Հայաստանի համար առանձնահատուկ կարևորություն ունի հարաբերությունների անխաթար ընթացքը բարեկամ Իրանի հետ.Փաշինյանը՝ Ռայիսիին 02/11/2022   11:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեիին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Ձերդ Վսեմություն,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի առթիվ։
Հայաստանի Հանրապետության համար առանձնահատուկ կարևորություն ունի փոխադարձ վստահության և ջերմության մթնոլորտում թրծված հարաբերությունների անխաթար ընթացքը հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։
Ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ այս տարի նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի ընթացքն արձանագրել է զարգացման անշեղ ուղի։
Վստահ եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա ամուր հյուսված հայ-իրանական ջերմ և բարիդրացիական հարաբերությունները նոր հորիզոններ կնվաճեն՝ ի նպաստ մեր երկրների զարգացման և ժողովուրդների բարօրության։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Վսեմություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին ուղղված ուղերձում նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի ժողովրդին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Հայաստանի Հանրապետությունում բարձր ենք գնահատում բազմադարյա պատմություն ունեցող և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված հայ-իրանական ջերմ ու բարիդրացիական հարաբերությունների բնականոն զարգացումը։
Ուրախությամբ պիտի փաստենք, որ այս տարի նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի ընթացքը նշանավորվել է տարբեր ոլորտներում ունեցած ձեռքբերումներով և համագործակցության հեռանկարի ընդլայնմամբ։
Կարևորելով ՀՀ և ԻԻՀ նպատակաուղղվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում՝ վերահաստատում եմ Հայաստան այց կատարելու Ձեզ հասցեագրված պաշտոնական հրավերը՝ քննարկելու երկկողմ օրակարգի հարցերը:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հանձնառու կլինենք հայ-իրանական բարձր մակարդակի միջպետական հարաբերությունների խորացմանը, և մեր համագործակցության բազմատարր օրակարգն առավել կընդլայնվի՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների և երկրների։
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն և քաջառողջություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և անխաթար խաղաղություն։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Գերազանցություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
10:06 11/02/2022  |  ՄամուլՈ՞վ է քաղաքապետարանի «սեռի կարդինալը». «Իրավունք»
09:40 11/02/2022  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանի ծրագիրը Նիկոլ Փաշինյանը ձախողել է. «Հրապարակ»
22:20 10/02/2022  |  ՎերլուծություններԱյս իշխանությունը մահաբեր է. 2020 թվականին Հայաստանում 10 հազարով ավելացել է մահերի թիվը
15:41 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանի հետ
13:17 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում արդարություն չկա, իսկ դուք դատախազների, դատավորների, քննիչների աշխատավարձն եք բարձրացնում. Փաշինյանը միջադեպ պատմեց քաղաքացիների հետ հանդիպումից
12:42 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի օրակարգում Միութենական պետությանը միանալու հարց չկա. ԱԽՔ
12:26 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿոռուպցիայի անկյունաքարը պետական պաշտոնյայի ցածր աշխատավարձն է.Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց դատական համակարգում աշխատավարձերի բարձրացման մասին
12:17 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունն առաջարկում է բարձրացնել դատավորների, դատախազների ու քննիչների կենսաթոշակները
10:20 10/02/2022  |  ՄամուլԴատաիրավական համակարգը հարմարեցնում են իրենց քիմքին. «Փաստ»
10:00 10/02/2022  |  ՄամուլԻսկ ի՞նչ անել, երբ «ավտոբուսի վարորդը» ուղևորներին անդունդն է տանում. «Փաստ»

Пашинян поздравил духовного лидера и президента Ирана по случаю 43-й годовщины Исламской революции 02/11/2022   12:31  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительные послания президенту Исламской Республики Иран Эбрахиму Раиси и верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи по случаю 43-й годовщины Исламской революции. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства РА.
В послании верховному лидеру Исламской революции Ирана Сейеду Али Хаменеи говорится:
“Ваше Высокоблагородие,
Сердечно поздравляю Вас с 43-й годовщиной победы Исламской революции.
Постоянное развитие основанных на взаимном доверии и закаленных в теплой атмосфере отношений с соседней и дружественной Исламской Республикой Иран имеет особое значение для Республики Армения.
Мы можем с радостью констатировать, что в этом году отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, и за эти годы зафиксирован устойчивый путь развития отношений.
Уверен, что теплые и добрососедские армяно-иранские отношения, прочно зиждущиеся на взаимном уважении и доверии, откроют новые горизонты на благо развития наших стран и благосостояния народов.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, а дружественному народу Ирана - вечного мира.
Примите, Ваше Высокоблагородие, пожалуйста, заверения в моем глубоком уважении”.
В направленном Эбрахиму Раиси поздравительном послании, в частности, говорится:
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Ирана с 43-й годовщиной победы Исламской революции.
В Республике Армения высоко ценят естественное развитие имеющих многовековую историю и основанных на взаимном уважении теплых и добрососедских армяно-иранских отношений.
С радостью должны констатировать, что в этом году мы отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, и эти годы были ознаменованы достижениями в различных областях и расширением перспектив сотрудничества.
Подчеркивая важность стремления Республики Армения и Исламской Республики Иран укреплять мир и стабильность в регионе, подтверждаю официальное приглашение посетить Армению для обсуждения вопросов двусторонней повестки дня.
Убежден, что благодаря совместным усилиям мы будем привержены углублению армяно-иранских межгосударственных отношений высокого уровня, и многопрофильная повестка нашего сотрудничества будет еще больше расширена на благо наших народов и стран.
Пользуясь случаем, желаю Вам долголетия и крепкого здоровья, а дружественному народу Ирана - благополучия и нерушимого мира.