Վարչապետն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի գլխավորած պատվիրակությանը 02/21/2022   15:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ խորհրդարանի անդամ, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Երևանում «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի ու հանձնաժողովների նիստերի անցկացումը և նշել, որ դրանք կարևոր հարթակ են համագործակցության զարգացման ու երկխոսության համար: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը հանդիսանում է մեր երկրի կարևոր գործընկերներից մեկը՝ ընդգծելով ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում առկա փոխգործակցությունը: Վարչապետի խոսքով՝ ժողովրդավարության զարգացման օրակարգը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է և այդ ուղղությամբ քայլերը շարունակելու են կրել հետևողական ու շարունակական բնույթ:
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսը շեշտել է Հայաստանում ժողովրդավարական արդյունավետ բարեփոխումների փաստը և հույս հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու խորանալ:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության ու կայունության հարցերի շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների, հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսության վերաբերյալ:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահի ու Ֆրանսիայի նախագահի միջնորդությամբ կայացած հանդիպումների, ինչպես նաև փետրվարի 4-ին տեղի ունեցած քառակողմ տեսակոնֆերանսի արդյունքներին ու ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության ու միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման նպատակով:
19:36 20/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի աջակիցը ատելության խոսք է տարածում՝ արցախցիների նկատմամբ
14:14 20/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ ժողովուրդը շուտով կբուժի անցած պատերազմի վերքերը և էլ ավելի վճռական ու ամուր քայլերով կընթանա դեպի ապագա. Փաշինյան
10:36 19/02/2022  |  ՄամուլՀայաստանի ղեկավարությանը զեկուցվել էր` Ադրբեջանը գործընթացների է պատրաստվում. «Ժողովուրդ»
10:08 19/02/2022  |  ՄամուլՄիայն հայտարարություններ են անում, արդյունք չկա. «Ժողովուրդ»
22:57 18/02/2022  |  ՀարցազրույցՎարչապետը սեպ է փորձում խրել Սփյուռքի և Հայաստանի ամուր կապերի միջև, չի հաջողելու, սա թող իմանա.Մուրադ Փափազյան
22:11 18/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է «Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների խաչմերուկում» խորագրով ցուցահանդես

Пашинян подчеркнул необходимость обеспечения доступа миссии ЮНЕСКО в зону карабахского конфликта 02/21/2022 17:52 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с депутатом Европейского парламента, сопредседателем Парламентской ассамблеи “Евронест” Андрюсом Кубилюсом. Об этом сообщает пресс-служба пглавы правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал проведение заседаний бюро и комитетов Парламентской ассамблеи “Евронест” в Ереване, отметив, что это важная площадка для развития сотрудничества и диалога. Никол Пашинян подчеркнул, что Европейский союз является одним из важнейших партнеров нашей страны, а также подчеркнул налаженное сотрудничество в эффективном проведении демократических реформ. По словам премьер-министра, повестка развития демократии является одним из приоритетов правительства Армении, и шаги в этом направлении будут и впредь последовательными и непрерывными.
Сопредседатель Парламентской ассамблеи “Евронест” Андрюс Кубилюс подчеркнул факт эффективных демократических реформ в Армении и выразил надежду на дальнейшее развитие и углубление сотрудничества между Республикой Армения и ЕС.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности и стабильности. Премьер-министр Пашинян представил позицию Армении по региональным развитиям, разблокированию коммуникаций, демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы и диалогу между Арменией и Турцией.
Никол Пашинян коснулся результатов состоявшихся в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета и президента Франции встреч, а также состоявшейся 4 февраля четырехсторонней видеоконференции и достигнутых договоренностей. Глава правительства подчеркнул необходимость обеспечения доступа миссии ЮНЕСКО и международных гуманитарных организаций в зону нагорно-карабахского конфликта в целях сохранения армянского исторического, культурного и духовного наследия Арцаха.