Եթե Ադրբեջանը ելման կետեր չվերադառնա, ապա Արցախի՝ այս պահին մեր վերահակողության տակ գտնվող հատվածի ողնաշարը կոտրելու աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվելու.Տիգրան Աբրահամյան 03/30/2022   10:14  |  Մեկնաբանություն
Շատերը լավ չեն պատկերացնում, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Փառուխ գյուղը, Քարագլխի լեռնաշղթան, դրանք տարածքային և ռազմավարական առումով։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Ադրբեջանն այս վերջին առաջխաղացման ժամանակ, անգամներով ավելի մեծ տարածք է զավթել Քարագլխի հատվածում, քան Փառուխ գյուղն է իր վարչական տարածքով։
Սա գրում եմ, որովհետև չիմացության պայմաններում կամ դիտմամբ, որոշները քննարկման առարկա են դարձնում կամ սկզբունքային կետ միայն Փառուխ գյուղը, բայց ռազմավարական առումով Քարագլխի լեռնաշղթայի տարբեր հատվածներ անգամներով ավելի մեծ սպառնալիք են ստեղծում, քան բուն Փառուխը։
Ադրբեջանցիները Փառուխն օգտագործել են որպես անցման գոտի, իսկ ներխուժումից անմիջապես հետո շրջանցիկ ճանապարհներ են կառուցել, որի նպատակը Քարագլխի տարբեր հատվածները հասնելն է, դիրքավորվելը, ամրանալը, անխափան մատակարարումներ ապահովելն ու դրանից հետո Արցախի կենսունակության համար նոր խնդիրներ ստեղծելը։
Եթե Ադրբեջանը սա մարսեց և նրա զորքերը ելման կետեր չվերադարձան, ապա Արցախի՝ այս պահին մեր վերահակողության տակ գտնվող հատվածի ողնաշարը կոտրելու աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվելու։
Առանց այդ էլ Արցախն այս կարգավիճակով և դիրքով լրջագույն խնդիրներ ուներ, Ադրբեջանն իր նոր օպերացիայի միջոցով նոր՝ շատ ավելի ծանր վիճակ է ստեղծել»։
10:03 30/03/2022  |  ՄամուլԻնչու է ուշանում Տիգրան Ավինյանի նշանակումը. «Հրապարակ»
10:11 29/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՆույն իշխանության մի ներկայացուցիչ խոսում է պատերազմի բարձր հավանականության մասին, մյուսը՝ թուրքի հետ բարեկամանալու անխուսափելիության մասին. Տիգրան Աբրահամյան

Абрамян предупредил о тяжелых последствиях вторжения Азербайджана на караглухском направлении 03/30/2022   15:46  |  Комментарий
Многие плохо себе представляют село Парух и горную цепь Караглух – в территориальном и стратегическом планах, пишет депутат Национального Собрания Армении от фракции “Честь имею”, эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян на своей странице в Facebook
“Во время последнего продвижения Азербайджан на караглухском направлении сумел оккупировать территорию, которая во много раз больше чем, чем само село Парух со своей  административной территорией. Пишу это, поскольку либо по незнанию, либо умышленно, некоторые выносят на обсуждение или как  принципиальный пункт  только село Парух. Однако в стратегическом плане разные участки горной цепи Караглух создают гораздо  большую угрозу, чем сам Парух”, - отметил Абрамян.
Как отметил депутат, азербайджанцы использовали Парух как перевалочный пункт, а сразу после вторжения построили объездные дороги, целью которых было добраться до различных участков горной цепи Караглух, занять позиции, укрепиться, обеспечить бесперебойное снабжение, а затем создать новые угрозы для жизнеспособности Арцаха.
“Если  это Азербайджану сойдет с рук, и его войска не будут возвращены на исходные позиции, то сложится беспрецедентная ситуация, которая сломает хребет части Арцаха, которая на данный момент находится под нашим контролем. У Арцаха в таком статусе и положении были и без того серьезнейшие проблемы, Азербайджан своей новой операцией создал новую, гораздо более тяжелую ситуацию”, - написал Абрамян.