Գերությունից վերադարձած զինծառայողներից մեկը չի կալանավորվի. Դատարանը մերժել է միջնորդությունը 12/10/2021   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական գերությունից հայրենիք վերադարձած և այժմ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող զինծառայողներից Ն. Ե.-ն չի կալանավորվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գևորգ Պողոսյանի նախագահությամբ, մերժել է Ն. Ե.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ վարչության ներկայացրած միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ այլ խափանման միջոցի հարցը թողնելով վարույթն իրականացնող մարմնի իրավասությանը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց պաշտպան Կարմեն Պողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդեց 13 գերեվարված և 24 անհետ կորած զինծառայողի մասին, սակայն Նիկոլ Փաշինյանն ավելի ուշ հայտնեց, որ անհետ կորած համարվող 24 զինծառայողները գերեվարվել են և շրջանառության մեջ դրեց «24+8» բանաձևը։ Դեկտեմբերի 4-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ Հայաստան է տեղափոխվել 10 ռազմագերի, որոնք գերեվարվել էին նոյեմբերի 16-ին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով։
Գերությունից վերադառնալուց հետո զինծառայողները հարցաքննվել են ՔԿ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, իսկ երեկ արդեն հայտնի դարձավ, որ վերադարձած գերիներից մի մասին ձերբակալել են, ապա մեղադրանք առաջադրել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ մարտական հերթապահության կամ ծառայության կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանք։ Վարույթն իրականացնող մարմինը վերադարձած գերիներից 5-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել դատարան։
Զինծառայողներից մեկի՝ Ն. Ե.-ի խափանման միջոցի հարցը դատարանը քննել է երեկ և մերժել. զինծառայողն այժմ ազատության մեջ է։ Փաստաբան Կարմեն Պողոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում զերծ մնաց գործից մանրամասներ հայտնելուց՝ նշելով, որ դրանք նախաքննական գաղտնիք են պարունակում, մեղադրանքը նոր է առաջադրվել, գործի հանգամանքների և ցուցմունքների վերաբերյալ ոչինչ ասել չի կարող։ Փաստաբանը միայն հայտնեց, որ այդ պահին իր պաշտպանյալը եղել է դիրքի ավագ, կոչումով՝ մայոր է, հրամանատարի տեղակալ։ Քրեական գործի շրջանակներում Ն. Ե.-ն մեկ անգամ ցուցմունք է տվել՝ վկայի կարգավիճակով՝ կասկածանքի շուրջ, իսկ ինչ վերաբերում է մեղադրանքի շուրջ Ն. Ե.-ի դիրքորոշմանը՝ փաստաբանը զերծ մնաց մանրամասնելուց։
Հարցին՝ արդյո՞ք հայրենդարձված գերիների ձերբակալումը Հայաստանում չի վտանգի Ադրբեջանում գտնվող մյուս գերիների վերադարձի գործընթացին՝ Պողոսյանը մտահոգություն հայտնեց, որ բացասական ազդեցություն կունենա։
«Մեր գերիների կալանավորումն իրենք օգտագործելու են՝ Ադրբեջանում գտնվող գերիների համար՝ թե բարոյական, թե հոգեբանական ճնշման համար։ Ունենալու ենք բացասական հետևանքներ» ,- նշեց Պողոսյանը։
Նշենք, որ դատարանը մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող մեկ այլ հայրենադարձված ռազմագերու՝ Ս. Ա-ին կալանավորելու միջնորդությունը բավարարել է։
19:31 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ տղաներն իրենց տնից չեն գերեվարվել, գերիներին հարցաքննելուց առաջ թող մեր երեխաների կողքից փախած հրամանատարներին պատասխանատվության ենթարկեն. Զոհված զինծառայողի մայր
14:43 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են. Մուրադով
18:03 08/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիներին վերադարձնելու ի՞նչ քայլեր եք անում. Մինասյանը՝ Փաշինյանին
18:20 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 16-ից Բաքվում գտնվող 21 զինծառայողին կարմիր խաչից դեռ չեն տեսակցել. ԿԽՄԿ-ի մեկնաբանությունը՝ գերիների թվի հաստատումների մասին
14:45 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հաստատել է նոյեմբերի 16-ին գերեվարված 21 զինծառայողի՝ Բաքվում գտնվելը. Գերեվարվածի հարազատ
15:49 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերությունից վերադարձած Հարութը ծնունդով Դեբետից է՝ բազմազավակ հայր. Հարազատները նրան դեռ չեն տեսակցել
13:30 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչեւ դեկտեմբերի 15-ը նախատեսվում է գերիների նոր խմբի վերադարձ.անհետ կորածի հարազատ

Суд в Армении отказал в аресте одного из военнослужащих, вернувшихся из плена 12/10/2021   13:04  |  Лента новостей
Один из вернувшихся 4 декабря из азербайджанского плена военнослужащих, который в настоящее проходит обвиняемым, не будет арестован. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Геворка Погосяна отклонил ходатайство управления по особо важным делам ГВСУ СК РА об избрании в отношении Н.Т. меры пресечения в виде заключения под стражу. Вопрос об избрании иной меры пресечения находится в компетенции следственного органа.  Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщила адвокат Кармен Погосян.
Напомним, после азербайджанской агрессии 16 ноября Минобороны РА сообщило о 13 пленных и 24 пропавших без вести военнослужащих, однако позже Никол Пашинян в ходе онлайн пресс-конференции заявил, что 24 военнослужащих, которые числились пропавшими без вести, попали в плен, и ввел в обращение формулировку “24+8”. При посредничестве российской стороны 4 декабря в Армению были возвращены 10 армянских военнослужащих, которые были взяты  в плен с суверенной территории РА вследствие азербайджанской агрессии.
После возвращения из плена военнослужащие были допрошены в рамках уголовного дела в СК, а уже накануне стало известно, что часть вернувшихся из плена военнослужащих задержали. Затем им предъявили обвинение по части 3 статьи 365(нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, повлекшее тяжкие последствия) УК РА. Следственный орган подал в суд ходатайство об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Суд рассмотрел вопросе о мере пресечения военнослужащему Н.Е. накануне и отклонил ходатайство. Военнослужащий в настоящее время  находится на свободе. Адвокат Кармен Погосян в беседе с “ФактИнфо” воздержалась от разглашения подробностей дела, сославшись на тайну следствия. Адвокат лишь сообщила, что ее подзащитный в тот момент был старшиной позиции, он майор по званию, замкомандира.  В рамках уголовного дела Н.Е. в качестве свидетеля дал один раз показания по поводу подозрения. А что касается позиции Н.Е. относительно обвинения, то адвокат воздержалась от разглашения подробностей.
На вопрос, не поставит ли под угрозу задержание в Армении репатриированных пленных процесс возвращения остальных удерживаемых в Азербайджане пленных, Погосян выразила опасения, что это может возыметь негативное воздействие.
"Арест наших пленных они используют для оказания как морального, так и психологического давления на пленных, удерживаемых в Азербайджане. Будут негативные последствия”, - отметила Погосян.
Отметим, что суд удовлетворил ходатайство об аресте  другого вернувшегося из плена военнослужащего, у которого статус обвиняемого.