Կրակողը հատուկ ջոկատային էր, «ցելով եկած» ու ռուսերեն մի ուշունց է տվել. Շուշիի խաչմերուկում ադրբեջանական կրակոցից վիրավորները մանրամասներ են պատմել 11/09/2021   21:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի մոտակա խաչմերուկում ադրբեջանական կողմից կրակոցներ են արձակվել ջրատար խողովակների վրա աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց վրա:
«Փաստինֆո»-ի փոխանցմամբ՝ վ՝իրավորները Ստեփանակերտի հիվանդանոցում են ու պատմել են դեպքի մանրամասները, թե ինչպես է անծանոթ զինվորական համազգեստով մեկը մոտեցել ու սկսել անհասկանալի ձայներ արտաբերել, գոռալ։
«Մոտներս եկավ ու սկսեց ճղճղալը, գոռգոռում էր։ Գևորգը ռուսերենով ասաց՝ ջուրը բաց է թողնում, մենք սարքում ենք։ Նորից սկսեց ճղճղալը, ռուսերեն ուշունց տվեց, բայց կիսատ պռատ՝ բառերը զոռով էր ասում։ Ասեցինք, որ էլ չենք աշխատի։ Ավտոմատով էր ուզում խփի, պիստալետը հանեց ու տղային կրակեց, սպանեց։ Հետո Գևորգին, հետո Արմենի վզին։ Էքսկավատորը արդեն խոդ էի տվել, դուռը բացեցի, սկսեց ճղճղալ, ասացի գործ չենք անում։ Էն խոխան վիրավոր գնաց նստեց սպրինտերը, Գևորգը եկավ դեպի ինձ, դուռը բացեցի։ Առաջից գնալիս դոշին խփեց, հետո Գևորգի մեջքին, հետո՝ ինձ։ Ուղիղ դիմացս էր կանգնած»։
Վիրավոր Արմենը պատմել է, որ ագրեսիվ պահվածք ցուցաբերածն իրենց շատ մոտ էր գտնվում, կանգնել էր դեմ դիմաց ու ասածներից միայն հասկացել են, որ կիսատ ռուսերենով հայհոյանք է հնչեցրել։ Կրակոցներից հետո ջրմուղկոյուղու աշխատակիցները հասցրել են մեքենայով ճողոպրել դեպքի վայրից։ Վիրավորներից Գևորգն էլ պատմել է, որ ձեռքի հատվածում վիրավորում է ստացել, հասցրել տրակտորի բռնիչին ձեռքը մեկնել ու մյուս վիրավորի հետ շարժվել են դեպի «Զապրավկայի խաչմերուկ»՝ ռուսական անցակետի մոտ։
«Ռուսների պոստում էինք։ Առաջին օգնություն են բերում, սեղմում վերքին, որ շատ արյուն չգնա։ Ասում ենք՝ ձեր շտապօգնության ավտոն բերեք։ Մեզ հիմնարկի մեքենայով տարան։ Ճանապարհին Գագոն է զանգում շտապօգնություն»։
Կասկածները, որ կրակողը ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչ չէ, հաստատեցին նաև ականատեսները՝ վստահեցնելով, որ համազգեստից ենթադրվում է, որ կրակողը թուրք զինվորական էր։
«Ինձ թվում է թուրքական համազգեստ էր՝ հատուկ ջոկատային էր։ Սաղավարտ ուներ, զրահաբաճկոն, ծնկներին պլաստիկ կար՝ պոլնի էպիկիրովկա էր։ Ռուսերեն մի ուշունց է տվել ու էդա։ Նա սովորացրած էր, ցելով եկած էր»,- պատմել է վիրավորը։
Ըստ ականատեսի, այդ հատվածով սովորաբար 2-5 րոպեն մեկ մեքենաներ էին անցնում, սակայն դեպքից առաջ՝ մոտ 15 րոպե ճանապարհին մեքենա չեն նկատել, չեն հասկանում իրենց ինչպես է մոտեցել։ Դեպքը տեղի է ունեցել ռուսական անցակետից 400 մետր հեռավորության վրա։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին՝ 15։00-ի սահմաններում Շուշիի մոտակա խաչմերուկում ադրբեջանական կողմից տուժած չորս քաղաքացիական անձ տեղափոխվել է Ստեփանակերտի հիվանդանոց, որոնցից մեկը՝ 22 տարեկան երիտասարդը, մահացել է։ Թշնամու թիրախի տակ հայտնված ստեփանակերտցիները ջրմուղի աշխատակիցներն էին, աշխատում էին ջրագծի վրա։ Նրանցից մեկը էքսկավատորի վարորդ էր, երեքը՝ բանվոր։
Ադրբեջանական կողմից կրակոցների արձակման հետևանքով հրազենային վիրավորում ստացած 30-ամյա Գևորգ Մելքումյանի վիրահատությունը երեկ ավարտվել է բարեհաջող և այսօր առավոտյան շնչում է ինքնուրույն՝ առանց արհեստական շնչառական ապարատի: Վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: Տեղեկացնենք, որ նրա մոտ առկա էր պարանոցի շրջանում վիրավորում:
Մյուս 2 վիրավորվածների՝40-ամյա Արմեն Սարգսյանի և 42-ամյա Գագիկ Ղազարյանի վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության:

“Стрелявший был спецназовцем”: раненные в результате нападения азербайджанского военного у Шуши рассказали подробности инцидента 11/10/2021   11:54  |  Лента новостей
Жители Арцаха, раненные в результате нападения азербайджанского военного у Шуши, рассказали о подробности инцидента.
