Նախօրեին թշնամու կողմից հրազենային վիրավորում ստացած քաղաքացիների կյանքին վտանգ չի սպառնում. ԱՆ 11/09/2021 12:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուշի քաղաքի մոտակա խաչմերուկում ադրբեջանական կողմից կրակոցների արձակման հետևանքով հրազենային վիրավորում ստացած, Արցախի Հանրապետության Հանրապետական բժշկական կենտրոն տեղափոխված Գևորգ Մելքումյանի (ծնված 1990թ.) վիրահատությունը երեկ ավարտվել է բարեհաջող։ Նա այսօր շնչում է ինքնուրույն՝ առանց արհեստական շնչառական ապարատի: Վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր:
Տեղեկացնենք, որ նրա վիրավորումը պարանոցային շրջանում էր։ Մյուս 2 վիրավորվածների՝ Արմեն Սարգսյանի (ծնված 1980թ.) և Գագիկ Ղազարյանի (ծնված 1978թ) վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության: ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը երեկ և այսօր առավոտյան այցելել է Հանրապետական բժշկական կենտրոն, հետևել վիրահատության ընթացքին, հետաքրքրվել նրանց առողջական վիճակով:
Քովիդ 19-ով պայմանավորված՝ հարազատներն առայժմ չեն կարող այցելել հիվանդասենյակներ, ուստի նախարարը ծնողների հետ հանդիպմանը վստահեցրել է, որ նրանք գտնվում են բժիշկների հոգածության ներքո։

Их жизни вне опасности: в Минздраве рассказали о состоянии раненных накануне от вражеского огня жителей Арцаха 11/09/2021   12:48  |  Лента новостей
Одного из жителей Арцаха, раненного в результате обстрела азербайджанской стороной близ Шуши, успешно прооперировали. Об этом сообщает во вторник Министерство здравоохранения Республики Арцах.
Сообщается, что гражданин Геворк Мелкумян(1990 г.р.), получивший огнестрельное ранение, был доставлен в Республиканский медцентр, где ему провели операцию, которая завершилась успешно. Он начал дышать самостоятельно, без аппарата искусственного дыхания. Его состояние оценивается как стабильно тяжелое, он был ранен в шею.
“Состояние двух других - 41-летнего Армена Саркисяна и 43-летнего Гагика Казаряна - оценивается как средней тяжести. Вчера и сегодня утром раненых навестил глава Минздрава Микаел Айриян,  наблюдал за ходом операции, интересовался их состоянием здоровья”, - говорится в сообщении.
В Минздраве Арцаха отметили, что в связи с коронавирусной инфекцией родные и близкие пока не могут навестить их. Министр на встрече с родными заверил, что раненые находятся под пристальным вниманием врачей. Их жизни вне опасности.