Լուկաշենկոյի հայտարարությունը չի ազդի հայ և բելառուս ժողովուրդների բարեկամության վրա.Հակոբ Արշակյան 02/08/2022   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք բազմիցս լսել են նման հայտարարություններ, բայց դա որևէ կերպ չի ազդի հայ և բելառուս ժողովուրդների բարեկամության վրա:
Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը՝ անդրադառնալով Բելառուսի նախագահի՝ Հայաստանի վերաբերյալ հայտարարություններին.
«Ես չեմ ցանկանում նման հայտարարությունները մեկնաբանել, տարբեր ժամանակներում նման տարբեր հայտարարություններ են եղել, իրենց ներքաղաքական հարցերին վերաբերվող հայտարարություններ են, որևէ կերպ նման հարցեր չեն քննարկվում Հայաստանում»,-ասաց նա:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն պատշաճ կերպով արձագանքել է Բելառուսի նախագահին:
Հարցին՝ քննարկվո՞ւմ է արդյոք այն տարբերակը, որ Հայաստանը Միութենական պետության մաս կազմի, ԱԺ փոխնախագահն արձագանքեց՝ ոչ, նման քննարկումներ չկան:
Հիշեցնենք, որ երեկ Վլադիմիր Սոլովյովին տված հարցազրույցում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր՝ «Հայաստանը գնալու տեղ չունի։ Կարծում եք նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են: Նրանք արդեն տեսել են, Նիկոլ Վովաևիչը տեսել է դա»։

Вопрос о присоединении к Союзному государству в Армении не обсуждается – Аршакян 02/08/2022   17:30  |  Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении Акоп Аршакян коснулся заявлений президента Беларуси Александра Лукашенко.
Накануне в интервью Владимиру Соловьеву Лукашенко, говоря о перспективах расширения Союзного государства, в частности, заявил, что Армении "деваться некуда".
"Вы думаете, они кому-то нужны? Они уже увидели... Никол Воваевич это увидел", - сказал Лукашенко.
“Мы неоднократно слышали подобного рода заявления, но это никак не отразилось на дружбе армянского и белорусского народов”, - сказал Акоп Аршакян в беседе с журналистами в парламенте.
Он отметил, что не желает комментировать подобного рода высказывания. По его словам, в разное время звучали различные заявления. “Это заявления, касающиеся их внутриполитических вопросов. Такого рода вопросы в Армении никоим образом не обсуждаются”, - заявил он.
По словам Акопа Аршакяна, МИД Армении уже должным образом отреагировало на заявления Лукашенко.
В  ответ на вопрос, обсуждается ли в Армении вариант присоединения республики к Союзному государству, Аршакян заявил, что подобные  дискуссии в стране не ведутся.
13:25 08/02/2022  |  ПолитикаВ МИД Армении прокомментировали заявления Лукашенко
11:44 08/02/2022  |  Лента новостейДепутаты от партии Пашиняна отреагировали на высказывания Лукашенко