Ո՞նց կարող էր չվախենալ. 8 ժամից ավելի գերության մեջ պահված հովիվն արդեն տանն է, բայց անասուններին ադրբեջանցիները դեռ չեն վերադարձրել. Հովսեփյան 01/14/2022 13:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի՝ երեկ գերեվարված 53-ամյա բնակիչ Սուրիկ Մաթևոսյանը արդեն տանն է։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկությունը հայտնեց Տեղ համայնքի ավագանու անդամ, Արավուս բնակավայրի նախկին վարչական ղեկավար Արգամ Հովսեփյանը։
Հովիվը ադրբեջանական կողմում է մնացել 8,5 ժամ։ Նրան գերեվարել են ժամը 13.00-ին ու ադրբեջանցիները երեկոյան ժամը 21.30-ին նրան վերադարձրել են ռուս խաղաղապահներին։ Հովսեփյանը մշտական կապի մեջ է եղել հովվի ընտանիքի ու հարազատների հետ։
«Գյուղի վերևում է եղել։ Կապի մեջ ենք եղել։ Տեղի նախկին, ներկա ղեկավարները հաղորդել են ռուսներին, ես գնացել եմ Կարմիր խաչի գրասենյակ, այդտեղ էլ տեղեկացրել։ Սուրիկ Մաթևոսյանն իրենց տանն է հիմա։ Իմ տեղեկություններով, ֆիզիկական բռնության հետքեր չկան նրա վրա, նորմալ է։ Ո՞նց կարող էր չվախենալ, այս պահին ամեն ինչ նորմալ է, այսօր նրան կայցելեմ»,- ասաց Հովսեփյանը։
Արավուս բնակավայրի նախկին վարչական ղեկավարը տեղեկացրեց նաև, որ ադրբեջանցիները, սակայն գողացված մոտ 1000 ոչխարներին դեռ իրենց չեն հանձնել։
«Անասուններին դեռ չեն փոխանցել, բայց պայմանավորվածություն կա, որ ոչխարներին էլ վերադարձնեն։ Չեն փոխանցել, կարծում եմ եղանակային պայմանների պատճառով»։
Հիշեցնենք, որ երեկ կեսօրից հետո ադրբեջանցիներն առևանգել են հովվին, քշել–տարել են նաև նրա հոտը։ Տեղ համայնքի բնակիչ Սուրիկ Մաթևոսյանը ոչխարներն արածեցնելու ժամանակ է գերեվարվել ադրբեջանցիների կողմից։
Դեպքի մասին տեղյակ են պահվել ռուս խաղաղապահները, ընթանում էին բանակցություններ։ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հովիվ Սուրիկ Մաթևոսյանին երեկ երեկոյան ռուս խաղաղապահները հանձնել են ՀՀ Զինված ուժերի ներկայացուցիչներին։

Пастуха из села Тех удерживали в плену более 8 часов; он уже дома, но овец азербайджанцы еще вернули 01/14/2022 14:34 | Лента новостей
Захваченный накануне в плен 53-летний житель общины Тех Сюникской области Армении Сурик Матевосян уже дома. Информацию “ФактИнфо” подтвердил член Совета старейшин общины Тех, бывший руководитель сельской администрации Аравуса Аргам Овсепян.
Пастух находился у азербайджанцев в течение 8,5 часов. Его взяли в плен около 13:00. Вечером в 21:30 азербайджанцы передали его российским миротворцам. Овсепян был на постоянной связи с семьей и родственниками пастуха.
“Инцидент произошел в верхней части села. Мы были на связи. Действующий и бывший главы общины Тех проинформировали русских. Я отправился в офис Красного Креста и сообщил им тоже. Сурик Матевосян сейчас уже в своем доме. По моим сведениям, следов физического насилия на теле нет. Все нормально… Как он мог не бояться. Но сейчас все в порядке. Я сегодня его навещу”, - рассказал Овсепян.
Экс-глава сельской администрации Аравуса также сообщил, что угнанных овец, которых было около 1000 голов, азербайджанцы пока не вернули.
“Скот еще не вернули, но есть договоренность, что и овец вернут. Не передали, полагаю, из-за погодных условий”, - сказал он.
Напомним, вчера после полудня азербайджанцы похитили пастуха и угнали также стадо овец. Житель общины Тех Сурик Матевосян был взят в плен азербайджанцами во время выпаса овец. Об инциденте проинформировали российских миротворцев, шли переговоры. Российские миротворцы накануне передали пастуха из общины Тех Сурика Матевосяна представителям ВС Армении.