Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը որևէ առնչություն չունի Արցախի հետ և չի էլ ունեցել, սա է իրականությունը․Թաթոյան 03/23/2022   23:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական տարածքային ամբողջականությունը որևէ առնչություն չունի Արցախի հետ և չի էլ ունեցել: Սա է հիմնարար գաղափարը և իրականությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է նախկին ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Չնայած սրան` ադրբեջանական իշխանությունները անընդհատ են կեղծել իրականությունը և էթնիկ բնաջնջման իրենց քաղաքականությունն են առաջ տարել:
1920թ. այս օրերին Արցախում տեղի էին ունենում Շուշիի հայկական բնակչության ջարդերը: Դաժանաբար սպանվեցին, ունեզրկվեցին տասնյակ հազարավոր հայեր, Շուշին էլ ավերվեց հիմնովին՝ թուրքական բանակի ակտիվ մասնակցությամբ:
Սրանք Հայոց ցեղասպանության տրամաբանությամբ հանցավոր արարքների շարունակություն էին Արցախում:
Ընդ որում, նույն մտադրություններով հետագայում տեղի ունեցան Բաքվի, Սումգայիթի և այլ քաղաքների հայկական բնակչության ջարդերը:
Նույն քաղաքականության արդյունք էին ադրբեջանական սանձազերծած 2016թ. ապրիլյան ու 2020թ. 44-օրյա պատերազմները:
Ադրբեջանական նույն մտադրություններով քաղաքականության շարունակությունն է այն, ինչ տեղի է ունենում ներկայում Արցախի 100,000-ից ավելի խաղաղ բնակչության նկատմամբ` սկսած խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ կրակոցներից մինչև ցուրտ եղանակին ջեռուցումից ու տաք ջրից զրկելով ստիպել հայաթափել Արցախը:
Ամեն ինչ անում են, որ թույլ չտան մարդկանց խաղաղ կյանքի վերականգնում»,- գրել է Թաթոյանը:
18:09 23/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտում առատ ձյան հետևանքով փլուզումներ են տեղի ունեցել
16:15 23/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն մտահոգված է Ստեփանակերտի գազամատակարարման անջատմամբ. Պիտեր Ստանո
16:12 23/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի կողմից գազի մատակարարման խափանումը աննախադեպ ցուրտ եղանակային պայմաններում ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչություն Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ.Ստեփանակերտի բնակիչ

Территориальная целостность Азербайджана не имеет и не имела никакого отношения к Арцаху - Татоян 03/24/2022 09:49 | Лента новостей
Территориальная целостность Азербайджана не имеет и не имела никакого отношения к Арцах. Такова фундаментальная суть и реальность. Об этом заявил бывший омбудсмен Армении, юрист Арман Татоян.
“Несмотря на это, азербайджанские власти постоянно фальсифицировали реальность и продвигали свою политику этнической чистки”, - указал он.
Татоян напомнил, что в эти дни в 1920 году в Арцахе происходили массовые убийства армянского населения Шуши. "Десятки тысяч армян были зверски убиты и лишены имущества, Шуши был полностью разрушен при активном участии турецкой армии. Это было продолжение преступных деяний в Арцахе по логике Геноцида армян", - написал экс-омбудсмен на своей странице в Facebook.
Татоян указал, что погромы армянского населения в Баку, Сумгаите и других городах происходила с теми же намерениями, и результатом той же политики стали развязанные Азербайджаном войны в апреле 2016 года и 44-дневная война 2020 года.
"Продолжением политики Азербайджана с теми же намерениями является также то, что происходит сейчас с более чем 100 тыс. мирных жителей Арцаха: начиная с обстрелов мирных населенных пунктов до лишения отопления и горячей воды для форсирования с целью изгнания армян из Арцаха. Они делают все возможное, чтобы не допустить возвращения людей к мирной жизни", - написал Татоян.