Հայաստանը բարձր է գնահատում տարածաշրջանում տևական խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված՝ Ֆրանսիայի ջանքերը.Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է Մակրոնին 12/21/2021   13:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Արժևորում եմ Ձեր անձնական ներդրումը Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և փոխշահավետ համագործակցության խորացման գործում:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամությունը և մեր երկրների միջև բարձր մակարդակի երկխոսությունն առկա փոխգործակցությունն առավել ընդլայնելու կարևոր ներուժ ունեն։
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կնպաստենք հայ-ֆրանսիական ընդգրկուն օրակարգի զարգացմանն ու նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված՝ Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի հետևողական ջանքերը և, մասնավորապես, Ձեր անձնական ներգրավվածությունը:
Առանձնահատուկ գնահատականի է արժանի Ֆրանսիայի ուշադրությունը հայ ռազմագերիների, Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության, ինչպես նաև արցախահայությանն ուղղված կարևոր օգնության տրամադրման հարցերին»

Армения высоко ценит усилия Франции по укреплению мира и стабильности в регионе: Саркисян поздравил Макрона 12/21/2021   14:34  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян направил поздравительное послание президенту Франции Эммануэлю Макрону по случаю его Дня рождения. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
В послании президента Армена Саркисяна, в частности, говорится:
«Ценю Ваш личный вклад в дело укрепления дружественных отношений и углубления взаимовыгодного сотрудничества.
Многовековая дружба народов Армении и Франции и диалог высокого уровня между нашими странами обладают важным потенциалом ещё большего расширения существующего взаимодействия.
Я преисполнен надежды, что совместными усилиями мы будем способствовать развитию всеобъемлющей армяно-французской повестки и реализации новых инициатив.
Армения высоко ценит направленные на укрепление длительного мира и стабильности в регионе последовательные усилия Франции, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, и, в частности, Ваше личное участие.
Особого признания достойно внимание Франции к вопросам армянских военнопленных, сохранения перешедшего под контроль Азербайджана культурно-исторического наследия Арцаха, а также важной помощи арцахскому армянству».