Գերությունից հայրենադարձված ենթասպա Արեն Արամյանի կալանավորման ժամկետը չի երկարացվի.միջնորդությունը մերժվեց 02/01/2022   15:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 26-ին ադրբեջանական գերությունից հայրենադարձված ենթասպա Արեն Արամյանը փետրվարի 6-ին կլինի ազատության մեջ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի նախագահությամբ, մերժել է Արամյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Փաստաբան Արա Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ հայտնելով այս մասին։
«Դատարանը մերժեց Արեն Արամյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու՝ քննիչի միջնորդությունը։ Փետրվարի 6-ին նախկին ռազմագերին և հայրենիքի համար կռիվ տված զինծառայողը ազատ կարձակվի։
Այս կարևոր որոշումը կայացրեց դատավոր Արղամանյանը։ Հարգանքներս Արենի համար բոլոր մտահոգ անձանց»,- նշել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ գերեվարվելուց հետո Արամյանին Գանձակից Բաքվի հիվանդանոց են տեղափոխել ուղղաթիռով՝ վիրահատության, քանի որ վիճակը ծանր է եղել, իսկ նոյեմբերի 26-ին հայրենադարձվելուց հետո Արամյանը տեղափոխվել է Մուրացանի հիվանդանոց, որտեղ 10 օր բուժօգնություն է ստացել, ապա՝ կալանավորվել ՀՀ իրավապահների կողմից։ Հիվանդանոցում գտնվելու ընթացքում Արամյանը հարցաքննվել է՝ որպես տուժող։ Դեկտեմբերի 6-ին ձերբակալվել է ՔԿ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, ապա՝ վարույթն իրականացնող մարմինը մեղադրանք է առաջադրել և կալանավորման միջնորդություն ներկայացրել, ինչը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Արղամանյանը բավարարել է։ Արեն Արամյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով, այն է՝ մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։

Военнослужащий Арен Арамян выйдет на свободу: суд отказался продлевать ему арест 02/01/2022   16:12  |  Лента новостей
Прапорщик Арен Арамян, арестованный через несколько дней после возвращения из азербайджанского плена, с 6-го февраля выйдет на свободу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Аргаманяна отклонил ходатайство следователя о продлении Арамяну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца. Об этом сообщил адвокат Ара Карапетян.
“Суд отклонил ходатайство следователя о продлении срока ареста Арена Арамяна. С 6 февраля бывший военнопленный и воин, сражавшийся за родину, будет на свободе….”, - написал адвокат.
Напомним, после пленения раненого Арамяна из Гандзака на вертолете перевели в бакинскую больницу на операцию, так как он был в тяжелом состоянии. А после возращения на родину 26 ноября Арамян был доставлен в Центральный клинический военный госпиталь, где находился на стационарном лечении. Через десять дней Арена Арамяна арестовали. В больнице Арамян был допрошен в качестве потерпевшего. 6 декабря он был задержан в рамках расследуемого в СК уголовного дела, а затем орган, осуществляющий производство, предъявил ему обвинение и подал ходатайство о его аресте, которое суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Аргаманяна удовлетворил. Арену Арамяну предъявлено обвинение по признакам ч. 3 ст. 365 УК РА(нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, повлекшее тяжкие последствия).