Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունների առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ. ԱՀ դատախազություն 03/25/2022   15:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունների առթիվ հարուցվել է քրեական գործ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի դատախազությունը։
«24.03.2022թ., ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ ծառայողներ ապօրինի մուտք են գործել ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի համաձայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մաս կազմող Ասկերանի շրջանի՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում տեղակայված Փառուխ համայնք, զենքի կիրառմամբ ու կիրառման սպառնալիքի գործադրմամբ զավթել այն և տիրացել դրա մոտակայքում գտնվող բարձունքին, այդպիսով խախտելով Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:
Նկարագրված դեպքի առթիվ ԱՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով (Տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունները) նախատեսված հանցանքի հատկանիշներով և նախաքննության կատարման համար ուղարկվել ԱՀ քննչական կոմիտե»,- նշված է հաղորդագրությունում։
15:12 25/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինացի վերլուծաբանը՝ Ադրբեջանական ագրեսիայի մասին. Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձը ձեռնտու է Ռուսաստանին

Уголовное дело возбуждено по факту действий по нарушению территориальной целостности Арцаха - прокуратура 03/25/2022   17:23  |  Лента новостей
Прокуратура Республики Арцах возбудила уголовное дело по факту действий по нарушению территориальной целостности Арцаха.
В надзорном ведомстве напомнили, что 24 марта около 16:00 группа служащих вооруженных сил Азербайджана незаконно вторглась на территорию общины Парух Аскеранского района, находящуюся в зоне ответственности российских миротворческих сил. Она, согласно закону "Об административно-территориальном делении НКР", является частью территории Республики Арцах. С применением оружия и под угрозой его применения захватила ее и завладела расположенной поблизости высотой, тем самым нарушив территориальную целостность Республики Арцах.
“По описанному факту в Генеральной прокуратуре Республики Арцах возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного статьей 313 (действия, направленные на нарушение территориальной целостности) Уголовного кодекса Республики Арцах. Дело направлено в Следственный комитет Республики Арцах для производства предварительного следствия”,- говорится в сообщении.