկրի մեծ մասը բռնագրավված է, մենք պարտավոր ենք ունենալ այսպիսի օրենք. Դավիթ Բաբայան
17:39 12/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարը հանդիպել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահի հետ
15:35 12/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը երբևիցե չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, ի՞նչ պետք է անի աշխարհը մեզ, կոտորելու՞ են, իհարկե՝ ոչ. Բաբայան
14:51 12/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկախ տարբեր տիպի սադրանքներից, Ադրբեջանի կողմից կիրառվող բռնաճնշումներից, մենք մեր ճանապարհից շեղվողը չենք. Բաբայան
10:56 11/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բաբայանը պատերազմից հետո Բրյուսել առաջին աշխատանքային այցն է կատարել
20:37 04/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Շուշիի հռչակագրով» ամրագրվել է ծավալապաշտական նկրտումներ ունեցող Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միությունը․ Դ․ Բաբայան
12:23 19/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկրի վրա որևէ քաղաքական, դիվանագիտական հարձակում անպատասխան չենք թողել. Բաբայան

Баку пытается сформировать скептическое отношение к миротворческой миссии: глава МИД Арцаха прокомментировал провокации Азербайджана 02/28/2022   15:37  |  Лента новостей
Психологические атаки против населения арцахского села Храморт – очередное проявление проводимой Азербайджаном политики армянофобии. Такую оценку озвучил в беседе с "ФактИнфо" глава МИД Республики Арцах Давид Бабаян. Он добавил, что подобными шагами Азербайджан пытается сформировать скептическое отношение к миротворческой миссии.
“Миротворцы не являются карательной силой, тем более, что азербайджанцы предпринимают подобного рода провокации из тех мест, где нет миротворцев. Они из мест своей дислокации озвучивают призывы при помощи громкоговорителя. У миротворцев там нет никаких  полномочий для принятия мер. Одна из целей -  подорвать наши отношения с русскими. Они пытаются сделать так, чтобы люди задумались над тем, почему миротворцы позволяют. К сожалению, в некоторых случаях им это удается”, - сказал Бабаян.
Выбор азербайджанцами периода для психологической атаки на арцахцев, по словам Давида Бабаяна, обусловлен двумя главными обстоятельствами.
“Возможно, это связано с так называемым “Ходжалинским геноцидом”. Ходжалинская трагедия – дело рук самого Азербайджана, и об этом тогдашний президент Азербайджана Аяз Муталибов лично заявил. Естественно, попытки Азербайджана подвергнуть психологической атаке арцахцев в какой-то мере обусловлены событиями, происходящими в Украине. Очевидно, что Азербайджан придерживается антироссийской позиции, поэтому сейчас прибегает к подобным провокациям”, - заявил он.
Бабаян подчеркнул, что надо быть готовыми к провокациям азербайджанцев всегда. А как будут дальше развиваться события, по словам Бабаяна, зависит от геополитических процессов.  Крупных изменений в этом плане, по прогнозам Бабаяна, не будет.
“Азербайджан, естественно, захочет распада Россия, чтобы реализовать свои пантюркистские мечты, но я не думаю, что подобная возможность у них появится”, - отметил Бабаян.
Глава МИД Арцаха заверил, что арцахцы не поддадутся на эти провокации Азербайджана, а перед весенним посевом попытаются вместе с миротворцами найти варианты, которые позволят фермерам проводить работу на сельхозугодьях.