Ուկրաինան օգնություն է խնդրել ռազմավարական դաշնակից Թուրքիայից 02/24/2022   10:39  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայում Ուկրաինայի դեսպանությունը պաշտոնական Անկարային կոչ է արել աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային։
Այս մասին տեղեկանում ենք դեսպանության թվիթերյան էջից, որտեղ մասնավորապես ասված է․
«Ռուսաստանի Դաշնությունը պատերազմ է սկսել Ուկրաինայի դեմ: Ռմբակոծվում են խաղաղ ուկրաինական քաղաքները: Կոչ ենք անում մեր ռազմավարական դաշնակից Թուրքիային ու բարեկամ թուրք ժողովրդին օգնել մեզ այս դժվարին ժամանակներում»։
Հիշեցնենք, որ այսօր վաղ առավոտյան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդես է եկել ուղերձով՝ հայտնելով Դոնբասում հատուկ ռազմական օպերացիա սկսելու որոշման մասին։
«Հանգամանքները մեզնից պահանջում են վճռական ու անհապաղ գործողություններ: Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունները խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին: Դրա հետ կապված որոշում եմ ընդունել հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնել»,- հայտարարել է Պուտինը՝ ՌԴ քաղաքացիներին ուղղված հեռուստաուղերձում:
10:57 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի օրակարգում Դոնեցկի և Լուգանսկի անկախությունը ճանաչելու հարց չկա. ՀՀ ԱԳՆ
20:22 22/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԴաշնության խորհուրդը Պուտինին թույլատրել է զորքեր մտցնել Դոնբաս

Украина призвала Турцию оказать ей помощь:Эрдоган созвал заседание Совбеза 02/24/2022 10:49 | Лента новостей
Посольство Украины в Турции призвало Анкару поддержать Киев. Об этом, как передает Lenta.ru, сообщается на странице дипсмиссии в Twitter.
Дипломаты обвинили Россию в начале войны против Украины и попросили Турцию о помощи. «Мы призываем нашего стратегического партнера Турцию и дружественный турецкий народ поддержать нас в это трудное время», — заявили в посольстве.
Ранее президент РФ Владимир Путин ранее сообщил, что принял решение о специальной военной операции в Донбассе. В телеобращении к россиянам он заявил, что обстоятельства "требуют от нас решительных и незамедлительных действий, народные республики Донбасса обратились к России с просьбой о помощи".
Как сообщают СМИ, президент Турции Тайип Эрдоган созывает заседание Совбеза в связи с событиями на Украине.
"Согласно последним новостям, президент Реджеп Тайип Эрдоган созывает заседание Совбеза в Президентском комплексе. На заседании будет дана оценка ситуации на Украине. Заявление турецкого лидера ожидается после саммита", - сообщила газета.