Հայաստանի վարչապետի վերջին ասուլիսի գնահատականները խիստ վտանգավոր են. ազգային ինքնորոշման բնական իրավունքը վտանգում են հիմնովին 12/26/2021   18:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի վարչապետի վերջին ասուլիսի գնահատականները խիստ վտանգավոր են Արցախի հայերի կենսական իրավունքների համար և խոչընդոտում են ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունից պաշտպանությունը․ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։
Հայաստանի վարչապետի 2021թ. դեկտեմբերի 24-ի առցանց ասուլիսի ընթացքում հնչած մոտեցումները հիմնովին հակասում են Արցախի հայերի կյանքի, անվտանգ ապրելու և մյուս կենսական, մարդկային գոյության համար անհրաժեշտ բնական իրավունքներին ու պարարտ հող են ստեղծում ադրբեջանական խախտումների համար: Այդ մոտեցումները ազգային ինքնորոշման բնական իրավունքը վտանգում են հիմնովին:
«ՀՀ վարչապետի հրապարակային խոսքերում ամբողջությամբ անտեսված է, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունը. սա ոչ միայն և ոչ այնքան հռետորաբանություն է, որքան ադրբեջանական իրականությունում տարիներով հետևողականորեն կենսագործվող թշնամանքի քաղաքականություն (կրթություն, մշակույթ, սպորտ և այլն): Այն հատկապես ագրեսիվ է Արցախի ժողովրդի նկատմամբ»:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ ՀՀ վարչապետի խոսքում անտեսված է, որ դեռ 1923 թվականին 95% հայկական բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի հայաթափմանն ուղղված է եղել ադրբեջանական հետևողական խտրական քաղաքականությունը՝ հետապնդումներով, ունեզրկումներով, վայրագություններով և այլ անօրինական միջոցներով:
«Հայատյացության ու թշնամանքի ադրբեջանական պետական քաղաղաքականությունն է, որ 2020թ. պատերազմի ընթացքում հանգեցրեց Արցախում զանգվածային էթնիկ զտումների՝ թիրախային ավերելով քաղաքներն ու գյուղերը (Ստեփանակերտ, Մարտունի, Շուշի, Հադրութ և այլն), մարդկանց զրկելով իրենց հայրենի տներից, խոշտանգումներով ու դաժանություններով, սպանություններով, եկեղեցիներ պղծելով ու ոչնչացնելով»:
ԱՀ և ՀՀՄԻ պաշտպանները նշել են, որ պատերազմից հետո ադրբեջանական զինված ծառայողները, ադրբեջանական իշխանությունների հովանահավորչությամբ, ամեն օր շարունակում են Արցախի ժողովրդի կենսական իրավունքների խախտումները՝ խաղաղ բնակիչների սպանությունների, խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ կրակոցների, գողությունների, հեռախոսային կենսական կապի խափանումների և ահաբեկչական բնույթի այլ հանցավոր արարքներով: Ամեն օր ոտնահարված է Արցախում ապրող մարդկանց արժանապատվությունը:
Բնույթով նույն խախտումները, նույն հանցավոր արարքները ամեն օր շարունակվում են նաև Հայաստանի բնակչության նկատմամբ:
«Թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի պարագայում ադրբեջանական զինված ծառայողները գործում են հանցավոր անպատժելիության պայմաններում: Չկան մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքներ:
ՀՀ վարչապետի գնահատականները համարում ենք խիստ վտանգավոր. դրանք հիմնավորում են քաղաքական հարցերի գերակայությունը մարդու իրավունքների նկատմամբ, ամրացնում են մարդու իրավունքներն անտեսող ադրբեջանական կեղծ թեզերը և ավելի իրական են դարձնում մեր հայրենակիցների իրավունքների խախտումների վտանգները. հենց սրան են տարիներ շարունակ ձգտել ադրբեջանական իշխանությունները»:
Այս քաղաքականությամբ է,ըստ պաշտպանների, որ ադրբեջանական իշխանությունները անընդհատ խոչընդոտել են, ամեն ինչ արել են Արցախը արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու, արցախահայությանն իրենց իրավունքների պաշտպանությունից զրկելու համար՝ վարելով միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակային քաղաքականություն:
«Ազգային ինքնորոշման, մարդու կենսական իրավունքներն ու այդ իրավունքների երաշխիքներն անտեսելու, դրանց պաշտպանությունն ամեն գնով խոչընդոտելու քաղաքականությունն է պարարտ հող ստեղծել այն դաժանությունների ու վայրագությունների, էթնիկ զտումների համար, որ տեղի ունեցան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում:
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների համար խաղաղությունը բացարձակ արժեք է, բայց ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած խաղաղասիրությունը կեղծ է, այն միայն հետապնդում է արտաքին աշխարհին այդպիսին ներկայանալու, իրական դեմքը կեղծիքներով քողարկված պահելու նպատակ:
Ուստի, բոլորին խստիվ հորդորում ենք դադարեցնել մարդու իրավունքներն անտեսելը, ինչը պարարտ հող է ապահովում ադրբեջանական կեղծ թեզերի համար, բացառել մարդու իրավունքները քաղաքական հարցերին ստորադասելը, ինչպես նաև զերծ մնալ հատկապես միջազգային ատյաններում ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունից մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության արհեստական խոչընդոտներ ստեղծելու»,- ասված է հայտարարությունում։
17:55 26/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը կորցրել էր Ադրբեջանի կազմում չլինելու թե՛ տեսական, թե՛ գործնական հնարավորությունները․ ես սրա դեմ պայքարել եմ, նաև այս պատճառով է սկսվել պատերազմը․ Փաշինյան
