Նիկոլ Փաշինյանը Գորիս-Կապան ճանապարահով երթևեկող քաղաքացիներին հորդորեց օգտվել այլընտրանքային ճանապարհից 11/11/2021   11:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսից Ադրբեջանն իրանական բեռնատարների նկատմամբ մաքսային վարչարարություն է իրականացնում Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի իր տարածքով անցնող Էյվազլի-Չայզամի հատվածում։ Կառավարության նիստի մեկնարկին այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երեկ Ադրբեջանից ոչ պաշտոնական ծանուցում է ստացվել, որ նոյեմբերի 11-ի կեսգիշերից սկսած պատրաստվում են մաքսային, անձնագրային հսկողություն իրականացնել նաև ՀՀ քաղաքացիների և բեռների նկատմամբ։ Ծանուցումը ստանալուց հետո որոշում ենք կայացրել այդ հատվածով երթևեկող քաղաքացիներին ուղղորդել դեպի Կապան-Աղվանի-Տաթև-Հալիձոր-Շինուհայր Մ2 ավտոճանապարհ և այստեղով իրականացնել երթևեկությունը։ Այս ավտոճանապարհի Տաթև-Աղվանի հատվածը, որը մի քանի տասնյակ տարի անանցանելի է եղել, ասֆալտապատվել, շահագործման է հանձնվել նախորդ շաբաթ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս նշեց, որ նախորդ շաբաթ այդ ճանապարհով գնացել է Կապան և վստահեցնում է, որ ճանապարհը որակյալ է և որոշակի լավարկումների կարիք ունի՝ կցորդիչով բեռնատարների անցումն ավելի լավ ապահովելու համար։
Վարչապետի խոսքով Կապան մեկնելիս և վերադառնալիս այդ ճանապարհին տեսել է մի քանի տասնյակ կցորդիչով բեռնատարներ, այդ թվում ԻԻՀ-ի բեռնատարներ։
«Երեկ մինչև կեսգիշեր և դրանից հետո Կապան-Տաթև հատվածով անցել է շուրջ 100 կցորդիչով բեռնատար»,-ասաց վարչապետը։
Վերջինս փորձեց համոզել, որ նոր երթուղով Երևանից Կապան և հակառակ ուղղությամբ երթևեկության ժամկետը չի ավելանում, հակառակը՝ կրճատվում է։
«Երասխ-Գորիս հատվածում այս պահին էլ տեղի են ունենում աննախադեպ ծավալի ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ, և ճանապարհի որակն էականորեն փոխվում է»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
09:47 11/11/2021  |  ՄամուլՀայաստան-ԵՄ համաձայնագրի միջոցառումները չեն կատարվում. «ժողովուրդ»
09:38 11/11/2021  |  ՄամուլՓաշինյանն ասել է՝ ռուսները դեմ են, իրենք էլ թող հեռացնեն. «Հրապարակ»
22:36 10/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի շուրջ 688.000 քաղաքացիների համար այսօր ծանր կորուստի հիշատակի օր է․ գողացել էին Փաշինյանի համակարգիչը, ժամացույցը, տիկին Աննա Հակոբյանի օծանելիքներից մեկը․ Ղազարյան
19:34 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
18:29 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն, ինչ Նիկոլ Փաշինյանն է ասում, ինձ համար վտանգավոր է. Քաղաքացիներն արձագանքում են Փաշինյանին (տեսանյութ)
14:16 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի ագրեսիվ լինելու դուխը միայն ներքաղաքական դաշտում է հերիքում. Մամիջանյան
13:06 09/11/2021  |  ՎերլուծություններՓաշինյանի համար համակարգչային խաղ է «Պատերազմ» և «Խաղաղություն»-ը

Пашинян призвал сограждан воспользоваться альтернативной трассе Горис-Капан дорогой 11/11/2021   11:40  |  Лента новостей
"Азербайджан с августа ведет таможенное администрирование в отношении иранских грузовиков, проходящих через его участок Эйвазли-Чайзами на трассе Горис-Капан", - заявил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Вчера из Азербайджана пришло неофициальное уведомление о том, что с полуночи 11 ноября они собираются ввести таможенный и паспортный контроль и в отношении граждан РА и грузов. С поступлением извещения мы приняли решение призвать граждан, которые ездили по этой дороге, воспользоваться трассой Капан-Агвани-Татев-Галидзор-Шинуайр. Участок Татев-Агвани упомянутой трассы, который был непроезжим на протяжении десятилетий, заасфальтирован и был сдан в эксплуатацию на прошлой неделе", - сказал Никол Пашинян.
Он сообщил, что на прошлой неделе ездил в Капан по этой дороге. Пашинян уверяет, что дорога добротная. Правда, по его словам, нужно улучшить возможности проезда грузовиков с прицепом.
По словам премьера, по дороге в Капан и на обратном пути он заметил несколько грузовиков с прицепом, в том числе из Ирана.
"Вчера до полуночи и после этого по участке Капан-Татев проехали почти 100 грузовиков с прицепом", - сообщил премьер.
Он попытался убедить, что проезд по новому маршруту займет не больше времени, напротив, время в пути сократилось.
"На участке Ерасх-Горис в данный момент ведутся дорожно-строительные работы беспрецедентного масштаба. Качество дорог существенно изменилось", - заявил Никол Пашинян.