Как стало известно “ФактИнфо” из интервью раненного Общественному телевидению Арцаха, некто в незнакомой военной форме подошел к сотрудникам водоканала и стал издавать непонятные звуки, кричать.
“Он незаметно подкрался к нам и стал визжать и орать. Геворк на русском сказал ему, что мы чиним водопровод. Но он вновь завизжал, стал ругаться на ломаном русском, еле выговаривая слова. Мы сказали, что прекращаем работу. Он хотел пустить в ход автомат, но потом вытащил пистолет и выстрелил в парня, убив его. Затем он стал стрелять в Геворка, а потом выстрелил Армену в шею. Я уже завел экскаватор, открыл дверь, но он снова стал визжать. Я сказал ему, что мы не работаем. Тот раненый парень сел в “Спринтер”. Геворк направился ко мне, я открыл дверь. Когда он шел спереди тот выстрелил ему в грудь, затем в  спину Геворка, а затем выстрелил в меня. Он стоял прямо передо мной”, - рассказал он.
Раненый Армен также поведал, что напавший находился очень близко, прямо напротив них, нецензурно бранился на ломаном русском. После стрельбы сотрудникам водоканала удалось на машине выбраться оттуда. В частности, Геворк, который получил ранение в руку, рассказал, что успел схватиться за ручку двери трактора и вместе с другими раненымо двинуться в сторону заправки на перекрестке, где российский пропускной пункт.
“Мы доехали до российского поста. Нам оказали первую медпомощь, чтобы предотвратить кровопотерю… ”, - рассказал он.
Подозрения в том, что стрелявший не является представителем азербайджанских ВС, подтвердили и очевидцы, заверив, что, судя по форме, он был турецким военным.
“Мне кажется, он был в турецкой форме, он был спецназовцем. У него была каска, бронежилет…полная экипировка. Он ругался на русском. Он был обучен, явился с конкретной целью”, - рассказал раненый.
По словам очевидцев, по этому участку каждые 2-5 минуты проезжают автомобили, однако перед инцидентом, в течение 15 минут, машин замечено не было. Им непонятно, как он к ним пробрался. Инцидент произошел в 400 метрах от российского пропускного пункта.
Как сообщалось ранее, 8 ноября около 15:00 военнослужащий ВС Азербайджана, личность которого пока не установлена, пробрался с контролируемой азербайджанской стороной территории в местечко под названием "Шушии так" ("Под Шуши") на трассе Шуши-Бердзор и из имевшегося при нем огнестрельного оружия произвел несколько выстрелов по гражданам, ремонтировавшим водопровод. В результате житель Степанакерта Мартик Еремян 1998 года рождения, получивший огнестрельное ранение в голову, скончался на месте. А Геворк Мелкумян, Гагик Казарян и Армен Саркисян получили огнестрельные ранения. По данному факту возбуждено уголовное дело
30-летнему Геворку Мелкумяну провели операцию, которая завершилась успешно. Он начал дышать самостоятельно, без аппарата искусственного дыхания. Его состояние оценивается как стабильно тяжелое, он был ранен в шею.
Состояние двух других - 41-летнего Армена Саркисяна и 43-летнего Гагика Казаряна - оценивается как средней тяжести.