Ուկրաինայում արգելվել է լքել երկիրը՝ զինակոչի տարիքում գտնվող այդ թվում հայ տղաներին. Խարկովում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի օգնական 03/08/2022   15:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ուկրաինայից այս պահին մարդկանց, այդ թվում՝ հայերի տարհանման համար տարբեր ճանապարհներ կան, որից մեկը գնացքն է, որն աշխատում է ամեն օր՝ սպասարկելով օրական մի քանի ուղղություն։ Ճիշտ է՝ ճանապարհը շատ դժվար է, երկար և ոչ հարմարավետ, բայց, ամեն դեպքում, շատ հայ ընտանիքներ, արդեն իսկ, գնացքով մեկնել են Լվով, շատերը մնացել են երկրի արևմտյան շրջաններում, ոմանք էլ այնտեղից մեկնել են եվրոպական երկրներ կամ պատրաստվում են վերադառնալ հայրենիք,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Խարկովում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի օգնական Համլետ Հովհաննիսյանը՝ խոսելով Ուկրաինայում գտնվող հայազգի բնակիչների տարհանման խնդիրների մասին։
Նրա փոխանցմամբ՝ հեռանալու համար կա նաև մեքենայի ճանապարհ. «Բոլոր նրանց համար, ովքեր ունեն սեփական օգտագործման փոխադրամիջոց, կա նաև այս տարբերակը, սակայն, սա խիստ վտանգավոր և անհարմար միջոց է՝ լքելու տարածքը։ «Երկրի արևմտյան մասեր հասնելու համար մեքենայի ճանապարհով Խարկովից մինչև Լվով երեքից չորս օր է տևում, բայցի այդ՝ գոյություն ունեն պարետային ժամեր, որի ընթացքում մեքենայով երթևեկելն, ուղղակի, անհնար է դառնում», - նշել է նա։
Խոսելով Խարկովում այս պահի դրությամբ մնացած հայ ընտանիքների մասին՝ Համլետ Հովհաննիսյանը նկատում է՝ հայ համայնքից շատերն են փորձում տեղափոխվել ավելի անվտանգ վայրեր, հենց հիմա էլ կան որոշ ընտանիքներ, որոնք դեռևս միջոց չեն գտել՝ քաղաքը լքելու համար. «Մենք նրանց հետ անընդհատ կապի մեջ ենք, օգնում ենք, տեղեկատվություն ենք տրամադրում, թե ի՞նչ մեթոդներով կարող են դուրս գալ քաղաքից, անհրաժեշտության դեպքում՝ էվակուացման հարմար տարբերակներ ենք փնտրում, եթե կարիք կա՝ պարեն և դեղորայք ենք տրամադրում»։
«Փաստինֆո»-ն ահազանգեր էր ստացել Ուկրաինայում ապրող հայերից, որ զինակոչի տարիքում գտնվող երիտասարդներին թուլ չեն տալիս հեռանալ երկրից, նրանց հետ միասին մնում են նաեւ նրանց ընտանիքների հարազատները, ինչին արձագանքելով Համլետ Հովհաննիսյանը փաստել է, որ, այդ թվում ազգությամբ հայ զինակոչման տարիքում գտնվող տղաներին արգելվել է լքել երկիրը. «Անկախ ազգությունից, բոլոր այն տղաները, ովքեր համարվում են Ուկրաինայի քաղաքացի, նրանց էվակուացումն օրինական կարգով արգելվում է։ Սա օրենք է, որի առաջ հավասար են Ուկրաինայի հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող ցանկացած արական սեռի ներկայացուցիչ՝ անկախ ազգությունից։ Համայնքը, նույնպես, այս պարագայում չի կարող որևէ դեր խաղալ, օրենքը խախտել չի թույլատրվում ոչ մի տեղ, ոչ մի պարագայում»,- ասում է Խարկովում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի օգնականը։
Վերջինս չուներ հստակ տեղեկատվություն, թե այս պահի դրությամբ քանի հայ է հեռացել Ուկրաինայից, նրանցից քանիսն են վերադարձել Հայաստան։ Համլետ Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ՝ այդ տվյալները, հավանաբար, Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունը կամփոփի պատերազմական գործողություններից հետո՝ նշելով, որ տեխնիկական պատճառներով հիմա դա, նույնիսկ, անհնար է իրականացնել։ Չկա նաև ստույգ տեղեկատվություն այն մասին, թե ռազմական գործողությունների արդյունքում հայազգի քանի՞ վիրավոր և զոհված անձ կա.«Խարկովում ռազմական գործողությունների արդյունքում, մարտի 1-ի դրությամբ, հայ ընտանիքի անդամներ են վիրավորվել։ Նրանք վիրահատության են ենթարկվել, վիրահատությունը բարեհաջող է անցել և հիմա, արդեն, ապաքինման փուլում են։ Թե որքա՞ն վիրավոր կամ զոհված հայ կա Ուկրաինայում վերջին ռազմական գործողությունների արդյունքում, այս պահին դեռևս պաշտոնական որևէ տվյալ չկա։ Մեր ունեցած տեղեկություններով Խարկովում հայազգի զոհեր չկան»,- ասում է Խարկովում հյուպատոսի օգնականը։
