ՀՀ երեք քաղաքացի Ղազախստանից մեկնելու ցանկություն է հայտնել ու դիմել ՀՀ դեսպանությանը՝ օժանդակելու համար 01/11/2022   12:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղազախստանում գտնվող ՀՀ մի քանի քաղաքացներ դիմել են ՀՀ դեսպանություն՝ խնդրել աջակցություն տրամադրել Ղազախստանի տարածքից դուրս գալու համար՝ նկատի ունենալով երկրում ստեղծված իրավիճակը։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հաղորդել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը։
«Մեր դեսպանություն դիմել են մի քանի քաղաքացիներ, որոնք խնդրել են իրենց օժանդակել՝ երկրից մեկնելու հարցում։ Մեր դեսպանությունը հիմա համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում՝ նրանց աջակցելու համար»,- ասաց Վահան Հունանյանը։
Խոսնակը պարզաբանեց, որ խոսքը ՀՀ երկու-երեք քաղաքացիների մասին է, որոնք, սակայն ՀՀ-ում մշտական չեն բնակվում, պարզապես խնդրել են օժանդակել երկրից դուրս գալու համար։ Հունանյանը չմանրամասնեց՝ ինչ մեխանիզմներով են քաղաքացիներին Ղազախստանից դուրս բերելու։ Հարցին՝ արդյոք նրանք Հայաստան են տեղափոխվելու, Հունանյանը պատասխանեց, որ երկու քաղաքացիները ՀՀ չեն ցանկանում վերադառնալ։
«Դիմումը երեկ երեկոյան, այսօր առավոտյան է ստացվել։ Հիմա պետք է ուսումնասիրեն ու հասկանան՝ ինչպես են անելու։ Երկու հոգու դեպքում՝ նրանք Հայաստան չեն գալու, չեն ցանկանում գալ Հայաստան»։
Խոսնակի փոխանցմամբ՝ ՀՀ քաղաքացիներին Ղազախստանից մեծ մասշտաբի տարհանման մտադրություն չկա։
17:57 10/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԱլմաթիում սկսել են վերականգնել ճանապարհային ենթակառուցվածքները
17:28 10/01/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը ցայտնոտի մեջ է, հասկանում են, որ Ղազախստանում շատ բան կարող է փոխվել, թյուրքական նախագիծն է հարցականի տակ հայտնվել. քաղաքագետ

Несколько граждан Армении попросили посольство РА помочь им уехать из Казахстана 01/11/2022   13:04  |  Лента новостей
Несколько граждан Армении, находящихся в Казахстане, обратились в посольство Армении с просьбой оказать им содействие в выезде из страны, учитывая сложившуюся в республике ситуацию. Об этом "ФактИнфо" сообщил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян.
"В наше посольство обратились несколько граждан, которые попросили помочь с отбытием. Наше посольство в настоящее время предпринимает соответствующие шаги для оказания им содействия", - сказал Ваан Унанян.
Он пояснил, что речь идет о двух-трех гражданах РА, которые не проживают в Армении на постоянной основе; они просто попросили помочь им выехать из страны. На вопрос,  планируют ли они переехать в Армению, Унанян отметил, что двое граждан РА не хотят возвращаться.
"Обращения были получены вчера вечером и сегодня утром. Их предстоит изучить и понять, как быть. Двое из них не прибудут в Армению, они не хотят ехать в Армению", - сказал он.