16:35 26/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲռունցքներս սեղմած լսում եմ դրա ասուլիսի «արցախյան հատվածը». Հեղափոխության առաջնորդը բոլոր սկզբունքներն ու փաստերը խեղաթյուրեց ի օգուտ թուրքերի. Խաչատրյան
14:44 26/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում, դեպի ուր հառնված են հազարավոր արցախցիների հույս փնտրող հայացքները, վիճակն աղետալի է․ վարչապետը 37 րոպե կրկնում էր Ադրբեջանի հիմնավորումները․ Ղուլյան
13:00 26/12/2021  |  Մեկնաբանություն44-օրյա պատերազմը Նիկոլի համար ֆանտաստիկ նվեր էր․ Վրթանեսյան
18:37 25/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցական ժողովի հերթական նիստը
11:41 25/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ2018թ.-ից ի վեր շուրջ 350 մլն դոլարի ներարկումներ ենք արել ՏԻՄ-երում. Փաշինյան

Омбудсмены Армении и Арцаха назвали оценки Пашиняна крайне опасными 12/27/2021   09:56  |  Комментарий
Оценки премьер-министра Армении крайне опасны для жизненно важных прав армян Арцаха и препятствуют защите от азербайджанской политики. Об этом говорится в заявлении омбудсменов Армении и Арцаха Армана Татояна и Гегама Степаняна. В заявлении также отмечается:
Озвученные премьер-министром Армении в ходе состоявшейся 24-го декабря онлайн пресс-конференции подходы полностью противоречат правам армян Арцаха на безопасную жизнь и другим жизненно важным и необходимым для человеческого существование правам, а также создают благодатную почву для нарушений со стороны Азербайджана. Эти подходы основательно ставят под угрозу естественное право на национальное самоопределение.
В публичной речи премьер-министра РА полностью игнорируется то, что власти Азербайджана продолжают вести политику ненависти и вражды по отношению к армянам при государственной поддержке: это не только и не столько риторика, сколько враждебная политика, которая годами последовательно воплощается в жизнь в азербайджанской действительности (образование, культура, спорт и т.д.). Она особенно агрессивна по отношению к народу Арцаха.
В речи премьер-министра РА игнорируется тот факт, что еще в 1923 году последовательная азербайджанская дискриминационная политика путем преследований, лишений, зверств и других незаконных методов была нацелена на очищение от армян НКАО, населенного на 95% армянами.
Азербайджанская государственная политика армянофобии и вражды к армянам привела к массовым этническим чисткам в Арцахе во время войны в 2020 году с целенаправленным разрушением городов и сел (Степанакерт, Мартуни, Шуши, Гадрут и др.), лишением людей их отчих домов, пытками и зверствами, убийствами, осквернением и уничтожением церквей.
После войны вооруженные силы Азербайджана под эгидой азербайджанских властей ежедневно продолжают нарушать жизненно важные права народа Арцаха, убивая мирных жителей, обстреливая мирные населенные пункты, воруя, устраивая сбои телефонной связи и совершая другие преступные деяния террористического характера . Достоинство людей, проживающих в Арцахе, попирается каждый день.
Те же нарушения и преступные деяния каждый день продолжаются против населения Армении.
В случае как Арцаха, так и Армении, ВС Азербайджана действуют в условиях преступной безнаказанности. Нет гарантий защиты прав человека.
Мы считаем оценки премьер-министра РА крайне опасными: они обосновывают верховенство политических вопросов над правами человека, усиливают ложные тезисы Азербайджана, игнорирующие права человека и делают более реальными угрозы нарушений прав наших соотечественников: именно к этому азербайджанские власти Азербайджана стремились годами.
Именно этой политикой власти Азербайджана непрыровно препятствовали, делали все, чтобы изолировать Арцах от внешнего мира, лишать арцахских армян защиты их прав, проводя целенаправленную политику по введению международного сообщества в заблуждение.
Политика игнорирования национального самоопределения, жизненно важных прав человека и гарантий этих прав и воспрепятствования их защите любой ценой создала благодатную почву для того варварства и зверств, этнических чисток, учиненных во время 44-дневной войны.
Для омбудсменов Армении и Аецаха мир является абсолютной ценностью, но миролюбие, объявленное властями Азербайджана, является ложным, оно лишь преследует цель представить себя таковыми внешнему миру, маскируя свой  настоящий облик под фальшивки.
Поэтому мы настоятельно призываем всех перестать игнорировать права человека, что обеспечивает благодатную почву для ложных азербайджанских тезисов, исключить подчинение прав человека политическим вопросам, а также воздерживаться от создания искусственных препятствий для защиты прав наших соотечественников от геноцидальной азербайджанской политики особенно в международных инстанциях”.