Ինքը՝ Համլետ Հովհաննիսյանն, ընտանիքի հետ միասին մինչև վերջին օրերը շարունակել է գտնվել Խարկով քաղաքում և միայն օրեր առաջ, երբ այնտեղ մնալն այլևս անհնարին է դարձել՝ հրետակոծությունների և պայթյունների ինտենսիվության պատճառով, ընտանիքի անդամների հետ միասին տեղափոխվել է Խարկովի հարակից բնակավայրերից մեկը։ Ասում է՝ պարենի խնդիր այս պահի դրությամբ չունեն, ավելին՝ հայկական եկեղեցին հոգում է նույնիսկ շատերի պարենի հարցը՝ անկախ ազգությունից.
«Բոլոր նրանք, ովքեր ունեն պարենի և դեղորայքի խնդիր, նախապես հայտարարված ժամերին կարող են այցելել հատուկ նշված վայրեր, որտեղից կստանան իրենց անհրաժեշտ մթերքն ու դեղորայքը։ Հարկ եղած դեպքում, ես՝ սեփական օգտագործման մեքենայով, մեկնում եմ քաղաք՝ անհրաժեշտ օգնություն կամ որևէ խնդիր լուծելու համար։ Ամեն դեպքում, այսպիսի իրավիճակում հայտնված երկրում առաջին անհրաժեշտության պարագաների, հատկապես՝ պարենի և դեղորայքի խնդիր է առաջանում, սակայն, քաղաքային իշխանությունների և տարբեր անհատների, այդ թվում նաև՝ հայազգի անհատների նախաձեռնության շնորհիվ, այդ հարցը պատշաճ կերպով լուծում է ստանում»,- ասել է Խարկովում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի օգնական Համլետ Հովհաննիսյանը։
23:32 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՆիկոլայ Բասկովը պատասխանել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Վենեդիկտովային՝ իրեն հեռակա կալանավորելու որոշմանը
23:15 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայի հետ բանակցությունների չորրորդ փուլը կկայանա Բելառուսի տարածքում
22:22 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայի անվտանգության ծառայության կողմից ձերբակալվել Է ուկրաինացի պատգամավոր Շեւչենկոն՝ Լեհաստանի սահմանը հատելիս
21:52 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուս-ուկրաինական բանակցությունների երրորդ փուլն ավարտվել է
21:22 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԱբխազիայում ավտոերթ է անցկացվել՝ ի պաշտպանություն Ուկրաինայում ռուս զինվորականների
20:30 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՊրիլուկի մոտ խոցվել են ռուսական բենզատար մեքենաները
18:27 07/03/2022  |  ՔաղաքականՈւկրաինացի ժողովուրդը սկսել է զինվել. ՌԴ-ն գործ ունի ոչ միայն կանոնավոր բանակի, այլ ողջ բնակչության հետ, ամենաարյունալին դեռ առջևում է. Վան Համբարձումյան (տեսանյութ)
18:04 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիան ու Հոլանդիան դեմ են արտահայտվել Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելուն. Bloomberg
16:43 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԿիևի մոտ կատաղի մարտեր են ընթանում.մայրաքաղաքը պատրաստվում է պաշտպանության.քաղաքապետ

В Украине запретили выезд из страны мужчин призывного возраста, в том числе армян - помощник почетного консула Армении в Харькове 03/08/2022   16:55  |  Лента новостей
“Есть несколько путей эвакуации из Украины людей, в том числе армян из Украины, один из которых – поезд, который работает ежедневно, обслуживая в течение суток несколько направлений.  Правда, дорога довольно сложная, длинная и неудобная, но в любом случае многие армянские семьи уже на поезде выехали во Львов. Многие остались на западе страны, а некоторые оттуда направились в европейские страны или собираются вернуться на родину”, - сообщил в беседе с “ФактИнфо” помощник почетного консула Армении в Харькове Гамлет Ованнисян.
