Գորիս-Կապան ճանապարհին ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ մաքսային հսկողություն չիրականացնելու գինը միջանցքային տրամաբանությունն էր լինելու 11/11/2021   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեպի Կապան երթևեկության փոփոխության արդյունքում որևէ գյուղ չի կտրվում։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ ադրբեջանցիները Գորիս-Կապան ճանապարհին նոյեմբերի 11-ի կեսգիշերից սկսած պատրաստվում են մաքսային, անձնագրային հսկողություն իրականացնել նաև ՀՀ քաղաքացիների և բեռների նկատմամբ։ Նրանց այս որոշմանն ի պատասխան՝ ՀՀ վարչապետն այդ ճանապարհով երթևեկող քաղաքացիներին հորդորեց օգտվել Կապան-Աղվանի-Տաթև-Հալիձոր-Շինուհայր Մ2 այլընտրանքային ճանապարհից։
«Մի քանի գյուղերի պարագայում ճանապարհների որակի բարձրացումն անհրաժեշտություն է, և այդ հարցը հնարավորինս արագ կլուծենք։ Շահարկումներից խուսափելու համար պետք է հիշեցնեմ, որ ադրբեջանական անցակետը չի գտնվում ՀՀ տարածքում։ Խոսքն Էյվազլիի հատվածի մասին է։ Կարող է այլ հարց ծագել՝ հնարավոր չէ՞ բանակցել, որ այդ ճանապարհին Հայաստանի քաղաքացիների և բեռների նկատմամբ որևէ սահմանային հսկողություն չիրականացվեր։ Հնարավոր էր, բայց դրա գինը լինելու էր միջանցքային տրամաբանությունը, ինչն անընդունելի է մեզ համար»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ հավաստիացրեց, թե երբևէ չեն քննարկել ու չեն քննարկելու որևէ միջանցքային տրամաբանություն, ինչն արձանագրված է փոխվարաչապետերի եռակողմ ձևաչափում։
«Վերջին շաբաթներին այս տրամաբանությունը և պայմանավորվածությունը հրապարակային կերպով հաստատել է նաև ՌԴ-ն։ Հենց այդ համատեքստում է Ադրբեջանը կայացրել երեկվա որոշումը։ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների դրույթներին, մասնավորապես տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կոմունիկացիաներն ապաշրջափակելու մասով։ Շահագրգռված ենք տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաներն ապաշրջափակելու հարցում, և հույս ունենք առաջիկայում հասնել կոնկրետ լուծումների»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
09:47 11/11/2021  |  ՄամուլՀայաստան-ԵՄ համաձայնագրի միջոցառումները չեն կատարվում. «ժողովուրդ»
09:38 11/11/2021  |  ՄամուլՓաշինյանն ասել է՝ ռուսները դեմ են, իրենք էլ թող հեռացնեն. «Հրապարակ»
22:36 10/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի շուրջ 688.000 քաղաքացիների համար այսօր ծանր կորուստի հիշատակի օր է․ գողացել էին Փաշինյանի համակարգիչը, ժամացույցը, տիկին Աննա Հակոբյանի օծանելիքներից մեկը․ Ղազարյան
19:34 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
18:29 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն, ինչ Նիկոլ Փաշինյանն է ասում, ինձ համար վտանգավոր է. Քաղաքացիներն արձագանքում են Փաշինյանին (տեսանյութ)
14:16 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի ագրեսիվ լինելու դուխը միայն ներքաղաքական դաշտում է հերիքում. Մամիջանյան
13:06 09/11/2021  |  ՎերլուծություններՓաշինյանի համար համակարգչային խաղ է «Պատերազմ» և «Խաղաղություն»-ը

Пашинян назвал неприемлемую для Армении цену за отказ Азербайджана от установки КПП на трассе Горис-Капан 11/11/2021   12:03  |  Лента новостей
Ни одна деревня не будет отрезана после изменения движения на трассе, ведущей в Капан, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства.
Отметим, что азербайджанская сторона в среду проинформировала  намерении с 24:00 11 ноября на участке автодороги Горис-Капан ввести пограничный и таможенный контроль в отношении граждан РА и грузов. В ответ премьер Армени призвал сограждан воспользоваться альтернативной дорогой Капан-Агвани-Татев-Галидзор-Шинуайр.
“Необходимо повысить качество дорог, ведущих в ряд сел. Мы решим этот вопрос как можно скорее. Во избежание спекуляций должен напомнить, что азербайджанский пропускной пункт не находится на территории РА. Речь идет об участке Эйвазли. Может возникнуть другой вопрос: можно ли было избежать установки пограничного контроля  в отношении граждан Армении и грузов путем переговоров? Можно было, но ценой за это была бы “коридорная логика”, которая для нас неприемлема”, - заявил Пашинян.
Премьер еще раз заверил, что власти Армении никогда не обсуждали и не собираются обсуждать что-либо по коридорной логике, что зафиксировано и в трехстороннем формате на уровне вице-премьеров.
“Эту логику и договоренность в последние недели публично подтвердила также РФ. Именно в этом контексте Азербайджан принял вчерашнее решение. Армения продолжает оставаться приверженной положениям заявлений от 9 ноября и 11 января, в частности, в части, касающейся разблокировки всех транспортных и экономических коммуникаций. Мы заинтересованы в разблокировке всех транспортных и экономических коммуникаций и надеемся на достижение конкретных решений в ближайшее время”, - отметил премьер РА.