По его словам,  уехать можно и на автомобиле, но это весьма опасный вариант для выезда. “Для того, чтобы добраться до западных районов страны на автомобиле, скажем, от Харькова до Львова потребуется от трех до четырех дней. Кроме того, действует комендантский час, во время которого запрещается ездить на машине, сделать это просто невозможно”, - отметил он.
Говоря об оставшихся в Харькове армянских семьях, Гамлет Ованнисян отметил, что многие представители армянской общины пытаются переехать в безопасные места,  есть семьи, которые не нашли способа покинуть город. “Мы постоянно поддерживаем с ними связь, помогаем им, предоставляем информацию о способах выезда из города. При необходимости ищем способы для их эвакуации, нуждающимся выдаем продовольствие и медикаменты”, - рассказал он.
В редакцию ИА “ФактИнфо” поступили сообщения от проживающих на Украине армян о том, что молодым людям призывного возраста запрещается выезд из страны. Комментируя эти сообщения, Гамлет Ованнисян констатировал, что выезжать из страны запретили и армянам призывного возраста. “Независимо от национальности,  эвакуация мужчин, которые являются гражданами Украины, в законном порядке запрещается. Это закон, перед которым равны все представители мужского пола, независимо от национальности. Община также не может играть какой-либо роли в этом случае. Закон нельзя нарушать нигде, ни при каких обстоятельствах”, - сказал помощник почетного консула в Харькове.
Он не располагает точными данными о числе армян, покинувших Украину и вернувшихся в Армению. По словам Гамлета Ованнисяна, эти данные, по всей вероятности, после военных действий подытожит посольство Армении в Украине. Он отметил, что по техническим причинам сделать это сейчас не представляется возможным. Нет также точной информации о числе погибших и пострадавших армян в ходе боевых действий. “В результате военных действий 1 марта в Харькове были ранены члены армянской семьи. Их прооперировали, операция прошла успешно, они уже идут на поправку. Официальных данных о количестве погибших и раненых среди армян на данный момент нет. По имеющимся у нас сведениям, погибших среди армян в Харькове нет”, - сказал помощник почетного консула.
Сам Гамлет Ованнисян вместе с семьей  до недавнего времени продолжал оставаться  в Харькове  и только на днях, когда оставаться там было уже невозможно из-за интенсивных ракетных обстрелов и взрывов, он перебрался с семьей из Харькова в один из прилегающих к городу населенных пунктов. Ованнисян рассказал, что проблем с продовольствием в данный момент нет, более того, Армянская церковь помогает с продуктами многим, независимо от национальности.
“Все, кто нуждается в продовольствии и медикаментах, в объявленные часы могут посетить обозначенные места, где им выдадут необходимые продукты и лекарства. При необходимости я на личном автомобиле еду в город для оказания помощи или решения какой-либо проблемы. В любом случае в стране, оказавшейся в такой ситуации, возникают проблемы с предметами первой необходимости, особенно с продовольствием и медикаментами, однако благодаря городским властям и по инициативе отдельных лиц, в том  числе армян, эти вопросы должны образом удается решить”, - рассказал Ованнисян.